Turgut Özal Tababet Merkezi’nde çevrimiçi torasik cerrahi akciğer ameliyatı yapıldı

Malatya’da İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tababet Merkezi’nde vabeste yöntemle gerçekleştirilen torasik cerrahi akciğer ameliyatıyla 4 ülkeden 100 civarında doktora çevrimiçi eğitim verildi.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tababet Merkezi Ciğer Cerrahisi Bölümünden Prof. Dr. Hakkı Ulutaş ile Yedikule Ahşa Hastalıkları ve Cerrahisi Hastanesinden Prof. Dr. Muzaffer It Canlı’in 44 yaşındaki ayrımsız hastaya uyguladıkları faaliyetler, çevrimiçi yayınlandı.

Prof. Dr. Pek, Türkiye’nin tıpta Avrupa’dan ati düzeyde olduğunu, keyif alanındaki tek rakiplerinin Çin ve Amerika olduğunu söyledi.

Ekip yerine akciğer cerrahisiyle ilgilendiklerini ve terbiye protokolü kapsamında burada işler yaptıklarını kaydeden Sağlam, “Pres tıpkısı vakaydı, sabırla gayet domuzuna bir faaliyetler oldu. Almanya, Mısır, Dubai ve Porto Riko’da izleyen sine cerrahisi rüfeka var.” dedi.

Prof. Dr. Hakkı Ulutaş ise İstanbul dışında canlı bağlantılı akciğer ameliyatlarını (torasik cerrahiler) ilk kez Malatya’da klinikte yaptıklarını söyledi.

Faaliyetler ettikleri 44 yaşındaki eş hastanın çocukluktan bu yana tekrarlanan enfeksiyonlarla yaşadığını aktaran, Ulutaş, “Öksürük, balgam ve ağızdan soluk gelmesi şikayetleri vardı. Ağızdan koku gelmesi, nefes tükürme dediğimiz fenomen hayati ateş arz değer. Eskiden kilitsiz küreksiz cerrahide dahi ağırlık yapılan ameliyatı şimdi endoskopik tutkun yöntemle bir tane delikten canlı yerine gerçekleştirdik.” diye konuştu.

İnternet altyapısı zımnında katılımcı sayısının kapalı tutulduğunu bildiren Ulutaş “Son 10 yılda biz 2 bin sınırlı ameliyat yaptık, bu ameliyatlardan 500’ün üzerinde yaptık. Ameliyatın etken verilmesini ilk kez yaptık.” diye konuştu.

Ulutaş, ameliyatın gerçekleşmesine ulama sağlayıcı Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Hastanesinden Prof. Dr. Utkulu Dokuz Canlı, Doç. Dr. Izzet Buğur Sezen’e teşekkür etti.

Doç. Dr. Büyüklük Buğra Sezen de oluşturdukları terbiye platformuyla Türkiye’da yetişek vermeyi planladıkların belirtti.Share: