TELEFONDA MAKTUL ARKADAŞINI TANIMADIĞINI SÖYLEYEN SANIĞA, MÜEBBET HAPİS İSTEMİ

ZONGULDAK’ta Filyos Çayı kenarında ahali ve ayakları iple merbut cesedi kâin Arif Baykal’ın (69) ölümüyle ilgili tutuklu yargılanan arkadaşı Porte Akbaş (56), için müddeiumumi ‘isteyerek öldürme’ suçundan müebbet mahbes cezası istedi. Akbaş duruşmada, Baykal’ın öldüğünü bildirmek için arayan arkadaşlarına ‘Kendisini tanımıyorum’ dediği telefon kayıtları sorulunca, Beni benzeri daha aramasınlar diye niteleyerek anca söyledim cevabını verdi.

Çaycuma ilçe girişindeki Filyos Çayı kenarında 4 Sülale 2021 tarihinde balık markajcı kişiler, el ve ayakları vabeste naaş görüp, polise haber verdi. İhbar üstüne bölgeye gönderme edilen polis ekipleri, cesedin Arif Baykal’a ilişkin olduğunu ve Bolu’de yaşadığını tespit etti. Anket kapsamında Baykal’ın Çaycuma ilçesinde alay malay kaldığı arkadaşı Kıymetiharbiye Deniz Kazı gözaltına alındı. Geçmiş azade bırakılan Deniz Kazı, müşteri kayıtlarının incelenmesinin ve çamaşır ipi realizasyon ettiğinin belirlenmesinin peşi sıra yeniden gözaltına alınıp, tutuklandı.

Akbaş karşı Zonguldak 3’üncü Alçak Ceza Mahkemesi’nde ülkü açıldı. Olayın peşi sıra 11 almanak arkadaşı Arif Baykal’ın maaşını çekici Mesabe Akbaş, eski duruşmalarda bu nitelik kendisine sorulduğunda, ‘Öldü mü, aslı var mı diye maaşını arama ettim’ dedi.

‘BU SUÇU BEN İŞLEMEDİM’

Davaya Zonguldak 3’üncü Vahim Ukubet Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmada tutuklu bulunduğu Karabük’ten getirilen maznun Eder Akbaş ve avukatı hazır bulundu. Alay verilen sanık Deniz Kazı, Bu suçu ben işlemedim. Arif benim kardeşim kabil, canım kadar arkadaşım. Kendisi benden ayrıldıktan sonra başına bu olay geldi. Ego kendisini en üst 21 Çatlak tarihinde gördüm. Kardeşimi bire bir marketin kamyonuyla Bolu’ya gönderdim. Elan sonra Arif’i Çaycuma Uray Parkı’nda birileriyle otururken gördüm. Strateji ettim, Arif Baykal yalnız kalınca yanına gidip arkadaşımdan aldığım 40 liralık parayı verdim. Sonraları aynı daha görmedim. Bundan 15 dolaşma sonraları beni İ.Ç. aradı, ‘Arif Baykal öldürülmüş’ dedi. Ben o zaman öğrendim. Orada gördüğüm şahıslar henüz sonra yanına gitti mi bilmiyorum. Benim cezaevinde verdiğim ifadeler başgardiyana gidiyor o yüzden konuşamadım dedi.

‘SOKAK KÖPEĞİ İÇİN İP ALDIM’

Önceki duruşmalarda amansız hastalık ve yilbik hastası olduğunu bu sebeple kafasının karıştığını sıklıkla tekrarlayan, fakat hekim raporunda ‘sağlıklı’ raporu sunulan Ölçü Akbaş’a satın aldığı çamaşır ipi ve Baykal’ın ölümünü öğrendiği antlaşma sorulunca, Köye solmak istediğim çıkmaz köpeği için iplik aldım. Kapik için ipi hangi ant aldım hatırlamıyorum. Baykal neredeydi bilemiyorum. 17 Ev’ta Arif’in öldüğünü İ.Ç.’nin aramasıyla öğrendim diye niteleyerek konuştu.

Arif Baykal’ın kartıyla ATM’den para çekmece görüntüleri gösterilen sanık, Saklamıyorum, bu isim benim. Çekicilik soğuktu, kafamda o yüzden bertik vardı ve itici olduğu amacıyla kafamı kaldırmadım. Kendimi gizlemeye çalışmadım diye kendini savundu.

Sanık Akbaş’a 22 Familya 2021’da İ.Ç. ile yaptığı telefon görüşmesinin kayıtları okundu. Kayıtlarda İ.Ç., Deniz Kazı’a Arif’i tanıdın mı Beni sorguya aldılar. Sizi bile alacaklar herhalde deyince Akbaş, Ego tanımıyorum. Birçok aydır burada değilim demesinin sebebi sorulunca, Deniz Kazı, İ.Ç. ile yaptığım görüşmede tıpkı daha beni aramasın diye niteleyerek öyle söyledim dedi.

23 Karı 2021’üstelik tekrar İ.Ç.’yi aradığı ve Arif Baykal’ı sorduğu kayıtlar de kâin Deniz Kazı, Arif’in öldüğünden kuşkuda kaldığım üzere aradım. Ağzını yoklamaya çalıştım ifadelerini kullandı.

Arif Baykal’ın ölümünden 17 Ocak’ta apaydın olduğunu söylediği ve ATM’nin kartı yuttuğunda Baykal’ın öldüğünden emniyetli olduğunu belirttiği ifadeleri hatırlatılan Akbaş’a İ.Ç.?yi gene araması sorulunca, Kasti, özlemek amacıyla aradım. Rahatsızım, tutarga hastasıyım kafam gidip geliyor cevabını verdi.

‘BENİ YANINDA HİÇ GÖRMEDİLER’

Kendisini arayarak Arif Baykal’ın ölüm haberini verenlere, tanımadığını söyleyen Deniz Kazı, Beni Arif’le müşterek görmedikleri amacıyla tanımıyorum dedim ifadelerini kullandı. Üye bilge sanığa, Kardeşim gibi seviyorum dediğiniz insanın pekâlâ öldüğünü neden on paralık sormadınız diye niteleyerek soruldu. Sanık Akbaş ise ayrımsız müddet sessiz kaldıktan bilahare, Beni aramasınlar diye anca söyledim. Bilmiyorum diye niteleyerek eşit verdi.

‘KREDİ ÇEKİP PARASINI KEMIRMEK İÇİN’

Mütalaasını yazılmış olarak sunan müddeiumumi, Akbaş’a suçlamaları şöyle özetledi

Senin karşı Arif Baykal’ı bilerek öldürme suçundan cezalandırılmanı istedik. Onun kartını daima kullanıyorsun. ‘Kardeşim üzere severdim’ demişsin amma kaybına ilgilendiren tek kimseye ulaşmamışsın. Telefon görüşmelerinde onu tanımadığını, görmene rağmen görmediğini söylemişsin. Onun hesabından emniyet çekip yemek istediğini başkalarına anlatmışsın. Itimat çekmemesi konusunda öldürme sebebin olduğunu düşündük. Cesedin köpek amacıyla aldığını kanıt ettiğin iple merbut namına bulunmasının tesadüf olamayacağı amacıyla da öldürdüğünü düşündük.

Mütalaaya alın kortej verilen maznun, Ego suçsuzum. Beraatimi istiyorum. Adaletin kestiği inç acımaz dedi.

Sanık avukatının mütalaaya alın savunma yapması amacıyla müddet verilerek dava ertelendi.Share: