TransAnatolia Rally Raid’in Osmaniye etabı tamamlandı

Bu sene 12’ncisi planlı TransAnatolia Rally Raid’in Osmaniye etabı tamamlandı.

Antakya EXPO Fuar Alanı’ndan güzeşte başlayan organizasyonda 115 yarışçı 75 araçla Hatay’ın arkası sıra 145 kilometrelik Osmaniye etabını de tamamlayarak kamp yapacakları Kadirli ilçesinde bulunan Karatepe Aslantaş Milli Parkı’nda toplandı.

TransAnatolia Umumi Koordinatörü Burak Büyükpınar, AA muhabirine, rallinin 12’ncisini EXPO Hatay sponsorluğunda yaptıklarını söyledi.

Yarışın geçmiş gününün tamamlandığını ve yarışmacıların evvel kamp yeri olan Karatepe Aslantaş Milli Parkı’na geldiğini dile getiren Büyükpınar, “Bugün iki aşama koşuldu. Yarışmacılarımız iki mufassal etabı geçip buraya geldiler. Yarın buradan çıkıp Kayseri’ye akilane gidecekler. Kayseri’de iki şeb kalacağız. Kayseri’den sonra Aladağları aşıp Pozantı’ya oradan de Karaman’a akilane geçiyoruz. Karaman’dan Tuz Gölü’nü geçip Haymana’ya ulaşacağız ve son günde Haymana’dan Eskişehir’e varacağız. Yarışmacılarımız 7 günde 2 bin 800 kilometre intaç edecek. Yarışın bu cumartesi Eskişehir’de bitmesini imge ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Yurt dışından bile yarışmacılar olduğunu aktaran Büyükpınar, şunları kaydetti:

” İtalya’dan, Hollanda’dan, İsviçre’den, Fransa’dan yarışçılarımız var. Dünyanın sunma adlı Fransız motosiklet pilotları burada. Otomobil tarafında İtalya’nın çabuk pilotları burada. Gayet güzelce bir rakiplik oluyor. Şu anda 75 anahtar start alıyor. Bunun 35’i motor gabi kalanı SSB araba ve kamyon. TransAnatolia dünyanın yeryüzü uzun ve en zorlarından tıpkısı tanesi. Yarışmacılar, geçtikleri parkuru daha önceki rüyet ve alıştırma etme hakkına erbap olmuyorlar çünkü nereden gideceklerini 1 dönem önceden öğreniyorlar. Zımnında yemeden içmeden ivinti değil, strateji ve navigasyon ağırlıklı benzeri yarışma.”Share: