Trakya’da çayır tırtılının ayçiçeğine zararı erken müdahaleyle önlendi

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’de çayır tırtılının günâşık tarlalarına verebileceği uymazlık, akıllıcasına ve eskiden yapılan ilaçlamalarla sunma örgen indirildi.

Türkiye’nin önde mevrut günebakan istihsal merkezlerinden Edirne’da üreticilerin hasat mesaisi bitmeme ediyor.

Bölgede “gündöndü” yerine üstelik mezkûr ayçiçeğinde teşrinievvel yapılan tarlalarda kuruyan ayçiçekleri biçerdöverlerle hasat ediliyor.

Edirne’üstelik kısaca 1 milyon 300 bin dekarlık alanda üretimi yapılan ayçiçeğinde hasadın kestirmece 3 hafta henüz sürmesi bekleniyor.

Edirne Kültür Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, AA muhabirine, bu sezonun çok yağışsız geçmesine karşın ayçiçeğinde verimin ferah olduğunu söyledi.

Günebakan sezonunda ara sıra bölgelerde sâdır çayır tırtılına vaktiyle engelleme edildiğini belirten Arabacı, “Edirne merkezde gösterişli benzeri palet sorunu olmadı. İlçelerde bazı yerlerde vardı. Gelişmemiş sürede ilaçlama yapılarak bu sav ortadan kaldırıldı. Gerçeklenmiş gâh tarlalarda kötülük vardır amma genel adına çok şükür güdük sürede ilaçlamalar yapılarak atlatıldı.” dedi.

Arabacı, Edirne’birlikte ayçiçeğinde güzeşte yıllardaki verim ortalamasını bu yıl dahi alacaklarını düşündüğünü rapor etti.

“Er ve acul müdahale yapıldı”

Kırklareli Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy ise kentte 1 milyon 150 bin dekar alanda günebakan ekimi yapıldığını anlattı.

Temmuz ayında Trakya’da günâşık tarlalarında dokunaklı şekilde çayır tırtılı görüldüğünü dile getiren Aksoy, erken ve acul müdahaleler ile zararın yeryüzü bir iki seviyeye indirildiğini vurguladı.

Çayır tırtılının yaklaşık 100 bin dekar alanda görüldüğünü nâkil Aksoy, şöyle konuştu:

“Tarlalarımızı dronlar ile ilaçladık ve çayır tırtılı zararlısını kaldırılmış ettik. Çok çabuk cereyan ettik. Diğer illerde de böyledir zira oralarda dahi haddinden fazla nazik hasar olmadı. Kırklareli’nde 100 bin dekarda görüldü amma 100 bin dekarın hepsi kötülük görmüş değil. Bilcümle alanı 100 bin dekar yerine alın, bunun birlikte yüzdelik 1’ini cebin. Bu birlikte 10 bin, 20 bin dekar kadar kısmı zarar gördü. Zımnında bize çokça büyük tıpkısı takı yapmayacak.”

Aksoy, kentte güzeşte yıl 240 bin ton ayçiçeği hasat edildiğini, bu yıl dahi geçen yılın rakamlarının yakalanacağına inandığını sözlerine ekledi.

İlaçlama üzere dronlar kullanıldı

Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal ise iklim genelinde 1 milyon 600 bin dekar alanda gündöndü ekimi yapıldığını söyledi.

Tırtıla alın çiftçilerden gelen arzu üzerine uğraş başlattıklarını belirten Öcal, “Bakanlığımız da konuya karışan oldu. Bölgemize ilaçlama üzere dronlar gönderildi. Aceleci aynı ilaçlama ile o dönemi atlattık. İlimiz genelinde hasadımızın yüzdelik 30’u yapıldı. 70 bin dekar alanda gündöndü tarlası tırtıldan etkilenmişti. 1 milyon 600 bin dekar düzlük ayçiçeği tarlasında yüzde 4’lük bire bir alanda tırtıl etkisi görüldü. 70 bin dekar alanın topu beis görmüş değil.” ifadelerini kullandı.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü kendisine lüzumlu engel tespitini yaptıklarını aktaran Öcal, şunları kaydetti:

“Tırtılın etkisi ayçiçeğinde hasatta yüzdelik 1’lik ayrımsız orana denk geliyor. Üreticilerimizin korkacağı çokça balaban bire bir beis oluşmadı. Ortalama dekarda 230 kilo civarında mahsul alınıyor. Baran almayan kesimlerde mahsul düşüklüğü yaşanıyor ama bu de rekoltemizi etkileyecek miktarda değil. Gün Çiçeği hasadında seçme ülkü yaşanmayacak. Tırtıla yönelik ilaçlamalar çok gücük sürede serencam verdi. Aceleci ve muvaffakiyetli tıpkı iş yapıldığı üzere çok iri baskı yaşanmadan ayçiçeğinde zararın henüz çok olmasına bariyer olduk.”Share: