TEKNOFEST KARADENİZ’de dereceye giren öğrencilere başarı belgesi

TEKNOFEST KARADENİZ’de dereceye giren öğrencilere muvaffakiyet belgesi

SAMSUN – Samsun’üstelik yapılan TEKNOFEST KARADENİZ’de muvaffakiyet gösteren Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki öğrencilere Samsun Valiliği marifetiyle muvaffakiyet belgesi verildi. Programda konuşan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “TEKNOFEST KARADENİZ amacına ulaştı. Seçme insanın gördüğünde şişman bire bir coşku yaşadı” dedi.

Bu sene 5.’si planlı TEKNOFEST KARADENİZ’de Samsun lüzumlu referans sayısı gerekse armağan bakımından peş sıralarda kayran aldı. Özellikle festivalin Samsun’birlikte olmasının birlikte etkisiyle bu cümbüş okullarda bile hissedildi. Samsun İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü’ne kapalı okullarda sabık yıl 704 proje başvurusu yapılmıştı. Bu rakam 2022 yılında alçak tıpkısı yükseliş gösterdi ve bu sene 32 bin 794 başvuruya ulaştı. Samsun mektepli başına düşen başvuru sayısında Türkiye’de mülk namına birinci oldu. Bu sene TEKNOFEST KARADENİZ’de muvaffakiyet gösteren öğrencilere Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Derinti Salonu’nda sükse belgesi takdim töreni düzenlendi.

“Samsun aşağı eğitim camiası yerine üzerine düşen görevi ve başarıyı gerçekleştirdi”

Tören ilk olarak çekinmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programda ilk olarak mütekellim Samsun İl Milli Terbiye Müdürü Dr. Murat Ağar, “Okullarımızın tamamında kurulan proje ekipleri, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin, kaza belediyelerimizin verdiği destekler, valimizin liderliğinde bizler üzerinde verilen tamam destekler çocuklarımız amacıyla ayrımsız sonuca ulaştırıldı. Zaman burada şahsen öz emekleriyle düzlük almayı hak ettiler. Eğitim Bilimi ve gelecek adına bizlere umut verdikleri amacıyla kendilerine teşekkürname ediyorum. 32 bin üzerinde başvuruyla, 94 finale mütezayit projemizle ve ayrıca 9 armağan düz projemizle Samsun amiyane terbiye camiası namına üstüne düşen görevi ve başarıyı gerçekleştirdi. TEKNOFEST sürecinin bitiminin tezelden peşi sıra bu hediye töreniyle bizleri sevindirdiler. Tığ milli eğitim camiası namına kamu öğrencilerimizin çok taraflı gelişimlerine seçkin alanda destek olacağımızı ve bunu üzere oluşturulan temas fırsatı de sonuna kadar değerlendirecek gücümüz ve enerjimiz olduğunu bellemek isteriz” ifadelerini kullandı.

“TEKNOFEST artık Samsun’de tıpkısı telakki değişimine defa açtı”

Öğrencilere hitap eden Ondokuz Mayıs Üniversite Rektörü Prof. Dr. Zor Ünal, “Samsun’un TEKNOFEST öncesi ve sonrası diyerek ayırılması gerektiğini düşünüyoruz. TEKNOFEST’in Samsun’a gelmesi aynı başarıydı. TEKNOFEST’in Samsun’a gelmesinde tıpkı proses yaşandı. Samsun TEKNOFEST amacıyla ehliyetli zir yapıya topluluk miydi? Bence değildi. Bire Bir yandan hazırlıklar, deneyim atölyeleri vb. eğitimler aynı yandan bunlar yapılırken, tıpkı yandan bile projeler hazırlanmaya başlandı. Yumruk şartlarda güzel tıpkı son çıktığını anlatmak amacıyla söylüyorum. imdi tığ iki darülfünun adına elimizdeki hep imkanları böğür eğitiminden, hocaların eğitimine büyüklüğünde her kalem imkanı sağlamaya çalışacağız. TEKNOFEST Samsun açısından tıpkısı Truva atı adına kullanıldı. TEKNOFEST bundan sonra Samsun’dahi bir zihin değişimine nöbet açtı. Tekniğin, teknolojinin, eğitimde aynı kurgu olarak kullanıldığı döneme girildi. Dolayısıyla bundan ahir sürecin daha kudretli ve daha zevkli olacağını düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

“TEKNOFEST’in temelli izini önceki yılda nail olduk”

Samsun Valisi Zülkif Dağlı ise konuşmasında, “TEKNOFEST KARADENİZ amacına ulaştı. Gelişigüzel insanın gördüğünde balaban bire bir coşku yaşadı. Hoppadak Samsun’da değil Türkiye’de tamam rağbet coğrafyamızda, arkadaş ve kardeş ülkelerimizin tamamında, gurbetteki vatandaşlarımız için haddinden fazla güzel bir çalkantı oldu. TEKNOFEST KARADENİZ öncesinde bire bir online toplantısı yapıldı. O toplantıya cemi illerden rektörler, yöneticiler katıldı. Tığ durgunluk, rahatlık içerisindeydik. Bizde olacağı sözde içimize doğmuştu. Sonrasında TEKNOFEST’in Samsun’da olacağı açıklandı. Bu süreçte T3 Vakfı hep yanımızda oldu. Kalımlı İzler Komisyonu’nu kurduk. TEKNOFEST bilcümle devam etsin, gençlerimiz bütün bu heyecanı duysun istedik. Gençlerimiz malumat ile uğraşsın istedik. Bununla ait mekanlarımız oluşsun istedik. 3 tanesi vukuf merkezi konseptinde, 2 tanesi ise sezme kampüsü olacak şekilde yapımları merkezlerin yapımlarına başladık. Onların bittiğini şuanda görüyorsunuz. Marifet atölyelerine katılmak muayyen benzeri imtihan gerektiriyor. Bu sınavların ise belirli tıpkısı zamanları var. T3 Vakfı Samsun amacıyla özel bire bir uygulama yapacak. Samsun’daki olgun merkezleri amacıyla ayrı tıpkı sınav takvimi ile öğrencilerimiz sınavlara alınacak. Burada eğitimlerine başlayacaklar. 1 yıl kaybetmemiş olacağız. Geçen Samsun’da 704 proje vardı. Sürekli İzler Komisyonu’nda bu yıl üzere hedefimiz 10 bin proje demiştim. Allah’a şükür 35 binin üzerinde projemiz imdi. Bunlardan 32 bini milli eğitim bilimi camiasından imdi. Güzeşte yıl 40 projemiz finale çıkmıştı. Bu yıl 133 projemiz finale kaldı. TEKNOFEST’in mihman izini önceki yılda nail olduk. artık inşallah artarak bitmeme edecektir” şeklinde konuştu.

Program öğrencilere muvaffakiyet belgelerinin Vali Zülkif Dağlı, Rektör Çetin Ünal ve Milli Eğitim Bilimi Müdürü Garaz Ağar vasıtasıyla verilmesiyle sonuç buldu.

Share: