TÜRKİYE’DE 9 AYDA 1683 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA HAYATINI KAYBETTİ

EMNİYET Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine bakarak, eylül ayında meydana mevrut 43 bin 734 trafik kazasında 18 bin 570 birey yaralandı, 214 can da hayatını kaybetti. Yılın evvel 9 ayında ise kazalarda ölenlerin sayısı 1683’e yükseldi.

Emniyet Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, ilkgüz ayında meydana mevrut gidiş geliş kazalarına ait verileri ve mobese kameralarına yansıyan kaza görüntülerini paylaştı. Türkiye genelinde 178’i âdemoğlu, 18 bin 570’i yaralanmalı, 24 bin 986’sı hasarlı tutmak üzere hep 43 bin 734 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 18 bin 570 gönül yaralandı, 214 yaşama de hayatını kaybetti. Yılın geçmiş 9 ayında, trafik kazalarında ölenlerin sayısı ise 1683’e bundan sonra. Eylül ayında arz çokça ilçe gidiş geliş kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da isim, yaralanmalı ve maddesel hasarlı bütün 5 bin 376 kaymakamlık meydana gelirken, bu kazalarda 6 gönül hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izleme etti. Yer az kazanın meydana geldiği şehirler ise Ardahan, Tunceli ve Bayburt oldu. Ilkgüz 21 bin 38 güdücü alkollü adına vesile kullanırken yakalandı, denetimlerde 1 milyon 758 bin 137 gidiş geliş cezası uygulandı. 125 bin 856 kurgu ise trafikten menedildi.

KAZALAR KAMERADA

Trafik Başkanlığı Adana, Bayburt, Eskişehir, Hatay, Kütahya, Malatya, Muğla, Nevşehir, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ile Tunceli birlikte meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazalarının görüntülerini paylaştı. Hatay’da motosikletle gidiş halindeki iki kişinin üzerine kat kenarındaki tıpkısı ağacın dalı düştü. Kameraya yansıyan kazada motosikletteki 2 emanet belli belirsiz yaralandı. Nevşehir’üstelik sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, ölçülü refüje çıkarken bu sırada yolun karşısına koymak talip 2 yayaya çarptı. Sakarya’da ise gene sürücüsünün kontrolünden sâdır makine, kaldırıma çıkıp şemsiyesiyle revan tıpkı eğreti çarptı. Palyatif, otomobilin çarpmasıyla kestirmece 20 metre ileriye fırlayarak yaralandı. Bu anlar mobese kamerasına yansıdı.

EN ZEKER GÖRÜLEN GÜDÜCÜ HATALARI

Öte yandan gidiş geliş kazalarında yeryüzü sık tanidik güdücü hataları Gidiş Geliş Başkanlığı’nca şöyle sıralandı: ‘Araç hızını kat, albeni ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, dudak argıt ve kaplamanın mahdut olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, abdestbozan izlem ve tağyir kuralına uymamak, arkadan zedelenmek, dönme kurallarına uymamak, kırmızı mum yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, pusat giremez trafik işareti bulunan yerlere kısaltmak, bulaşan ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü azaltmak, alkollü olarak miftah kaldırmak, müfrit çabucak vesile kısaltmak, mürur yasağı olan yerlerden ayrılmak ve kusurlu şekilde veya haram olan yerlere otopark demek.?

Share: