Tunceli’nin çıpa yumruklarından Türkiye ve Avrupa’daki madalyalara engelleyim

– Tunceli’nin çipo yumruklarından Türkiye ve Avrupa’daki madalyalara ambargo

Tıpkısı yıl içerisinde 25 madalya alarak balaban tıpkı başarıya imza atan sporcuların hedefi ise milli takıma girerek acun şampiyonu atılmak

ELAZIĞ – Tunceli’bile kick yumruk oyunu, boks ve muay thai branşlarında şampiyonalara katılan sporcular, bu sene hem ulusal hem dahi uluslararası bir nice rütbe ve şampiyona elde ederek toplam 25 madalya aldı.

Tunceli’da kick yumruk oyunu antrenörü Gürsel Tayan nezaretinde çalışmalarını sürdüren sporcular, katıldıkları ulusal ve uluslararası turnuvalarda kalburüstü sonuçlar almaya bitmeme ediyor. Sporcular, kick yumruk oyunu, boks ve muay thai branşlarında Acun, Avrupa ve Türkiye’deki şampiyonlarda eke dereceler ve şampiyonluklar elde etti. Ayrımsız sene içerisinde 25 madalya alarak balaban tıpkı başarıya imza atan Tayan’ın öğrencilerinin hedefi ise milli takıma girerek Dünya şampiyonu olmak.

“25’in üzerinde ulusal ve uluslararası dereceler çıkartmaya başladık”

Tıpkısı sene içerisinde temas branşta muvaffakiyet elde ettiklerini belirten antrenör Gürsel Tayan, “2008 yılından bu yana Tunceli’bile kick yumruk oyunu antrenörü namına salon çalıştırmaktayım. 2008’den 2014 yılına kadar Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü’nde de gönüllü adına antrenörlük yaptım. Bu yıllar içerisinde birlikte Dünya, Avrupa ve Türkiye şampiyonları çıkarttık. Kulübümüzü kurduk ve temas yıl icap ulusal gerekse uluslararası derecelerimiz, madalyalarımız geldi. 2014 yılından sonradan salonumuz daha de verimli olmaya ve öğrencimiz gelmeye başladı. Şuanda, minikler, yıldızlar, çoluk çocuk ve işyar gruplarımız var. İlimizde bile bu spora çokça dilek var ve destekler de oluyor. 2022 yılında 25’in üzerinde ulusal ve arsıulusal dereceler çıkartmaya başladık. Dünya kupasında dereceler geldi, profesyonellerde dereceler ve şampiyonluklar geldi. İnşallah, önümüzdeki sene dahi bu şampiyonlukları devam ettireceğiz” dedi.

Hedef yükselttiler

4 yıldır etken namına kick boks sporu ile uğraşan ve Acun üçüncülüğü derecesine topluluk sporculardan Özhan Dayanıklı, “Tahminî 4 yıldır bu sporu yapıyorum. Türkiye birinciliğim ve üçüncülüğüm ve Dünya kupası üçüncülüğünü elde ettim. Bu sene 25’e mail arsıulusal madalya kazandık. Bu hem ilimiz hem birlikte ülkemiz için çok nazik benzeri başarı. Bunu boşaltmak hiç görgüsüz değildi, çok çalıştık ve kazandık. Yeni gelenler ve eskiler birlikte çalışıyoruz ve çabalıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Girdiği ilk Avrupa şampiyonasında 3’üncülük elde eden sporculardan Bilge Gözler ise “31 yaşındayım, kestirmece 4 yıldır bu sporla uğraşıyorum. Bu spora önceden aslında hedefim maçlar değildi sadece spor yapmaktı. Başarılı arkadaşlarımız görünce ben üstelik heveslendim. Maçıma girdim ve evvel maçımda Avrupa üçüncülüğü aldım. İkinci maçımda ise Türkiye ikinciliği derecem var. Bu başarılarıma katkıları olan aileme, antrenörüme ve kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Salonumuzda de çokça liyakatli rüfeka var, tığ üstelik onları örnek alarak başarıyı elde etmiş bulunuyoruz. Onların başarısı, bizim başarımız, Tunceli başarısıdır. Hep gençlerin bu spora gelmelerini referans ediyorum Şuan ki hedefim Avrupa şampiyonu görünmek, milli takıma gitmek ve tekrardan Türkiye şampiyonasına girerek şampiyon oluşmak. Bunun için çalışıyoruz. Iyi olsun Gürsel hocamız da destek oluyor ve neredeyse bütün zamanını bizimle geçiriyor” şeklinde konuştu.

Share: