Trabzon’da yeni balık av sezonunun geçmiş günü palamutta beklenti gerçekleşmedi

– Trabzon’dahi yeni balık av sezonunun önce haset palamutta beklenti gerçekleşmedi

TRABZON – Denizlerde av yasağının 1 Eylül’de kalkmasının arkası sıra denize açılan tekneler genellikle istavritin yanı sıra değişik balık çeşitlerini avlarken, sivri avında beklenen olmadı.

Trabzon balık halinde tezgahlarda sezonun ilk gününde pelit pek görülmezken balıkçılar bahir sıcaklığının fazla olmasından çevre palamut için umutlarını ilerleyen günlere bıraktı.

Yeni sezondan ümitli olduklarını belirten balıkçı esnaflarından Ahmet Çoğalmış, “Sezonun önceki gününde pelit olmadı, ilerleyici günlerde inşallah evet. Geçen yıl sezona istavrit ile başlamıştık fakat bilahare spektrum oldu inşallah bu zaman üstelik bire bir olacak. Sivri dahi inşallah 3-4 dolaşma bilahare çıkmaya başlayacak. Şu dakika tezgahlarımızda barbun, tavuk balığı, istavrit, levrek, çupra, sivri dünya hepsi var. Değer olarak istavrit cemaziyelevvel 100 TL idi bugün 50 TL’ye düştü, barbun 50 TL, tavuk balığı 70 TL, levrek, çupra 130-130 TL arası. Bu yıl balık eli nimetli gözüküyor inşallah olur artımlı ayrımsız mevsim yaşarız. Geçen yıl sezonu istavrit ile açmıştık istavrit ile kapatmıştık gür tıpkısı zaman yaşamıştık inşallah bu sezonda yaşarız” dedi.

Deniz sıcaklığından ekolojik ortam balığın matlup gibi olmadığını belirten balıkçı esnaflarından Gökmen Ziyalı ise “Bahir şu an ısıdam olduğu amacıyla mukavim balık olmadı. İlerleyen günlerde bahir suyunun soğumasıyla bereketli olacağını durum ediyoruz. Şu dakika istavrit, çinakop, barbun var inşallah 10-15 dönüş sonra palamut bereketli gelir. Fiyatlarımız istavrit 75 TL, barbun, 75 TL, tavuk balığı 75 TL, sarıkulak 50 TL, çinekop 100 TL. Sezonun önce haset olduğu amacıyla fiyatlarda normal ilerleyen günlerde balık bollaşınca fiyatlarda aşağıya gelecek inşallah. Genelde evvel günler böyle mergup albeni ısıdam olduğu üzere balık soğuğa kaçar” diyerek konuştu.

Share: