Tunceli spor haberi… Tunceli’den çıktı adını dünyaya duyurdu

Tunceli’de kıpırdak 22 yaşındaki milli yumruk oyuncusu Erivan Barut, FISU Üniversitelerarası Dünya Şampiyonası’nda hep rakiplerini yenerek böke olmasının ardından antrenmanlarını arttırarak Olimpiyat şampiyonluğu için hazırlıklarına başladı.

Tunceli’de aşağılık yaşta enerjisinin efdal olmasından periferi mütenevvi spor dallarıyla ilgilenen Erivan Barut, 19 yaşında kick boksa başlamaya karar verdi. Benzeri müddet çalışan Barut, henüz sonradan yumruk oyunu ve muay thai dallarına zül saldı. Barut, 2019 yılında girdiği kick-boks Türkiye Şampiyonasında 3’üncü olmasının ardından çalışmalarına mesafe vermeden devam ederek 2022 yılında muay thai, kick-boks ve yumruk oyunu dallarında Avrupa ve Türkiye şampiyonlukları kazandı. Son olarak Samsun’birlikte yapılan FISU Üniversitelerarası Acun Şampiyonası U-22 yumruk oyunu alanında hep rakiplerini yenerek Dünya şampiyonu olan 22 yaşındaki milli yumruk oyuncusu Tuncelili Erivan Barut, yıpranmamış hedefi olan Olimpiyat şampiyonluğu için çalışmalarına başladı. Antrenör Gürsel Tayan nezaretinde günde 2 el egzersiz fail Barut, kazandığı Avrupa, Acun ve Türkiye şampiyonluklarının ardından Türkiye ve Tunceli’ye eksantrik tıpkı sükse daha tefhim etmek için çalışmalarına layenkati benzeri şekilde devam ediyor.

“Annem ve babam beni cebren eve getirirdi”

Küçükken enerjisinin efdal olduğunu belirten Erivan Barut, “Mahallede daim oyunlar oynardım annem ve babam beni eve tahakküm getirirdi. Daha bilahare ortaöğretim yıllarında atletizm ve badminton branşlarıyla uğraştım amma tam anlamıyla o spor dallarıyla bütünleşemedim. Benim bütünleştiğim spor dalı genelde dövüş sporlarıydı. Başladığım günden itibaren haddinden fazla öğün bitirme ettim. İlk yol 2017 yılında Türkiye şampiyonasına katılmıştım. Orada çok gücük sürede Türkiye 3’üncüsü oldum. Ondan sonraları da sporuma devam ettim ve 2019 yılında ilk defa Türkiye şampiyonu oldum. Henüz bilahare boks ve muay thai branşlarıyla birlikte ilgilendim. Çalışmalarım sonucunda bu branşlarda de böke oldum. Şampiyonluklarım muay thai, kick-yumruk oyunu ve yumruk oyunu branşlarındadır. Hoppadak 2022 yılında yumruk oyunu ve muay thai branşlarında Avrupa şampiyonu oldum. U-22 boksta Avrupa şampiyonu oldum. en son geçtiğimiz 25 Eylül’de Samsun’üstelik planlı FISU Üniversitelerarası Dünya Şampiyonası’nda bütün rakiplerimi yenerek böke oldum. Antrenmanlarıma tınlamalı aynı şekilde devam ediyorum. her an maç olacakmış kabilinden çalışıyorum. Temas maçı amade ayrımsız şekilde bekliyorum anbean tıpkısı maç çıkabilir ve müsabakaya gidebiliriz. Şuan esas hedefim boks branşında Olimpiyat şampiyonluğu onun dışında kick-boks ve muay thaide şampiyonluklarına namzet olduğum branşlar beyninde yer alıyor” dedi.

Gürsel Tayan: “Gelişmemiş sürede haddinden fazla nazik başarılar geldi”

Kulübe gelişmemiş sürede çokça nazik başarıların geldiğini aktaran antrenör Gürsel Tayan, “Kulübümüzde branşlar artmaya başladı. Boks ve muay thai branşlarında dahi dereceler gelmeye başladı. 2022 yılında 25’in üzerinde Türkiye, Avrupa ve Acun şampiyonlukları gelmeye başladı. Serencam zamanlarda Erivan kızımız 3 ayrı branşta kick-boksta Avrupa şampiyonluğu, acun şampiyonluğu, boksta Avrupa şampiyonluğu ve Üniversitelerarası Dünya Şampiyonluğu kazandı. Antrparantez profesyonelde Japonya’de ilk defa ülkemizden revan kadın sporcu yerine bayrağımızı dalgalandırdı. Erivan aç maçlarda daha yenilmedi. Erivan kızımızın hedefi Olimpiyat şampiyonluğu onu bile alırsak bizim amacıyla çok adamakıllı tıpkı başarı olacak” diye niteleyerek konuştu. – TUNCELİ

Share: