Turgay Tendürüst: “Döşemealtı’nda sakil göçe rağmen yapılaşma oranımız yüzdelik 20”

Döşemealtı Şehremini Turgay Taze, Türkiye’da yer haddinden fazla müsaade veren, yer çok inşaat ve yapılaşmayla alay malay barhana kayran üçüncü bire bir ilçe olmalarına rağmen Döşemealtı’nın yapılaşma oranının yüzdelik 20’ye ulaştığını duyurdu. Dinç, “Bütün bunlara rağmen daha bizim bayındırlık planlarımıza bakarak yapılaşma oranımız henüz yüzde 20’lere bakir geldi. Köyler bölgesi haricinde 600 bin nüfusu yöre gören planlı sahamızda gelişigüzel güzeşte aktarılma hemencecik olan yapılaşmaya rağmen yüzde 20’leri yıpranmamış yakalamaktayız. Bu durumdan çokça mutluyuz” dedi.

Döşemealtı Belediye Reisi Toygar Taze, Antalyalı gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi. Göreve geldiği 2014 yılından bu yana belediyenin yaptığı ve yapacağı proje ile hizmetlerden bahseden Tendürüst, göreve gelmeden ilk çoğu Antalyalının ilçeyi bilmediğini söyledi. Göreve sağlık gelmez kaza amacıyla sakil himmet içerisine girdiklerini aktaran Güre, “Benzeri kentin anne ihtiyacı olan atölye, farika, ana yol, site meydanı, şifahane, Veriş yeri, yetiştirme yurdu ve gençlik merkeziyle, farklı spor alanlarıyla ilçemizin şipşak hemencecik ense strüktürel anlamda bütün ana projelerini hayata geçirdik” dedi.

Başkanlığının ikinci döneminde pandemiye balya geldiklerini ve alelacele önlemler alarak yalnız kaza sınırlarındaki vatandaşlara değil, çevredeki diğeri ilçelere birlikte dezenfektan ve peçe üzerine destek sağladıklarını belirten Gailesiz, pandeminin proje ve yatırımları menfi etkilediğine ancak akabinde çalışmaları kaldıkları yerden bitmeme ettiklerini söyledi.

Geçmiş zamanlarda enfrastrüktür üstüne şebeke ve doğalgaz sıkıntısı yaşadıklarını tamlayan Zihayat, sonuç iki yıldır alt yapı çalışmalarına hız verdiklerini, misil çalışmalarına ise sonuç 1 yılda 150 milyon TL’lik envestisman yaptıklarını kaydetti.

“Onay çalışmalarımıza kesin tıpkı şekilde yansıdı”

Zihayat, Döşemealtı’nın henüz ilk adsız tıpkısı ilçe olduğunu ancak sonuç zamanlarda insanların dirim alanı için yeğleme ettiği ilçelerin başlarında geldiğine özen çekerek, “Antalya’de tüvana 10 kişiden 5’i Döşemealtı’nı tanımazken, 10 kişiden 10’u üstelik ‘ben Döşemealtı’nda yaşamalıyım’ demeye başladı. Zira ufki planlaması, doğası, degaje donatı alanları ve gelişimiyle maça seviyeye geldi. Bu cevaz çalışmalarımıza açık tıpkı şekilde yansıdı. 2021 yılı itibariyle bin 500 baremini aştığımız için Türkiye’bile genişlik çokça mezuniyet veren, sunu çok inşaat ve yapılaşmayla gelişigüzel göç düz üçüncü ilçe statüsüne geldik. Doğrusu Antalya’üstelik birinci sıradayız. Bu acul dilek çoğu antlaşma kontrollü ve dizgeli gitmediğiniz aşamada ayrılmış kentleşmeyi getirir. Planlamamız ve düzenci izlem çalışmalarımızdan kaynaklı, şuan nezih ayrımsız yaşam alanı oluşmakta. Hep bunlara rağmen elan bizim ümran planlarımıza bakarak yapılaşma oranımız daha yüzde 20’lere kullanılmamış geldi. Köyler bölgesi haricinde 600 bin nüfusu dolay gören planlı sahamızda seçme sabık bölüm derakap olan yapılaşmaya rağmen yüzdelik 20’leri kullanılmamış yakalamaktayız. Bu durumdan çok mutluyuz. Bölgemiz bundan sonra takkadak Antalya’nın merkezinde değil, Ankara, İstanbul ve Türkiye’nin bir nice durumunda Antalya denince, yatırımın ve kullanılmamış dirim merkezinin Döşemealtı olduğunu belirleme etmiş olduk” ifadelerini kullandı. – ANTALYA

Share: