Türkiye Haftaya Yağmurla Başlıyor: Marmara’da Sıkıntı, Mutedil ve Cenup Iye ile Mutedil Karadeniz’de Yağış

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü (MGM), ferda Marmara Denizi’nde fırtına; Orta Karadeniz kıyılarında, Orta ve Cenup Ege’de yağış beklendiğini belirterek oluşabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşı uyardı.

MGM, 5 Eylül’de (yarın); Marmara Denizi’nde sıkıntı, Orta Karadeniz kıyılarında dokunaklı yağış, Itidalli ve Cenup Ege’de ise Kuvvetli Fırtına beklendiğini açıkladı. MGM’den yapılan tembihler şöyle:

“-Pazartesi günü, Samsun, Giresun ve Sinop çevreleri ile Kastamonu’nun kuzeyinde kuvvetli, Samsun’un doğu ilçeleri ile Ordu’da çok sağlam ve düzlük yer elem (51-100 kg/m2) sağanak ve gök curcunalı boğanak yağmur beklendiğinden baskın, taşkın, yıldırım, heyelan, yağış takkadak akva rüzgar ve ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara alın titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

-Ilımlı ve Cenup Ege’de rüzgarın ferda (05.09.2022 Pazartesi) gün ortası saatlerinden itibaren yıldız ve kuzeydoğu, güneyinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) fırtına, yer vadi 9 kuvvetinde (90 km/sa) sağlam fırtına şeklinde eseceği hesap ediliyor. Fırtınanın, Salı haset akşam ezanı saatlerinden sonra etkisini kaybedeceği beklenmektedir.

-Marmara’da rüzgarın yarın (05.09.2022 Pazartesi) öğle saatlerinden itibaren şimal ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (80-75 km/sa) fırtına şeklinde eseceği adisyon ediliyor. Fırtınanın, ayrımsız dolaşma gece saatlerinde etkisini kaybedeceği beklenmektedir.)

Share: