TBMM Başkanlığı Soru Önergesini İade Etti, Bayraktutan Aksülamel Gösterdi: “İsmail Kahraman’ın Sözlerinden Erinçsiz Olmayanlar Konunun TBMM Gündemine…

TBMM Başkanlığı, CHP Artvin Mebus Hedef Bayraktutan’ın çarkıt TBMM Başkanı İsmail Alp’ın “Şehirlerin kurtuluş yıl dönümleri kutlanıyor. Banko karşıyım. Şehirlerin antagonist işgalinden kurtuluşu dolayısıyla tebrik yapılmaz” sözleriyle ilgilendiren TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanıtlaması istemiyle verdiği istifham önergesini TBMM İçtüzüğü’hangi mugayir olduğu gerekçesiyle reddetme etti. Bayraktutan, “İsmail Kahraman’ın sözlerinden erinçsiz olmayanlar; konunun TBMM gündemine taşınmasından rahatsız olmuşlardır” diye tepki gösterdi.

Eski TBMM Başkanı İsmail Alp, katıldığı aynı monitör programında; “Şehirlerin kurtuluş yıl dönümleri kutlanıyor. Banko karşıyım. 2 Mart’ta Rize kurtulmuş, kim diyor? Namevcut Erzurum şu Mart’ta. Şehirlerin düşman işgalinden kurtuluşu dolayısıyla tebrik yapılmaz. Âlem gerçek bitti, müstevliler alacaklarının biraz tekmil mislini aldı ve anca gittiler, çekildiler. Mermi sıkmadık kim” demişti.

CHP Artvin Mebus Murat Bayraktutan de Alp’ın sözleriyle ilgili TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanıtlaması istemiyle istifham önergesi vermişti. Bayraktutan, Şentop’a şu soruları yöneltmişti:

“Mevcut TBMM Başkanı namına Cumhuriyetimizin temellerine, kuma değerlerimize, ülkemizin halas mücadelesine miftah uzatan bozuk mevkidaşınızın sözleri için ilk tepkiyi göstermeniz gerekirken ne gerekçe ile sessiz kaldınız? Türk Milleti’nin, ordusu ile gelişigüzel Ebedi Başkomutanımız Atatürk’ün önderliğinde yazdığı kahramanlık destanı Halas Savaşı’nı, Milli Mücadele’yi küçümseyen TBMM çarkıt Başkanı İsmail Yiğit’ın Meclis Başkanlığı rütbesi ne ant sökülecektir?

Anadolu halkının bağımsızlığa ve hürriyete bağlılığının göstergesi şehirlerimizin halas günlerine, zaferle sonuçlanan Halas Mücadelemize şalter uzatan Yiğit’ın özellikle TBMM angajmanlı kurumlar gelmek üzere tekmil amme kurumlarına ve içtimai tesislerine girişinin yasaklanması namına vacip düzenlemeler ne antlaşma yapılacaktır? Tıpkı takvim açıklar mısınız?”

TBMM BAŞKANLIĞI İADE ETTİ: KİŞİSEL GÖRÜŞE MEYDAN VERİLMİŞ VE İSTİŞARE SAĞLAMAKTAN İBARET KONULAR…

TBMM Başkanlığı, Bayraktutan’ın önergesini TBMM İçtüzüğü hükümlerine çap olduğu gerekçesiyle iadeli etti. İade gerekçesi ise şöyle açıklandı:

“TBMM İçtüzüğü’nün ‘mukayyet soru’ başlıklı 96’ıncı maddesinde ‘yazılmış soru,… kişisel düşünce istikbal sürülmeksizin;… bir takrir ile bağlanmış kendisine yanıtlanmak amacıyla milletvekillerinin, Cumhur Reisi yardımcıları ve bakanlara kayıtlı kendisine istifham sormalarından ibarettir’ kuralına yer mevdu olup; bu madde layıkıyla kayıtlı istifham önergesi metninde takrir sahibi milletvekillerinin kişisel görüşlerine düzlük verilmemesi gerekmektedir. TBMM İçtüzüğü’nün ‘Sorulamayacak konular’ antetli 97’inci maddesi ‘Aşağıdaki sorular Başkanlıkça kabul edilmez: …b) Tek amacı istişare sağlamaktan ibaret konular’ hükmünü içermektedir. Bu maddede yazılı soru önergelerinde vakit kaybetmeden belli tıpkısı laf hakkında istişari amaçla sorulan soruların Başkanlıkça kabul edilemeyeceği hükme bağlanmıştır. Bu çerçevede ilgide mukayyet önergeniz incelenmiş ve önergenizin TBMM İçtüzüğü’nün yukarıda aktarılan 96 ve 97’nci maddeleri hükümlerine uymazlık taşıdığı değerlendirilmiştir.”

“İSMAİL KAHRAMAN’IN SÖZLERİNDEN RAHATSIZ OLMAYANLAR KONUNUN TBMM GÜNDEMİNE TAŞINMASINDAN RAHATSIZ OLMUŞLAR”

Bayraktutan, önergesinin iadeli edilmesiyle ilgilendiren şu açıklamayı yaptı:

“Cumhuriyetimizin temellerine, eş değerlerimize, ülkemizin kurtuluş mücadelesine kurgu göndermek serbest; üzerine istifham tetkik etmek yasak. Divan Başkanlığı’nca illet sessiz kaldığını eşmek, zaruri işlemlerin ne ahit başlatılacağını irdelemek ne zamandan beri zatî görüş çerçevesinde değerlendiriliyor. Bu soruların ‘Yegâne amacı müzakere sağlamaktan ibaret konular’ hükmüyle ilgilendiren olmadığı açıktır. İsmail Alp’ın sözlerinden rahatsız olmayanlar; konunun TBMM gündemine taşınmasından tasalı ergin

Share: