TBMM Umumi Kurulu toplandı

TBMM Umumi Kurulu, Sedir Başkanvekili Heybet Adan’ın başkanlığında toplandı.

Oturumun başında, MHP Ankara Mebus Mevlüt Karakaya “Ankara’nın sorunları”; CHP Malatya Mebus Iye Ağbaba “Malatya’nın sorunları” ve SELIM Parti Osmaniye Saylav İsmail Kaya “Osmaniye’nin il oluşunun sene dönümü”hangi ilgilendiren gündem dışı konuştu.

Mevlüt Karakaya, Anayasa’nın değiştirilmesinin teklif edilemeyeceği maddelerine değinerek, Cumhuriyet Altını’in şekli, yapısı ve çerçevesine dikkati çekti.

Son zamanlarda bu alanlarda embesil durumlar, düşüncesiz izahat, şuursuz duruşların olduğunu tamlayan Karakaya, şunları söyledi:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘En balaban eserim’ dediği ve Türk gençliğine birey ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin bünye felsefesinin esas unsurlarını koymak, yapı taşlarını yerinden kesmek isteyenlerle birlikte olup arkasından ‘Biz Atatürkçüyüz’ emreylemek tıpkısı bilinçsizlik tehi değil da nedir acep? Türk milletinin birliğine, dirliğine ve bütünlüğüne kastedenlerle aynı cephede yan yana gelip peşi sıra ‘Biz milliyetçiyiz’ emretmek bire bir gabavet anlamsız değilse nedir acep? İnsan us akıtan katil sürülerine peş çıkıp sonradan birlikte barıştan, kayırıcı hakkından temas etmek hainlik değil bile nedir acep? Tümce tuttuğu safta ötme ettiği sözlerin farkında olmalıdır. Ankara merkezi hükümettir ve Atatürk’ün dediği kabil ilelebet böyle kalacaktır.”

CHP Malatya Mebus Ağbaba ise Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya gezisinde sokaklara asılan afişlerin ücretlerinin vatandaşlardan toplanan vergilerle ödendiğini, bu vergilerle YANLIŞSIZ Öğür’nin reklamının yapıldığını öne sürdü.

Kayısı üreticilerinin sorunlarına değinen Ağbaba, sarıerik aya alım fiyatının elan açıklanmadığını, çiftçilerin sulama sorununun bitmeme ettiğini kaydetti.

DOĞRU Öğür Osmaniye Milletvekili Kayaç dahi intihap bölgesi Osmaniye’nin tarihsel, siyasi ve kültürel önemini anlattı. Kayaç, Osmaniye’ye sağlık, eğitim ve özge alanlarda yapılan yatırımlara değindi.

“Ağızsız devrimler yaptık”

TBMM Genel Kurulunda, ruzname dışı konuşmalardan bilahare takım başkanvekilleri yerlerinden meze aldı.

İYİ Fırka Ekip Başkanvekili Erhan Becerikli, İYİ Tümen’nin kuruluşunun 5. yılına girdiklerini belirterek, bariyerleri devire devire, milletin yüreğinde düz alarak hayat dolu ayrımsız siyasal konuma geldiklerini söyledi.

MHP Kol Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, PKK ve Asala yıldırı örgütlerinin saldırılarında şehit olanları rahmetle andı.

HDP Ekip Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Ankara’de gazetecilerin gözaltına alındığını ve işkenceye maruz kaldıklarını sav etti.

CHP Grup Başkanvekili Açık Deniz Özkoç, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamalarında herkesin alay malay hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Cumhuriyet Altını’in ana hedefinin terbiye ve kalkınma olduğunu nâkil Özkoç, Cumhuriyet Altını’in geçmiş yıllarında 50’ye mail üretimlik kurulduğunu, YANLIŞSIZ Parti’nin 20 yıllık iktidarında heybet adına tek benzeri üretimlik açamayanların Cumhuriyet Altını’i karalamaya çalıştığını öne sürdü.

DOĞRU Fırka Kol Başkanvekili Muhammet Tehlikesiz Akbaşoğlu da 29 Ilk Teşrin’birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. yıl dönümünü kutlayacaklarını hatırlattı. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün bütün özgür aynı Türkiye hedeflediğini, SELIM Fırka iktidarlarının üstelik Türkiye’nin temas alanda bu hedefe ulaşması için çabalama harcadığını vurguladı.

Akbaşoğlu, 20 yıllık iktidarları döneminde milletin bütün fertlerini kuşatarak sessiz devrimler yaptıklarını ve bunları demokrasiyle taçlandırarak Cumhuriyet Altını’in hedeflerini gerçekleştirdiklerini belirtti.

Share: