TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç’tan F-16 müzakerelerine ilişkin açıklama Açıklaması

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Tığ, Türkiye’ye F-16 satışı konusunda özellikle ESIR Senatosu ve Temsilciler Meclisi kanadının, dışişleri komisyonları nezdindeki çalışmalarda kabul etmeyecekleri şartları ortaya koyma çabaları olduğunu belirterek, “Bunların uluslararası siyasete ve müttefiklik ruhuna uymayacak davranışlar olduğunu vazıh şekilde dile getirdik.” dedi.

Tığ, AK Öğür Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala başkanlığında NATO Vekil Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve DOĞRU Parti Rize Mebus Osman Çok Bak, Birlemiş Milletler Genel Oturmuş 75. Aktarılma Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Step ile TBMM Türkiye-MEMLUK Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve DÜRÜST Parti Diyarbakır Saylav Mehdi Eker’in katılımıyla Washington’üstelik gerçekleştirdikleri temasları değerlendirdi.

ÇAKER’ye mayıs ayının peşi sıra yaptıkları ikinci ziyaretin dahi yarayışlı geçtiğini dile getiren Tığ, konuşma kapsamında senatör ve KUL Temsilciler Meclisi üyeleri ile benzeri araya geldiklerini söyledi.

NATO’nun genişlik balaban ikinci ordusu ve bugüne büyüklüğünde bütün uluslararası faaliyetlerinde görev düzlük aynı ülkenin temsilcileri olarak temaslarda bulunduklarını ifade fail Kılıç, görüşmelerde Türkiye’ye F-16 cidal uçağı satılması özellikle kalkmak için lehçe ve uluslararası konuları ele aldıklarını belirtti.

Çağatay Tığ, istedikleri bazen çağdaşlaşma kitlerinin birlikte gâh yıpranmamış özellikleri olan, askeri anlamda “yıpranmamış blog” diye niteleyerek ifade edilen F-16 alımının tıpkı süreci olduğunu aktararak, “Bu konuda benzeri ÇAKER yönetiminin bir üstelik Kurultay’nin yaklaşımı var. Belli anlaşmaların, satışların yapılabilmesi için Kongre onayı gerekiyor. Bu kapsamda işi doğrudan beyan etmek, temasları doğrudan yüz yüze beğenmek amacıyla gök bilimi namına oradaydık.” diye konuştu.

Görüşmelere genel olarak müspet tıpkısı havanın yansıdığını anlatan Tığ, şöyle bitmeme etti:

“Yaptığımız fikir alışverişlerinde ortaya koyduğumuz birçok konu kabul gördü. Latif milletvekili, siyasiler namına onların de ara sıra ayrımlı düşünceleri olabiliyor. F-16 savaş uçağı satışı üstüne alelhusus ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi kanadının dışişleri komisyonları nezdindeki çalışmalarda akseptans etmeyeceğimiz şartları ortaya koyma çabaları var. Bunların, bazen yanlış değerlendirmeler, arsıulusal siyasete ve müttefiklik ruhuna uymayacak bazen davranışlar olduğunu engelsiz şekilde dile getirdik. Burada bazı adlar dolay plana çıkıyor. Hepimizin imdi malumu olduğu New Jersey Senatörü ve ÇAKER Senatosu Aut İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in pahal anlamda ayrımsız çabası var ama bunun haddinden fazla liyakatli olabileceği kanaatinde değilim. Bazı konularda, ayrımlı başlıklar altında fikir ayrılıklarımız var amma NATO müttefiki ve şu anda bölgedeki yeryüzü sağlam büyüklük yerine çetin manada desteklenmemiz gerektiği konusunda hemfikiriz.”

” Yunanistan’ın hatalı tutumunu yalınlık dile getirdik”

Tığ, görüşmelerde, Rusya- Ukrayna savaşı dolayısıyla yaşanan besin krizi riskinin ortadan kaldırılmasına müteveccih Türkiye’nin çabalarıyla oluşturulan hububat koridoru ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yürüttüğü diplomasi trafiği sonucunda yapılan savaş esiri takasının de gündeme geldiğini kaydetti.

Yunanistan’ın gayriaskeri statüdeki adaları silahlandırma tutumunun üstelik görüşmelere yansıdığını belirten Tığ, “Biz bunları orada bile dile getirdik. BENDE’nin bu anlamda bazen teçhizatları sağladığı, Yunanistan’ın bunları hatalı yerlerde, uluslararası hukuka hilaf kullandığını, birçok uluslararası anlaşmayı ihlal ettiğini açık açık dile getirdik. Bunun farkında olan üyeler olduğu kabil farkında olmayan üyelerin bile olduğu dikkatimizi çekti.” ifadelerini kullandı.

“İstifa etmeli”

Almanya Federal Meclisi Komutan Yardımcısı Wolfgang Kubicki’nin, Cumhur Reisi Erdoğan’a yönelik hakaret içeren sözlerini kınayan Kılıç, Kubicki’nin, bu sözleri zımnında Almanya Federal Meclisi Başkan Yardımcılığından ricat etmesi gerektiğini muhataplara ilettiklerini bildirdi.

Almanya’daki bir nice siyasinin, Kubicki’nin bu sözlerini onama etmediğine değinen Kılıç, “Alman siyaseti bile bu noktada kendini bu açıklamalardan uzaklaştırıyor ve bunları kabullenmiyor. Ümit ediyorum ki Kubicki’nin Almanya Federal Meclisindeki görevine layık olmadığı noktasındaki düşüncemiz değer bulur. Kendisi ayrımsız sayıklama içerisinde, incelik sınırlarını aşmış adına tarihe sıcaklıkölçer sakıt oldu.” dedi.

Kubicki’nin daha önceki de çıkışlarında “kantarın topuzunu kaçırdığını” dile getiren Tığ, “Cumhurbaşkanımıza müteveccih sözleri diplomatik namına birlikte kabul edilemez.” ifadesini kullandı.

TBMM ve Dışişleri Komisyonunun, yıpranmamış teşri yılında bile korkulu hareketlilik yürüteceğinin altını çizen Kılıç, komisyonun perşembe günkü toplantısında Milli Savunma Bakanlığı yetkililerinin, “hububat koridoru hakkındaki edimsel gelişmeler” başlıklı lokma yapacağını söyledi.

Share: