Türkiye’nin yerel peynirleri Kars’taki festivalde tanıtıldı

Kars’ta, Il, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile Kars Tecim ve Sanayi Odası gelişim birliğinde düzenlenen “Peynir Festivali”nde yöresel peynirler tanıtıldı.

Yurdun mütenevvi iklim ve yörelerinde üretilen peynirler, site merkezindeki Kars Kalesi eteklerindeki Bedesten bölgesinde kurulan stantlarda vatandaşların beğenisine sunuldu.

Festivalde, yöresel peynirler tıpkısı araya getirilerek peynirlerin bilinirlik düzeyinin artırılması, marka oluşturulması ve pazarlanması amaçlanıyor.

“Peynirlerin kralı” olarak bildik gravyer özellikle görünmek amacıyla birçok çeşidin üretildiği Kars’taki festivalde, Bitlis, Van, Batman, Bingöl, Muş, Karaman, Hakkari ve Türkiye’nin farklı illerinden getirilen yaklaşık 50 peynir çeşidi tanıtıldı.

SERKA Genel Sekreteri Nurullah Yağız, AA muhabirine, Kars’ın peyniriyle markalaşmış bir site olduğunu tabir ederek, “Tahminî 30 peynirin üretildiği Kars’ta, bu alanda markalaşmayı henüz doğacak çekmek, arsıulusal boyuta tasrif etmek istiyoruz. 2019’da ilkini gerçekleştirdik, pandemi zımnında 2.’sini bu sene yaptık. Amacımız anadan görme ayla getirip ulusaldan arsıulusal boyuta çıkartmak.” diye konuştu.

Festivali büyüterek dünyada patırtılı getirecek ayrımsız ağıl getirmeyi amaçladıklarını anlatan Kişmiri, “Burada 50 nev peyniri tanıtıyoruz, vatandaşların ilgisi berenarı gür. Fesstivali turizm materyali olarak Kars’ın turizm değerleri arasına buyurmak istiyoruz.” dedi.

Festival, konserle sona erdi.Share: