Turan Çömez’den ‘Ünsal Ban ve Zehra Taşkesenlioğlu’ İddiaları: “Mengen’deki Çiftliğe Erzurum’dan Getirdikleri Çobanın Üzerine Araziler Geçirdiler,…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski doktoru ve eski AKP Milletvekili Turhan Çömez, Ünsal Ban ve boşanmak için olduğu eşi AKP Erzurum Saylav Zehra Taşkesenlioğlu ile ilgili kullanılmamış iddialarda bulundu. Çömez, “Ünsal Ban, rektörü olduğu Türk Albeni Kurumu Üniversitesi’ni 300 milyon liralık civarında zarara uğrattı. Daha sonra gitti, Mengen’dahi bugünkü değeri 200 milyon lirayı aşan araziler aldı; arazilerine oteller, restoranlar, alışveriş merkezleri koydu… Erzurum’un Tekman ilçesinden tıpkısı güruh atlama beygiri, merkep, bir sürü hayvan getirdiler bu çiftliğe. Bunları getirirken çobanları bile getirdi Erzurum’dan bu Mengen’deki çiftliğe. Sonradan bu çobanların üzerine bire bir sürü araziler yaptılar. Bu çobanlardan biri maalesef trafik kazasında hayatını kaybetti. Bu kat miraslarının kaldığı insanların üzerine çullandılar, bu arazileri düşüncesiz almak için” dedi.

Turhan Çömez, KRT TV’birlikte evvel yayınlanan Haftanın Panoraması programına konuk oldu. Semra Topçu’nun sorularını yanıtlayan Çömez, ezcümle şunları söyledi:

“Ego, Ünsal Ban’ın İngiltere’de benzeri derinti bağlantılarını buldum. Ünsal Ban’ın İngiltere’da şirketlerinin yatırım işlemlerini fail mali müşaviri geldi, bana bütün detayları anlattı. ‘Bu adamın bu büyüklüğünde azgın biri olduğunu bilmiyordum. Maalesef beni de dolandırdı ve elimi eteğimi çektim, arıtma ettim’ diye kendi şikayetini anlattı. Ünsal Ban’ın FETÖ’nün servet kasaları ile İngiltere’bile hangi haltlar karıştırdığı, nereden hangi gayrimenkulleri aldığı, hangi şirketle neler yaptığı, haydi adresini birlikte vereyim, Oxford’birlikte nerede neler yaptığının hepsinin belgesi bilgisi var. Ne evet birileri bunun konusunda gitsin.

“BUNLARIN HESAPÇI SORULMAYACAK MI”

Ünsal Ban, rektörü olduğu Türk Gelgel Kurumu Üniversitesi’ni 300 milyon liralık civarında zarara uğrattı. Elan bilahare gitti, Mengen’birlikte bugünkü değeri 200 milyon lirayı aşan araziler aldı; arazilerine oteller, restoranlar, ahzüita merkezleri koydu.

Peki elan ne yaptı? Bunlar anlaşılmasın diye niteleyerek götürdü bunları şoförünün üzerine yaptı. Şoförü ki? Karısı olan AKP Erzurum Saylav Zehra Taşkesenlioğlu’nun Meclis’te danışmanlığını fail aynı ölümlü. Bakın, Türkiye’dahi politika, parlamento, milletvekili ne halde? Bizim vergilerimizle bunlara para ödeniyor; bundan vazgeçtim, bu adama ne danışılıyor? Bu koca kalkıp 200 milyon liralık servete nasıl eş olabiliyor?

Biraz henüz mavera gideyim; Erzurum, adresini birlikte veriyorum -Zehra Taşkesenlioğlu dinliyorsa katılsın yayına, konuşmaya hazırım- Erzurum’un Tekman ilçesi, buradan aynı güruh atlama beygiri, eşek, bire bir güruh hayvan getirdiler bu çiftliğe. Bunları getirirken çobanları bile getirdi Erzurum’dan bu Mengen’deki çiftliğe.

Sonradan bu çobanların üstüne bir derinti araziler yaptılar. Bu çobanlardan biri maalesef gidiş geliş kazasında hayatını kaybetti. Bu kez miraslarının kaldığı insanların konusunda çullandılar, bu arazileri dümbelek almak için. Azılı bire bir levha bu, görüyor musunuz… Türkiye bu yapıya lacerem götürüm edecek? Bunların hesabı sorulmayacak mı?

ANKARA’DA OTEL MARMARİS’TE ARAZİLER

Daha dahi ileriye gideyim; Ankara’dahi Blue Line diye niteleyerek ayrımsız otel… Aynı birçok ay ilk halk değiştirdi bu otel, eksantrik birinden alındı. Kimin konusunda yapıldı? Ünsal Ban’ın çocuklarının üzerine mi? Soru soruyorum, savcılar araştırsın. Parasını ki verdi bu otelin? 100 milyon liradan çok şu anda tamir-tadilat yapılıyor bu otelde. Ankara Çankaya’birlikte, adres veriyorum, ışık ve belgelerini de vermeye hazırım. Eyvah değil mi, bu paralar nereden geliyor?

Muğla’üstelik, Marmaris’te Ünsal Ban’ın çocukları üzerine birçok milyonluk yer makbuz? Bu arazilerin aynı kısmı 15 Temmuz çarpış girişiminden sonra Ünsal Ban’ın boşanmış olduğu sakat eşinin üstüne zahir yapıldı? Kim bu çarkıt koca da FETÖ’den görevinden umum çektirilmiş aynı hanımefendi. Bunların hesabını sormayacak mıyız? Birilerinin bunların hesabını sorması lazım.

BORSADA MANİPÜLASYON İDDİALARI

Bu yayından geçmiş, eskiden borsada görev almış AKP bürokratlarıyla benzeri güruh yaptım. Bakın, güvenilmez, bellek almaz şeyler anlattılar. ‘Borsada olan biten değme şeyi’, diyorlar kim ‘bir ayda açıklanmış ederiz’. ‘Bire Bir ayda bütün dosyaları, ki hangi halt karıştırmış, kim kimin parasına göz dikmiş, ki güçsüz kıtipiyoz yatırımcıyı sömürme etmiş ve ceplerini doldurmuş, hepsini çıkartırız’ diyorlar.

Borsanın yasası, SPK’nın yasası, Türk Ceza Kanunu buna ergonomik. Ancak birçok bürokrat arıtma edildi. ‘Maatteessüf bu süreci bugün tavzih şansımız yok. Ama seçimlerden sonra Altılı Masa iktidarı göğüslediğinde birçok madde afişe olacak ve ortaya çıkacak’ dediler ve şurası birlikte eklediler; ‘Borsada olacak manipülasyonları hissettik, antrparantez sürece müdahil olacak hakim ve savcıları eğittik, ancak zaman ünsiyet siyasetin gölgesi altında olduğu amacıyla bilge-savcılar çalışamaz arkaç geldiler’.

Türkiye’nin içine düştüğü üzücü fotoğrafı gördük, devlet buna duyarsız, ağızsız; yargı buna kaygısızca. Devletin kurumları yönetilemez kuzuluk gelmiş, üstüne gidemez kuzuluk gelmiş maalesef. Amma bunların hesabı sorulacak.

“TÜRKİYE’NİN CİDDİ BİR RESTORASYONA İHTİYACI VAR”

Ünsal Ban, bir zamanlar siyasette aktif ayrımsız isimdi. AKP’den namzet reşit, karısı AKP saylav, yöntem koridorlarında bilinen, tanınan birisi. Bakın, bunun psikolojisi sonuç basamak kocaman; böyle bire bir âdemoğlu, neden Türk yargısına güvenmez de çektiği videoları Sedat Peker’e gönderip ondan imdat merhem? Bu, Türkiye’üstelik imdi sistemin yönetilemediğini, sistemin savrulduğunu, ihtişam kurumlarının münhezim olduğunu ve ayaklar altına alındığını gösteren benzeri durumdur. Bu itibarla Türkiye’nin pahal bire bir restorasyona ihtiyacı var.”

Share: