TPAO Genel Müdürü Melih Eğlek Bilgin: Karadeniz’de kullanılmamış ihtiraz arayışı sürecek, proje kapsamını genişleteceğiz

” Karadeniz’birlikte Taharri ve Istihsal ve Süper Havza Düşüncesi Konferansı”na katılan Bilimci, konuşma sırasında heybetli düşünce alışverişlerinin olacağına müteveccih inancını paylaştı. Bilimci, TPAO’nun arz degaje lisans alanına cemaat olduğu Karadeniz’üstelik ultra yoğun deniz taharri faaliyetlerinde rastgele ant saksı oyuncu olduğunu belirterek, “Ancak 2019 yılının başında ezber bozan hamlenin adı operasyonel istiklal kapasitesi ve teknoloji oldu. Bu noktadan itibaren, hızlandırılmış sismik işleme hareket akışları ile bedaheten fazla blokta en son sismik bilim cem teknikleri ve ümranlı sismik görüntüleme kullanılarak, havzaya yönelik anadan görme arama yaklaşımını hızlandırmak türlü olmuştur.” değerlendirmesinde bulundu.

“YETERLİ POTANSİYELİMİZ VAR”

TPAO’nun yoğun su süresince operasyonel yetenekler kazanmaya odaklandığına dikkati calip Bilimci, “Bu bile TPAO’nun açık deniz sondajına yüksek hazırlık zinciri verimlilikleri getirebilmesini sağladı. engin keşiflerine müteveccih yeni yaklaşımımız, Karadeniz’in tamamında bulunan 2B ve 3B sismik verilere katma namına 45 bin kilometrekarelik ayrımsız alanı havi kapsamlı bir sismik kazanma ile desteklenmiştir, burada neredeyse 50’ye andıran ehliyetli olgunluğa eş potansiyelimiz vardır.” ifadelerini kullandı.

“2023 İLK MURAT”

Bilgin, yılın sunu nazik yoğun engin keşfi olan Sakarya keşfinin Ağustos 2020’de duyurulmasının arkası sıra yaşanan gelişmeleri şöyle aktardı:

“Gazın arz kısa sürede çöz piyasaya minimal riskle getirilmesini kabil kılacak haddinden fazla kademeli ihya programını başlattık. 2023’ün geçmiş çeyreği nihai hedefimizdi ve hala anca. Böylesine saldırgan benzeri hedefe sahip olmak, özge iki tetebbu gemisi Kanuni ve Yavuz’un Sakarya’ya seferber edilmesini gerektirmiş ve bu birlikte bölgede gerçekleştirilen operasyonun büyüklüğünü kilitsiz küreksiz göstermektedir.”

“İLK DUYURUDAN BU YANA 24 KAMER GEÇTİ”

Keşfin önce duyurusundan bu yana 24 kamer geçtiğinin altını çizen Bilgin, “Hidrokarbon içeren ani aşkın rezervuar içeren iki alanı ortaya çıkarmayı başardık. Sakarya Gaz Sahasında 11 adet geliştirme kuyusu küşade ve bunlardan ikisi Kanuni muayene gemisi ile 5 gizil üretim aralığında başarıyla sınav edilmiştir.” diye niteleyerek konuştu.

“YIL SONUNA KADAR YENİ BİR ISTIKŞAF AÇILACAK”

Bilimci, arama faaliyetleri ile alay malay Safha-1 tamamlama çalışmalarının bitmeme ettiğini belirterek, “Yıl sona ermeden geçmiş gündemimizin ayrımsız parçası namına kullanılmamış tıpkı araştırı kuyusu sondajı yapacağız.” dedi.

TPAO Genel Müdürü Bilimci sözlerini şöyle sürdürdü: “TPAO, Sakarya’nın bilcümle düz geliştirmesinin evvel aşaması amacıyla sınıfının genişlik iyisi hizmet şirketlerinden oluşan ayrımsız şirketler birliği ile EPCI sözleşmesini, keşfin üzerinden 12 kamer geçtikten bir lahzada sonradan imzaladı. Sakarya, kıytırık birlikte dünyanın genişlik ayrıntılı ve bildirme koyu Denizaltı ankraj üretim sistemi olacak. Şu anda istihsal boruları döşeniyor. Paralel namına göbekler makaraya sarılıyor ve biz konuşurken yapım gemilerine aktarılıyor. Karadeniz kıyısında, Trabzon’un 800 km batısında düz kayran Filyos’taki kara üretim tesisi, projedeki tek faaliyetten vurdumduymaz kalmıyor. Örneğin toprak işleri, polat montajı ve binalar filhakika tamamlandı. Tedarik edilen ekipmanların montajı, borulama ve zindelik tesisatı işleri bitmeme etmekte olup, kâffesi bodur sürede devreye alınmaya amade ayla gelecektir.”

“SÜPER HAVZAYA DÖNÜŞTÜRMENİN EŞİĞİNDEYİZ”

Karadeniz’i “Süper Mıntıka”ya dönüştürmenin eşiğindeyken, TPAO’nun anadan görme yapısı süresince üstelik tahavvül yaşandığını vurgulayan Bilimci, “TPAO, kendisini alaz, uygulayım bilimi odaklı ve profesyonelce yönetilen ayrımsız kuruluşa dönüştürüyor. 4 sayı kuruma ilgili ve kişi işlettiği etüt gemisi ile 3 yıl içerisinde 11 geliştirme kuyusuna ilişik adına 14 koyu su arama kuyusunun açılması, Karadeniz ve Şark Akdeniz Programlarında ferah aksiyon yapıldığının kanıtıdır.” şeklinde konuştu.

Bilim Adamı, TPAO’nun yönetimsel ve operasyonel standartlarını küresel seviyelere ve ayrıca henüz de yukarılara taşıdığını da dile getirdi.

“TERSİNE BEYİN GÖÇÜNE KATKI SUNUYORUZ”

Konuşmasında Sakarya Doğal Gaz Sahası Geliştirme Projesi’nin Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı’na kullanılmamış tıpkı devimselcilik de kazandırdığını birlikte anımsatan Bilgin, şöyle devam etti: “TPAO yerine; ultra yoğun kontrol, taharri ve inşaat alanlarında haddinden fazla aceleci know-how geliştirmekle kalmıyoruz, bire bir yandan kendi alanlarında son rütbe deneyimli olan personelimizin beceri setini genişletiyor, özge yandan de geliştirdiğimiz arsıulusal çaptaki projelerle bilakis kanı göçüne bile ağır bire bir katkı sunuyoruz. Dünyanın dört bir yanı sıra değişik offshore projelerinde görev almış Türk mühendisler, bugün Karadeniz’dahi zat ülkelerinin prestij projesini gerçekleştirmek amacıyla yuvaya dönmüş durumdalar.”

Âlim, Karadeniz operasyonlarında kendilerine bindi verecek herif kaynağı için Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde iki eskimemiş bölümün bu yıl yetişek vermeye başlayacağını söyledi.

“AZİMLE ÇALIŞIYORUZ”

Sakarya gazını, 2023 yılının ilk çeyreğinde Türk topraklarına aksettirmek üzere çalıştıklarını anlatım eden Bilgin, “Tabii Karadeniz’de eskimemiş rezerv arayışlarımız de sürecek, projenin kapsamını genişletmeyi ve proje ömrünü elan da uzatmayı öngörüyoruz. Karadeniz, önümüzdeki on yıllar süresince hidrokarbür taharri ve istihsal faaliyetlerimize eş sahipliği yapacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Âlim, Gökçe Vatan’ın zenginliklerini Türkiye’nin hesaplı ve teknolojik gelişimine uzlaştırıcı kılma çabalarına destek isnat etmek amacıyla azimle çalıştıklarını kaydederek, “Umarım doğal gaz keşifleri, yemeden içmeden bölgesel enerji işbirliğini sağlamakla kalmayıp, ayrımsız zamanda umumi lehçe ekonomik ve politik istikrarın güçlendirilmesinde azamet oynayacaktır.” dedi.

TPAO Umumi Müdürü Bilim Adamı, konuşmasının böylelikle Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve bire bir esbak aktarılma Enerji Bakanı Berat Albayrak ile projeye ulama sunan herkese teşekkürlerini iletti.Share: