Türkiye 387 firmasıyla SIAL-Paris’e katıldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başbuğ Vekili ve GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, 15-19 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleşen SIAL Paris 2022 Arsıulusal Gıda Fuarı’nı mülakat etti.

Türk firmalarının tehlikeli ilgi gösterdiği fuarda Güneydoğu Anadolu bölgesinin yüce firmaları üstelik stantlardaki yerini aldı. Ahmet Fikret Kileci Türk firmalarının arsıulusal fuarlardaki başarılarına ve ilerleyici dönemlerde yapılması gerekenlere dikkat çekti.

Türkiye’den fuara 387 firmanın katıldığını tamlayan Kileci “Dünyamız beş altı senedir alışılagelmişin dışında hâller yaşıyor. Her hangi büyüklüğünde çağımız eskimemiş normale ahenk sağlamaya çalışsa de fuarlar arsıulusal ticarette önemini korumaya bitmeme ediyor ve etmeye de devam edecek. Alıcıların ve satıcıların direkt iletişim sağlayabildiği, birbirleri ile irtibat kurabildiği etkinliklerde saha almaya devam etmek istiyoruz” dedi.

“Kül dünyadan Türk ürünlerine iri bağlam”

Açıklamasında yılın geçmiş 9 ayındaki dış satım verilerine da değinen Kileci, “Yılın evvel 9 ayında ülkemiz cemi dünyaya 25 Bilyon dolara mümasil ekincilik ürünü ihracatı gerçekleştirmiş durumda, GAİB’in ihracatı ise bu alanda 3,7 Milyar dolar. Ülkemiz geçmişten bugüne şanlı aynı tarım ülkesi olma konumunu sürdürüyor. Günümüzde dimdik, tabii, örgensel gıda tüketiminin bu kadar civar plana çıktığı aynı dönemde bu alanda ayırt tevlit imkanı elimize geçti. Daha Çok gelişigüzel coğrafyada insanların evvel özen ettiği husus azık ürünlerinin kalitesi. Pandemi sonrası Avrupa’da gerçekleştirilen arz serbest katılımlı azık fuarında ihracatçılarımız hareketli görüşmeler yaparak ürünlerini elan serbest kitlelere danışma imkanı buldular” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında yapılacak projelere üstelik değinen Kileci “Hammadde ihracatçısı atılmak artık mecmu manasıyla istediğimiz aynı şey değil. Mevki ve toprak yerine haddinden fazla nazik potansiyellere sahibiz. Ürünlerimizi işleyerek ve akıllıca tanıtım kurgusunu sürdürerek mülhak altın ürünlerin ihracatını fail devlet konumuna akla yatkın yolculuğumuzu bitmeme yol açmak istiyoruz. Bu tabii ki bire bir günde sağlanabilecek tıpkı başarı değil. Yatırımlarımızı bu alana yönlendirip itidalli ve ayrıntılı vadede mülhak kızıl ürünlerin üretiminin başkenti kalkmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Hem ürünlerimizi hem beşeri sermayemizi geliştirmeliyiz”

Türkiye’nin besin pazarında kendine has özellikleriyle makro bir konumda olduğunu vurgulayan Ahmet Fikret Kileci, fuarda Türk ihracatçılarıyla yakından ilgilendi. Sonuç zamanlarda yaşanan soylu erki sorunlara karşın liyakatli dış satım rakamları yakalayan firmalara desteğini ve inancını herhangi bir fırsatta dile getiren Kileci, “SIAL-Paris’e 387 stantla katılan ve ülkemizi başarıyla entrika fail Türk firmalarımız fuara sonuç kademe özenle ve özveriyle hazırlanmışlar. Bunu ziyaret ettiğimiz gelişigüzel stantta şahsen gördük. Ülkemizin misafirperverliğini hissettiren stantlarda arsıulusal pazarlara henüz fazla delinmek isteyen firmalarımızın çabasını ve başarısını kısaltmak gurur verici. Çünkü biliyoruz kim bu soy fuarlarda ihracatımıza katkı sağlayıcı, bizi global tıpkı marka konumuna yükselten faktörler sadece ürünlerimizle kısıtlanmış değil. Ülkemizin ve bölgemizin erbap olduğu beşeri kaynaklar ihracatımızın sürdürülebilirliği açısından çokça şanlı bir yere erbap. Fuarlara tedbir sürecinde firmalarımızın ekipleri seferber oluyor ve ülkemizi sahne ika noktasında katkılar sunuyorlar. Bu sebeple beşeri kaynağın ve eğitimin üstelik gözden kaçmaması gerektiğini vurgulamak isterim. Zira biliyorum kim üyelerimizin çalışanlarına vermiş olduğumuz eğitimlerle fuarlarda bile ayırt yaratabiliriz. Ayrımsız masaya oturup çekicilik heyetleri ile görüşme gerçekleştiğinde vardığınız akıbet parçalanmamış ekibin özeninin başarısı oluyor sonunda. Bu sebeple bahis ne olursa olsun gelişigüzel antlaşma önemine özen çektiğim hususlar eğitim ve beşeri sermayeye zenginliğidir. Geçmiş dönemde Birliklerimizce verdiğimiz Dış Tecim Uzmanlık eğitimlerinden çıkışlı olan zihayat ve dinamik rüfeka firmalarımızın dış satım bağlantılarını sağlamaya başladılar. Şu anne arbede GAİB namına temas biri 100 saatin üstünde olan Dış Tecim Uzmanlık eğitimlerinden 11 skor gerçekleştik. Eğitimlerimizden 212 hayat mezun olurken birçoğu da firmalarımızın aut tecim departmanlarında çalışmaya bitmeme ediyorlar. Bilcümle dediğimiz kadar hem ürünlerimiz bol, nitelikli ve ek kızıl olacak hem üstelik ürünlerimizi pazarlayacak beşeri sermayemiz kaliteli olacak. İkisini tıpkısı araya getirdiğimizde ise sükse mübrem olacaktır” ifadelerine vadi verdi.

“Ürünlerimizin lezzeti şehirlerimizin adını dünyaya duyurdu”

SIAL-Paris’e Güneydoğu Rum Bölgesi’nden katılan firmalar ülkemizi akıbet basamak kalburüstü aynı şekilde külah etti. Güneydoğu Rum Bölgesi’hangi ilgili eskimemiş döl mahsulat ve zengin gıda çeşitlerini stantlarda tanıtıldı. Güneydoğu Rum Bölgesinden fuara katılan firmaların stantları gezen Kileci, “Güneydoğu Rum ihracatının bildirme büyük parçalarından olan azık ürünlerinin toptan pazarda yaygınlaşması bizler üzere haddinden fazla mefret bir başlık. Bugün burada Antep fıstığını, Malatya bölüm kurusunu, Maraş tarhanasını şehirlerimizin adıyla tercüman olmak ve ayrımlı uluslara ehil firmalardan istihbar etmek hoşur çekicilik kaynağı. Ürünlerimizin lezzeti şehirlerimizin adını dünyaya duyurdu. Bölgemizin eşsiz gıda ürünleri yardımıyla Türk ürünlerinin bilinirliği ve yaygınlığı git gide artış gösteriyor. Bizler da ihracatçılarımızın arsıulusal pazarlarda bu başarılarını gördükçe bundan çalım duyuyoruz” dedi.

“Bol geçen benzeri fuar deneyimi”

Türkiye’den toplanmış 387 firmanın katıldığı SIAL Paris 2022 Uluslararası Gıda Fuarı’nda Türk stantlarının görmüş olduğu ilgiden memnuniyetini tamlayan Başbuğ Fikret Kileci, “Paris’te hasis çalım duyduğum anlarla mahmul aynı fuar deneyimi yaşadık. Standımızı musahabe fail Paris Büyükelçimiz Sn. Ali Onaner ve OECD Daimi Dil Avcısı Sn. Prof. Dr. Kerem Alkin ile ülkemizin ihracatına müteveccih istişarelerde bulunma şansı yakaladık. Antrparantez göstermek isterim kim bir nice ülkeden mevrut olan yetişkin alıcıların Türk firmalarıyla bağlantı kurması ihracatımız üzere akıbet aşama rüya donör bir nitelik oldu. Fuara katılan ve ülkemizi piyes fail hep firmalarımızı tebrik ediyorum” diye konuştu. – GAZİANTEP

Share: