Trakya’dan Pakistan’daki başat bölgesine gıda malzemesi gönderildi

Edirne ve Kırklareli’nde, Pakistan’daki selzedeler üzere hazırlanan besin malzemesi yüklü müzaheret tırları, dualarla uğurlandı.

Edirne Valiliği koordinasyonunda İl Facia ve Evgin Genişlik Müdürlüğünce (AFAD), sivil sosyete kuruluşlarının katkılarıyla içerisinde un, yağ ve düğü gibi esas azık malzemelerinin vadi aldığı bin azık kolisi hazırlandı.

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pakistan’da yaşanan baskın felaketinin ülkede okkalı tahribata öğün açtığını söyledi.

Pakistan halkına geçmiş olsun dileklerini ileten Ilbay Kırbıyık, müzaheret kampanyasına bindi veren gelgel ve kuruluşlara teşekkürname etti.

Türkiye ve Pakistan ortada tarihten gelen kuvvetli bandaj bulunduğunu tabir eden Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Pakistan ve Türkiye halkları arasında tarihsel sağlam bağlar var. Biz hangi ant zora ve denge düşsek Pakistan halkı yanımızda olmuştur, Kurtuluş Savaşı örneğinde olduğu gibi… Bugün dahi onlar gerçekten yüz yılın sel felaketlerinden birini yaşıyor. Haddinden Fazla dokunaklı tahribatlara misil açmış bir sel felaketi, haddinden fazla çok insancasına müzaheret malzemesine gerekseme duyuluyor. Bu noktada İçişleri Bakanlığımızın AFAD Başkanlığımızın öncülüğünde ayrımsız arkalama kampanyası başlatıldı. İlimizden dahi bugün ait odalarımızın koordinasyonunda Edirne Tecim ve Uran Odası, Edirne Ticaret Borsası, Keşan Tecim ve Uran Odası, İpsala Tecim Borsası ve Trakya Birlik’in katkılarıyla kestirmece bin azık kolisi hazırlandı.”

Selzedeler için hazırlanan arkalama tırı Edirne Müftüsü Alettin Bozkurt eşliğinde edilen duanın arkası sıra yola çıktı.

Uğurlama programına Edirne AFAD İl Müdürü Uca Altındal, nazar ve borsa başkanları ve AFAD personeli da katıldı.

Share: