Tunceli haberleri | Tunceli’de ilk kez akarsu kaliteleri ölçüldü

Tunceli’da ilk kez su kaliteleri ölçüldü

Tunceli’nin suları ekipler marifetiyle çözümleme edildi

TUNCELİ – Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aracılığıyla Tunceli’ye gönderilen ‘Mobil Akarsu ve Atık Akarsu Analiz Laboratuvarı’ araçları, ilk kez Munzur ve Pülümür çaylarının kalitesini ve kirliliğini ölçerken, yapılan analizler neticesinde akarsu örneklerinde benzeri menfilik olmadığı tayin edildi.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı marifetiyle Tunceli’ye ‘Mobil Su ve Atılmış Su Çözümleme Laboratuvarları’ araçları gönderildi. Gönderilen araçlardaki personeller, Munzur ve Pülümür çaylarına her an aldıkları akarsu örneklerini laboratuvar araçlarına getirip, burada kirlilik ve akarsu kalitesini çözümleme etti. Analizlerde akarsu örneklerinde benzeri menfilik olmadığı belirleme edildi.

Öte yandan, kentte ilk defa böyle ayrımsız uygulamanın yapıldığı öğrenilirken, Tunceli Valisi Mehmet Büyük Özkan, gelen ekiplerle muhabbet ederek çalışmalarında kolaylıklar diledi. Bakanlıktan mevrut ekipleri musahabe fail Ilbay Özkan, “Düşüncelerimizi sizler vasıtasıyla teslim etmiş olduk. Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımıza bile teşekkür ediyorum. İnşallah mevkut yerine bu süreci bitmeme ettirerek tığ dahi kendimize sefer haritamızı çizmiş oluruz” dedi.

Share: