Trabzon’da yeni balık av sezonunun geçmiş günü palamutta ümit gerçekleşmedi

Denizlerde av yasağının 1 Eylül’de kalkmasının ardından denize açılan tekneler alelumum istavritin birlikte başka balık çeşitlerini avlarken, sivri avında muhtemel olmadı.

Trabzon balık halinde tezgahlarda sezonun önceki gününde sivri dayanabilen görülmezken balıkçılar deniz sıcaklığının aşkın olmasından ufuk palamut amacıyla umutlarını ilerleyici günlere bıraktı.

Yeni sezondan ümitli olduklarını tamlayan balıkçı esnaflarından Ahmet Çoğalmış, “Sezonun geçmiş gününde sivri olmadı, ilerleyen günlerde inşallah evet. Güzeşte sene sezona istavrit ile başlamıştık ancak sonra yelpaze oldu inşallah bu sezon birlikte bire bir olacak. Sivri de inşallah 3-4 aktarılma sonra çıkmaya başlayacak. Şu zaman tezgahlarımızda barbun, mezgit, istavrit, levrek, çupra, palamut aut kâffesi var. Kıymet adına istavrit esbak 100 TL idi zaman 50 TL’ye düştü, barbun 50 TL, tavuk balığı 70 TL, levrek, çupra 130-130 TL arası. Bu yıl balık verimli gözüküyor inşallah olur bereketli tıpkısı sezon yaşarız. Sabık yıl sezonu istavrit ile açmıştık istavrit ile kapatmıştık dolgunca aynı sezon yaşamıştık inşallah bu sezonda yaşarız” dedi.

Deniz sıcaklığından hava balığın matlup kabilinden olmadığını tamlayan balıkçı esnaflarından Gökmen Işıklı ise “Deniz şu zaman ısıdam olduğu üzere kavi balık olmadı. İlerleyen günlerde bahir suyunun soğumasıyla artağan olacağını tahmin ediyoruz. Şu zaman istavrit, çinakop, barbun var inşallah 10-15 çevrim sonra pelit mübarek dirimlik. Fiyatlarımız istavrit 75 TL, barbun, 75 TL, mezgit 75 TL, sarıkulak 50 TL, çinekop 100 TL. Sezonun geçmiş günü olduğu için fiyatlarda alışılagelen ilerleyen günlerde balık bollaşınca fiyatlarda aşağıya ati inşallah. Genelde önceki günler hakeza bedii hava yunak olduğu için balık soğuğa kaçar” diyerek konuştu. – TRABZON

Share: