TRABZON’DA FINDIK KURUDU, BILICI RÖTARLI BAŞLADI

TRABZON’üstelik, Toprak Mahsulleri Ofisi’nce (TMO) üreticilerden fındık alımına başlandı. Karadeniz Bölgesi’nde 22 Ağustos’ta başlayan alımlar, kentte kurutma işlemlerinin tamamlanması zımnında tehirli başladı.

Türkiye’nin dünya ticaretinde lider olduğu fındıkta hasadını bitirip, kurutma işlemini bütünler üreticiler fındıklarını pazara indirmeye başladı. TMO fındık alımlarına 22 Ağustos tarihinde randevulu sistemle başlamasına karşın fındığını kurutamayan Trabzonlu üreticiler, 1 Ilkgüz itibari ile fındıklarını konfirmasyon etmeye başladı. TMO kent genelinde 5 noktada fındık alımlarına önceden, randevu saatini bilmeyen üreticiler gelgel noktalarında kuyruklar oluşturdu.

‘KAMERALI SİSTEM DA VAR’

Akçaabat Kültür Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüboğlu, ‘TMO Akçaabat’taki alım noktasında işlemleri sabahleyin fiktif ile başlattı. Üreticiler henüz ilkin genel ağ üzerinden oluşturdukları termin ile buraya geldiler. Gelgel noktasının ön tarafına benzeri kabin konuldu. Kameraları aynı dizge da var, o sistemi üreticiler kabinden izliyorlar. Üreticiler içeride mostra alımı, tartımı üzerine gözlem yapabiliyorlar. Kimsenin hakkı kimseye geçmiyor. TMO’nun devreye girmesi fındık fiyatında muvazene oluşturdu. TMO devreye girmiş olmasaydı fındık 40 lira bandında olacaktı. Bizler üstelik kültür odaları olarak üreticilerin daha kaliteli fındık üretip çıktı verim sağlaması için çalışmalar yürütüyoruz. Randıman önemli. Randıman 1 artsa 1 liralık fevk kıymet çıkıyor. Bu milli benzeri iz randımanın aşkın olması çok koca’ diyerek konuştu.

‘GECE 3’TE BURAYA GELİP YATAN VAR’

Sabah erken saatlerde fındık gurur noktasına geldiğini anlatan üretici Fatih Kantarcı, ‘Fındığımızı kuruttuk. İnternet ortamında oluşturulan sistemle randevularımızı aldık. Bağımlı termin haset alabiliyoruz. Ne saatte fındığı teyit edeceğimiz mahsus değil. Ego sabahleyin saat 6’birlikte buraya geldim. Tün 3’te buraya gelip yatan var. Tümce önce sırayı alıp benzeri dakika ilk fındığını döndürmek istiyor. Hastanelerde olduğu kadar saati mahsus olan termin sistemi olmalıydı’ dedi.

Üretici Bilgehan Sucu de ’10 dolaşma önceki randevu aldık. Fındığımızı sabahleyin erken saatlerde buraya getirdik. Demincek sıramızın gelmesini bekliyoruz. Fındığımız geçen yıla göre daha bir iki verimli. TMO’nun fındığı alması amacıyla anlaşılan bire bir kriterleri var. Umarım fındığımızı alır. Sabahleyin erken saatte gelmeme rağmen en üst sıralardayım. Akşama kadar burada kalacağız sanırım’ diye konuştu.

‘SİSTEMİ ÇOK BEĞENDİM’

Seyfullah Kantarcı ise, ‘Bu sene havalar haddinden fazla ısıdam gitti. Tığ birlikte fındığımızı erken kuruttuk. Güzeşte yıl çok yağmur yağmıştı. Fındığı kurutmakta çokça zorlanmıştık. Bu yıl branda bezi açmadan fındık kuruttuk. Tıpkı hafta ilk aldık randevuyu. 13’üncü sıradayım. Burada randıman belirlenirken ve ritim yapılırken bütün işlemleri kameradan izleyebiliyoruz. Sistemi ben çok beğendim. Kimsenin hakkı kimseye geçmiyor’ dedi.Share: