Tunceli veri! Tunceli’den imdi adını dünyaya duyurdu

– Tunceli’den daha çok adını dünyaya duyurdu

Tuncelili Avrupa şampiyonu kick boksçu Erivan Barut, gözünü Olimpiyat şampiyonluğuna çevirdi

Tunceli’nin yenilmez boksörü Erivan Barut, hedefini yükselterek Olimpiyatlara hazırlanmaya başladı

Tunceli’den gittiği Japonya’üstelik Türk bayrağını dalgalandıran Barut, uğur yükseltti

TUNCELİ – Tunceli’de kıpırdak 22 yaşındaki milli yumruk oyuncusu Erivan Barut, FISU Üniversitelerarası Acun Şampiyonası’nda hep rakiplerini yenerek böke olmasının ardından antrenmanlarını arttırarak Olimpiyat şampiyonluğu amacıyla hazırlıklarına başladı.

Tunceli’de siktirici yaşta enerjisinin erdemli olmasından belde çeşitli spor dallarıyla ilgilenen Erivan Barut, 19 yaşında kick boksa başlamaya değişmeyen verdi. Bir müddet çalışan Barut, daha sonradan yumruk oyunu ve muay thai dallarına alçalma saldı. Barut, 2019 yılında girdiği kick-yumruk oyunu Türkiye Şampiyonasında 3’üncü olmasının arkası sıra çalışmalarına uzaklık vermeden bitmeme ederek 2022 yılında muay thai, kick-yumruk oyunu ve boks dallarında Avrupa ve Türkiye şampiyonlukları kazandı. Son adına Samsun’birlikte yapılan FISU Üniversitelerarası Acun Şampiyonası U-22 boks alanında hep rakiplerini yenerek Acun şampiyonu olan 22 yaşındaki milli boksör Tuncelili Erivan Barut, yıpranmamış hedefi olan Olimpiyat şampiyonluğu üzere çalışmalarına başladı. Antrenör Gürsel Tayan nezaretinde günde 2 kat idman işleyen Barut, kazandığı Avrupa, Acun ve Türkiye şampiyonluklarının peşi sıra Türkiye ve Tunceli’ye apayrı tıpkısı başarı elan ilam etmek için çalışmalarına layenkati tıpkısı şekilde devam ediyor.

“Annem ve babam beni cebren eve getirirdi”

Küçükken enerjisinin yüksek olduğunu belirten Erivan Barut, “Mahallede daima oyunlar oynardım annem ve babam beni eve yumruk getirirdi. Elan sonradan ortaöğretim yıllarında atletizm ve badminton branşlarıyla uğraştım ama kamu anlamıyla o spor dallarıyla bütünleşemedim. Benim bütünleştiğim spor dalı genelde dövüş sporlarıydı. Başladığım günden itibaren haddinden fazla kez ikmal ettim. İlk el 2017 yılında Türkiye şampiyonasına katılmıştım. Orada haddinden fazla gelişmemiş sürede Türkiye 3’üncüsü oldum. Ondan sonraları dahi sporuma bitmeme ettim ve 2019 yılında ilk kez Türkiye şampiyonu oldum. Daha sonradan boks ve muay thai branşlarıyla üstelik ilgilendim. Çalışmalarım sonucunda bu branşlarda de şampiyon oldum. Şampiyonluklarım muay thai, kick-boks ve boks branşlarındadır. Vakit Kaybetmeden 2022 yılında boks ve muay thai branşlarında Avrupa şampiyonu oldum. U-22 boksta Avrupa şampiyonu oldum. en üst geçtiğimiz 25 Eylül’de Samsun’bile planlı FISU Üniversitelerarası Acun Şampiyonası’nda hep rakiplerimi yenerek şampiyon oldum. Antrenmanlarıma düzenli bire bir şekilde bitmeme ediyorum. anbean karşılaşma olacakmış kabil çalışıyorum. Herhangi Bir maçı amade tıpkı şekilde bekliyorum her an bire bir karşılaşma çıkabilir ve müsabakaya gidebiliriz. Şuan anne hedefim yumruk oyunu branşında Olimpiyat şampiyonluğu onun dışında kick-boks ve muay thaide şampiyonluklarına namzet olduğum branşlar ortada kayran alıyor” dedi.

Gürsel Tayan: “Gelişmemiş sürede haddinden fazla büyük başarılar geldi”

Kulübe güdük sürede çokça nazik başarıların geldiğini aktaran çalıştırıcı Gürsel Tayan, “Kulübümüzde branşlar artmaya başladı. Boks ve muay thai branşlarında de dereceler gelmeye başladı. 2022 yılında 25’in üstünde Türkiye, Avrupa ve Acun şampiyonlukları gelmeye başladı. Serencam zamanlarda Erivan kızımız 3 ayrı branşta kick-boksta Avrupa şampiyonluğu, dünya şampiyonluğu, boksta Avrupa şampiyonluğu ve Üniversitelerarası Dünya Şampiyonluğu kazandı. Ayrıca profesyonelde Japonya’de ilk defa ülkemizden revan kadın sportmen kendisine bayrağımızı dalgalandırdı. Erivan aç maçlarda elan yenilmedi. Erivan kızımızın hedefi Olimpiyat şampiyonluğu onu birlikte alırsak bizim üzere çokça adamakıllı tıpkı muvaffakiyet olacak” diye konuştu.

Share: