Teknofest’in “Sunu İyi Mızıka Ruhu” Ödülü, Seytim Roket Takımına

Teknofest 2022 Roket Yarışması’nda üniversiteler ve daha evvel atış yapmış liselerin katıldığı ölçülü kategoride yarışan SEYTİM Eryurt Roket Takımı, 41 bando içerisinde Türkiye dördüncüsü olma başarısını gösterirken, “Sunu dolgunca Takım Ruhu” ödülüne üstelik müstahak görüldü. Adana Haber ve Görüşme Merkezi öğrencilerinden oluşan roket takımı, Seyhan Belediye Reisi Akif Kemal Akay’a desteklerinden âlem teşekkürname etti. Gençlerin Türkiye’nin bugünü ve yarını olduğunu belirten Akay, ” Herhangi Bir ahit yanınızdayız. Yeter ki çalışın, savaşım edin ve üretin. Sonuna büyüklüğünde yanınızdayız” dedi.

Öğrencilerin havacılık ve gök teknolojileri alanlarına ilgilerini bırakmak ve bu alandaki yetenekleri geliştirmeye müteveccih olarak planlı TEKNOFEST Roket yarışmasında dereceye giren takımların roketleri, Samsun’da gerçekleştirilen TEKOFEST’te sergilenip, tanıtıldı. Ortaöğretim (5 bin feet), orta irtifa (10 bin feet), güçlü görev (10 bin feet) ve faziletkâr yükseklik (20 bin feet) kategorilerinde gerçekleştirilen yarışmada takımlar, tasarlayıp ürettikleri roketlerle liyakatli tutmak için savaşım etti.

SEYTİM’İN LİSELİ GENÇLERİ, ÜNİVERSİTELER KATEGORİSİNDE YARIŞTI

Adana Veri ve Musahabe Merkezi öğrencilerinden oluşan ve çalışmalarını Seyhan Belediyesi Uygulayım Bilimi ve İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştiren SEYTİM Eryurt Roket Takımı, sabık sene (2021) lise kategorisinde birinci olduğu için bu yıl üniversitelerle beraber itidalli yükseklik kategorisinde yarıştı.

ATIŞ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Ön Tasarım Raporu, Nazik Tasarım Raporu, Atışa Tedarik Raporu ve Atış Sonrası Kıymetlendirme Raporunda başarılı olan “SEYTİM Eryurt Roket Takımı” ölçülü yükselti kategorisindeki roket atışını Aksaray Hisar Atış Alanı’nda gerçekleştirdi. Roket tasavvur irtifaya başarıyla ulaşırken, yarışmada beklenen minimum 4 kilogramlık faydalı yükün roketten ayrılması ile roket bileşenlerinin ve yarayışlı yükün paraşütle yere kuvvetli indirilmesi işlemleri üstelik başarıyla gerçekleşti.

“EN İYİ TAKIM RUHU” ÖDÜLÜ

Yapılan atışların puanlaması ile rapor puanlarının değerlendirilmesi sonucunda SEYTİM Eryurt Roket Takımı, yarışmayı ılımlı yükselti kategorisinde 47 bando ortada dördüncü olarak tamamlarken, “Bildirme İyi Topluluk Ruhu” ödülüne de müstahak görüldü.

BAŞKAN AKAY’A TEŞEKKÜR ZİYARETİ

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ı makamında görüşme eden roket takımı, desteklerinden dünya Seyhan Belediyesi’ne ve Başkan Akay’a teşekkürname etti. Başkan Akay, dereceye giren roketin üstüne imzasını atarken, gençlerin Türkiye’nin bugünü ve yarını olduğunu söyledi.

“RASTGELE ANT YANINIZDAYIZ”

Gençlerin teknoloji ve malumat alanında becerilerinin üretime dönüştürülmesi amacıyla hizmete açılan SEYTİM’in hedefine ulaştığını görmekten şişman mutluluk duyduklarını kaydeden Başbuğ Akay, ” Herhangi Bir zaman yanınızdayız. Yeter ki çalışın, savaş edin ve üretin. Sonuna büyüklüğünde yanınızdayız” dedi.

Share: