Trabzon’da 351 okul tebeddülat ve onarımla yeni döneme hazır arkaç getirildi

Trabzon’bile 2022-2023 eğitim bilimi tedrisat dönemi öncesinde 351 okul bakımdan geçirildi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünce 18 ilçedeki okulların dayanaklık etmek, ayakyolu, bostan düzenlemesi ve aut cephe mantolama üzere ihtiyaçları amacıyla 35 milyon teklik cevap ayrıldı.

Trabzon Milli Terbiye Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, Ortahisar ilçesinde tadilat yapılan yaklaşık 200 öğrencinin eğitim aldığı Kar Kuyusu İlkokulu ve Ortaokulu’nda incelemelerde bulundu.

Fettahoğlu, AA muhabirine, öğretmenler, meslek idarecileri ve meslek sülale birliği başkanlarıyla yaptıkları görüşmelerde okulların ihtiyaçlarını belirlediklerini söyledi.

Okulların iyileştirilmesine müteveccih başlattıkları icraat kapsamında 18 ilçede 351 okula dokunduklarını rapor fail Fettahoğlu, “Bu oldukça çokça şanlı aynı aynı. Okullarımızın amiyane ve büyük onarımlarını 35 milyon lira ödenekle tamamladık.” dedi.

Fettahoğlu, okullarda öncelik sırasına bakarak mesai yapıldığını anlatarak, “Okullardaki çatı onarımları, tuvalet, medar, bahçe düzenlemesi ve dış cephe mantolama ihtiyaçları kabil bir nice fiziki durumu gidererek çalışmalara başladık.” diye konuştu.

Trabzon’un eğitim ve talim açısından iyi aynı yere sahip olduğunu vurgulayan Fettahoğlu, şunları kaydetti:

“Bunu, binalarımızın fiziksel mekanlarını iyileştirerek daha bile taçlandırmayı imge ediyoruz. 18 ilçedeki 351 okulumuzda 35 milyon lira yatırımla değişiklikler ve onarımlarımızı tamamladık. 12 Ilkgüz’da başlayacak bakir eğitim bilimi tedris dönemine evlatlarımızı, fiziki anlamda daha de oturmuş, pir hale gelmiş yuvalarına bekliyoruz.”

Cevap geçen yıla göre kestirmece 2,5 intaç artırıldı

Fettahoğlu, güzeşte yıl Milli Eğitim Bilimi Bakanlığından 18 kaza için Trabzon’a 13 milyon liralık ödenek gönderildiğine belen ederek, “Bu yıla baktığımız devir 35 milyon liradan bahsediyoruz. Bu da aynı yerine 351 okula dokunmamıza illet oldu. Bu anlamda ilimize dokunaklı bire bir bedel tahsis edildi. Tığ bile onarıma ihtiyacı olan okullarımıza dokunduk.” dedi.

Okulların gaz dönüşümlerinin da tamamlandığını nâkil Fettahoğlu, şöyle devam etti:

“Gene bir nice okulumuzun ihaleleri yapıldı, sözleşmeler imzalandı. Anaokulu, ilkokul ve ortaokul anlamında çokça sayıda yatırımımız var. İnşallah önümüzdeki yıllarda Trabzon’üstelik yetişek öğretimlerimizle bu arada okullarımızın henüz dahi oturmuş olduğunu göreceğiz.”

Fettahoğlu, okulların 12 Ilkgüz’dahi açılacağını anımsatarak, “Tığ de sayın Valimiz öncülüğünde hazırlıklarımızı tamamladık. Şu zaman için ilimizde yetişek öğretime müteveccih herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. 12 Ilkgüz bakımından ilimizdeki 142 bin öğrencimizi bekliyor olacağız. Yetişek talim camiasının mutlu ve başarılı tıpkısı yıl geçirmesini irade ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: