Türkiye genelinde mektepli yurtlarında eş zamanlı ‘deprem’ tatbikatı

‘2022 Facia Manevra Yılı’ kapsamında, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ile Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’nun katılımıyla AFAD Başkanlığı koordinasyonda 81 ilde 2097 yurtta eş zamanlı olarak 850 bin yabanlık katılımıyla ‘Sarsıntı Hatıra Çök-Uyum-Tutun ve Tahliye Tatbikatı’ düzenlendi.

‘2022 Facia Manevra Yılı’ kapsamında AFAD ve Cahillik ve Spor Bakanlığı teşrikimesai ile Emniyet ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne mecbur öğrenci yurtlarında görevli tutumlu, personel ve öğrencilerin belkili kıyamet ve ivedili buut olaylarındaki akıllıcasına tutum şekilleri hakkında bilgilendirilmeleri üzere ‘Yer Sarsıntısı Hatıra-Çök-Kapan-Tutun ve Boşaltma Tatbikatı’ gerçekleştirildi. Türkiye genelinde 81 ilde kâin mektepli yurtlarında tatbikat öncesi Ankara’da Toyluk ve Spor Bakanlığı KYK Cebeci Site Kız Mektepli Yurdu’nda tatbikat bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla, İstanbul- Fatih Sultan Mehmet Ayvaz Öğrenci Yurdu, İzmir- Zübeyde Hatun Mektepli Kız Yurdu, Adana- Çukurova Eş Mektepli Yurdu, Kayseri- Melikgazi Kız Öğrenci Yurdu, Kahramanmaraş- Avşar Mektepli Kız Öğrenci Yurdu, Erzurum- Abdurrahman Gazi Kız Öğrenci Yurdu, Van- Aişe Sıddıka Mektepli Eş Mektepli Yurdu koyulmak üzere 7 ilde, İl Valileri, GSB İl Müdürleri ve İl AFAD Müdürleri ile etken angajman gerçekleştirildi. Çalışkan yayının arkası sıra saat 21.00’de başlayan tatbikatta yurtlarda sirenler çaldı, protokol üyeleri bulundukları yerde ‘Çök Oyun Tutun’ uygulaması yaptı.Kıyamet süreçlerini muvaffakiyetli aynı şekilde yönetmek üzere hep kurumların koordineli bir şekilde çalıştığını tamlayan Nazır Soylu, “Bütün bu arada yaşıyoruz kim afetler sonsuz kendisine bizi yokluyorlar ve hayatımızın bire bir parçası hailen gelmiş durumdalar. Türkiye, afet öncesi, afet hatıra ve kıran sonrası yapılacaklar üzerine süreci başarıyla yönetmekte. Şu ana kadar 94 bin manevra yaptık. Bu kapsamda 81 ilde 2097 yurtta senkronik yerine 850 bin şahsiyet katılımla tatbikatımızı tamamladık. Bütün kurumlarımız koordineli bire bir şekilde çalışıyor. Tanrı korusun olabilecek herhangi bir afete cebin hazırlıklıyız. Bunun üzere çalışıyor, kurumlarımızı hazırlıyoruz. Yaşanan afetlerde artık kimse ‘nerede bu celal?’ demiyor. ‘Cenabıhak devletten milletten razı olsun’ diyor. Eskiden devletin yöneticileri görüngü soğuduktan sonra daha geç giderdi fenomen yerine. Biz hep arkadaşlarımızla alay malay sahada milletimizle gelişigüzel girmek istiyoruz. Vatandaşlarımız ülkesi için rastgele nev fedakarlığı yapıyor. Edisyon eskiden 1 kat devletten destek istiyor” ifadelerini kullandı.Manevra sonrası açıklamalarda bulunan Vekil Kasapoğlu ise “Zelzele yadigâr yönetimi çokça ciddi. Bu tatbikatlardaki asıl amacımız, bilinçlenme ve sürecin yönetilmesi. Yurtlarımızda sunulan eğitimle manevra çok mübarek tıpkısı şekilde gerçekleşti. Özellikler gençlerimizin ve yurtlardaki himmet arkadaşlarımızın bu konudaki bilinci, bu sürece hazırlığı o ajanda yönetme açısından nazik benzeri öneme haiz. Bu kalburüstü tatbikatla bu arada inanıyorum ki depremle karşılaşılması yerinde süreç başarıyla yönetilecektir. Kıran durumuna şuurlu andırmak, itici kanlı doğmak ve süreci dönüştürmek seçme şeyin başında geliyor. İlerleyen süreçte bu bilinci hayat dolu sancımak üzere gayret göstermeye devam edeceğiz” dedi.

Öte yandan, 12 Kasım’da ‘1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümünde tekmil Türkiye’de Sarsıntı Hatırat ‘Çök-Yerleştirme-Tutun’ tatbikatı yapılacak. Bu manevra çerçevesinde televizyon ve radyolarda eş anlı manevra yapıldığına dayalı bilgilendirmelerde bulunulacak.

Share: