Türkiye boğa güreşleri şampiyonası Kafkasör yaylasında dem kesti

– Türkiye boğa güreşleri şampiyonası Kafkasör yaylasında zaman kesti

ARTVİN – Artvin’in Kafkasör yaylasında düzenlenen Türkiye Sevir Güreşleri Şampiyonası mülevven görüntülere sahne oldu.

Artvin ve ilçeleri ilkin başlamak amacıyla Görgülü, Muğla ve Erzurum illerinde gelişigüzel sene anadan görme adına düzenlenen sevir güreşleri, 2017 yılı itibariyle ‘Türkiye Sevir Güreşleri Şampiyonası’ adı altında Kafkasör yaylasında düzenlenmeye başladı.

Bu sene 5’ncisi gerçekleştirilen güreşlerde özlük illerinde şampiyona olan boğar özel davet konusunda Kafkasör arenada klan gösterdi.

Artvin Boğacılar Spor Kulübü tarafından, bin 200 rakımlı Kafkasör yaylasında planlı 200 yıllık geleneğe eş boğa güreşlerine İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Rize, Erzurum ve Artvin’den toplanmış 68 kele katıldı.

İki dönüş süren güreşlerde kilolarına bakarak Pehlivanlar Sarrafiye, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, Kadem ve Yıldızlar ; Esas, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, kalkışmak amacıyla 9 kategoride gerçekleşen güreşler koku kesti. Türkiye şampiyonu olan boğa sahibine 40 bin liralık hediye verilirken Barbaros, Karayer, Muhalif, Makam, kabilinden enteresan isimler özen çekti.

Boğalar Boynuz ve doping testine tabi tutuldu.

Artvin’de 10 gündür güreşler için kampa giren Iye’den mevrut boğalar ve sahipleri bitli tıpkısı hazırlık dönemi geçirdi. Sabahleyin tutum ve koşu ile spor yaptırılan boğalar pekmez, üzüm kurusu, arpa, er bezi, akdarı kabilinden hususi besinlerle beslendi. Boğalar arenaya çıkmadan öncede boynuz ve doping kontrolünden geçirildi. Katmerli boynuzları törpülenen boğalar doping kontrolünde ise hacet testine tabi tutuldu.

Egenin Efeleri Karadeniz’in horonu arenada manzara aldı

Geleneksel boğa güreşleri amacıyla değişik illerden gelen boğacılar, boğaları kazanınca arenaya çıkarak öz kültürlerinde halk oyunları gösterilerini sergilediler. Karadeniz’in uşakları horan teperken, egenin efeleri ise harmandalı oynadı.

9 yaşındaki minik Azra boğası yenilince kalp meşgul anlar yaşadı

Küçükorta kategorinde kabile gösteren ‘Raskov’ isimli boğayı tribünden destekleyen 9 yaşındaki Azra Kültürlü, boğası yenilince büyük üzüntü yaşadı. Boğam güreşince içimde eksantrik aynı ruh oluyor diyen minik boğacı Azra, “boğam kaybedince çok üzülüyorum. Bas diyorum bizi dinliyor, basıyor amma bizim ama kendiliğinden şişman boğalar vardı” dedi.

Şehirler arası kültür kaynaşması oluşturuyoruz

Festivale katılan Ömer Faruk Yavuz burada yaptığı açıklamada, “bu yıl Türkiye şampiyonasının 5’incisni düzenliyoruz. Okumuş’dan Muğla’dan boğalarımız geldi. Artvin’in güreşçi boğalarıyla kıyasıya mücadele edecek. Bir firez kaynaşması oluşturuyoruz. Şehirler beyninde işlek bire bir bağ oluşturuyoruz. Bu kültürün yaşaması üzere elimizden mevrut desteği veriyoruz, emeği gecen katkıda mevcut herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu yaylada iki Kültürün Dayanışması yaşanıyor

Ziyalı Akça bölgesinden güreşlere katılan Melik Demirtaş ise, “Karadeniz ve Ege bölgemizin boğalarımız var. Bu arenada iki ayrımlı kültürün dayanışması yaşanıyor. İki bölgede çok pir etkinlikler oluyor. Burada boğalar serin havayı seviyor bizim orda ısıdam hayayı. Etkinliğimiz çok domuzuna, insanlarımız çok güzel, doğamız haddinden fazla iyicene inşallah seneye 6’incisini düzenleriz” ifadelerine meydan verdi.Share: