Tescilli Şebin cevizinde hasat mesaisi başladı

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde yetiştirilen tescilli Şebin cevizi, hasat sonrası alışveriş sıkıntısı olmaması zımnında üreticilerin yüzünü güldürüyor.

İlçede hasadına başlanan, etraflı kabuğu ve aromasıyla öne çıkan Şebin cevizi, vahim dilek görüyor. Cevizin iri kısmı ilçedeki tesislerde pestil ve kömede kullanılarak eklenmiş değeri yüksek ürünlere dönüştürülüyor.

Çiftçilerin majör dirimsel kaynakları arasında düzlük düzlük Şebin cevizi, rekolte bir iki olsa bile fiyatıyla üreticiyi mutlu ediyor.

Şebinkarahisar Kültür Odası Başkanı Muhlis Aslan, AA muhabirine, hasadın ilçede kestirmece 10 dönüş geçmiş başladığını, ilk teşrin sonuna büyüklüğünde rakım yüksekliğine göre devam edeceğini söyledi.

Geçmiş yıllarda ortalama 500-600 titrem rekolte gerçekleştiğini tamlayan Arslan, bu sene ilkbaharda yaşanan külot nedeniyle 200-250 ton civarında rekolte beklediklerini rapor etti.

Aslan, rekoltenin üreticinin istediği seviyede olmadığını kaydederek, “İlkbaharda riskli gecelerde karye ve mahallelerde üreticilerle saman yakma üzere değişik yöntemlerle tuman olayına karşı savaş etmemize karşın nişane kaybı yaşadık. Üreticilerimizin bazıları sigorta yaptırmıştı, TARSİM tespitlerine göre yüzdelik 50-60 oranında zayi faal üreticilerimiz var.” dedi.

Toplanan cevizin kurutulduktan bilahare piyasaya sürüleceğini nâkil Aslan, şöyle bitmeme etti:

“Fiyatlar arz temenni meselesi, bu sene rekolte bağan olduğu amacıyla Şebin cevizinin 75 ile 100 liralık arasında kabuklu, 150 ile 200 liralık arasında çöz koz adına piyasada satılacağını hesap ediyoruz. Şebin cevizinin tek ant iş sıkıntısı olmadı, imdi birlikte mümteni, arzu rastgele gün artıyor. Şebin cevizini alıp birlikte bambaşka tıpkısı bölgeye dikseniz tıpkı aromayı bulamazsınız.”

Arslan, üretilen cevizin yüzde 70’inin ilçedeki pestil ve köme tesislerinde işlendiğini, artan kısmının ise İstanbul ağırlıklı olmak için gayrı illerde satıldığını söyledi.

Kütküt Mahallesi’nde koz üreticiliği fail Selahattin Okuyar ise bu yıl geçmişe oranla üretimin azaldığını ifade ederek, “Bizim 200-250 kilo civarında aynı koz üretimimiz oldu, henüz eski yıllarda ise bu 500-600 kilo oluyordu. Ceviz zor tıpkı aksiyon. Ağaca çıkıp erdemli tıpkı yerden sırıkla cevizi dökmek, almak, kurutması zor. Zat ihtiyacımızdan fazlasını satıyoruz, bittabi bu sene koca miktarımız birkaç olacak.” diye niteleyerek konuştu.

Share: