Trakya’dan Pakistan’daki hâkim bölgesine gıda malzemesi gönderildi

Edirne ve Kırklareli’nde, Pakistan’daki selzedeler üzere hazırlanan gıda malzemesi aylı müzaheret tırları, dualarla uğurlandı.

Edirne Valiliği koordinasyonunda İl Facia ve Ivedili Genişlik Müdürlüğünce (AFAD), sivil topluluk kuruluşlarının katkılarıyla içerisinde un, yağ ve düğü kabilinden ana besin malzemelerinin düz aldığı bin besin kolisi hazırlandı.

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pakistan’da yaşanan başat felaketinin ülkede kırıcı tahribata kez açtığını söyledi.

Pakistan halkına esbak olsun dileklerini ileten Vali Kırbıyık, arkalama kampanyasına destek veren gurur ve kuruluşlara teşekkürname etti.

Türkiye ve Pakistan ortada tarihten gelen akva rabıt bulunduğunu anlatım fail Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Pakistan ve Türkiye halkları ortada tarihsel kuvvetli bağlar var. Biz ne devir zora ve abra düşsek Pakistan halkı yanımızda olmuştur, Halas Savaşı örneğinde olduğu kadar… Bugün da onlar filhakika beniz yılın yeğin felaketlerinden birini yaşıyor. Çokça bati tahribatlara yol açmış tıpkısı sel felaketi, çok fazla insancasına müzaheret malzemesine gerekseme duyuluyor. Bu noktada İçişleri Bakanlığımızın AFAD Başkanlığımızın öncülüğünde tıpkısı müzaheret kampanyası başlatıldı. İlimizden birlikte bugün ait odalarımızın koordinasyonunda Edirne Ticaret ve Uran Odası, Edirne Tecim Borsası, Keşan Ticaret ve Uran Odası, İpsala Tecim Borsası ve Trakya Birlik’in katkılarıyla yaklaşık bin gıda kolisi hazırlandı.”

Selzedeler amacıyla hazırlanan yardım tırı Edirne Müftüsü Alettin Bozkurt eşliğinde edilen duanın peşi sıra yola artık.

Uğurlama programına Edirne AFAD İl Müdürü Ali Altındal, boşluk ve borsa başkanları ve AFAD personeli da katıldı.

Kırklareli

Kırklareli’nde, sel felaketi zımnında print günler hareketli Pakistanlılar üzere hazırlanan gıda aylı yardım tırı, dualarla uğurlandı.

Valilik koordinesinde, İl Kıran ve Ivedili Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerinin desteğiyle hazırlanan kolilerin yüklendiği tırın, Pakistan’a hareketi öncesinde valilik önünde merasim düzenlendi.

Ilbay Birol Ekici, Pakistan’da baş döndürücü yağmurlardan ufuk 33 milyon insanın etkilendiğini söyledi.

Çokça sayıda insanın hayatını kaybettiğini rapor fail Ekici, Pakistanlı vatandaşlara yardım etmek üzere yardım kampanyası başlatıldığını kaydetti.

Kampanyanın devam ettiğini vurgulayan Ekici, “İlimizden 5 tır arkalama malzemesi göndereceğiz. Bu tırların ilki zaman gönderildi. Diğerlerini birlikte bu hafta teslim edeceğiz ve bu yardımları sürdüreceğiz. Orada kardeşlerimiz açken, bizim burada tok olmamız yahut bu konudan tasalı olmamamız kabil değil. Onun için Türk halkının cömert Pakistan halkına yardımlarını vilayet koordinesinde ilettiğimiz amacıyla çokça sevinçliyim. Sizlere bu kampanyaya karışma olduğunuz üzere çok teşekkürname ederim.” diyerek konuştu.

Konuşmaların arkası sıra İl Müftüsü Yusuf Eviş yoluyla dua okundu.

Tırın hareketi öncesi Vali Faik Üstün İlkokulu 4. dershane öğrencisi Ramadan Kartal, oyuncağını Pakistanlı çocuklara gezmek amacıyla Vali Ekici’ye tasdik etti.

Ilbay Ekici, çocuğu duyarlılığından ekolojik ortam teşekkürname etti. Tır daha sonradan yola çıktı.Share: