TBMM Amasra Beyaz Zehir Kazasını Araştırma Komisyonu, maden ocağına gidecek, aileleri konuşma edecek

TBMM Amasra’daki Eroin Kazasını Araştırı Komisyonu Başkanı, AK Tümen Kayseri Saylav Taner Yıldız, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ilişik eroin ocağını konuşma edeceklerini bildirdi.

Baht, AA muhabirine, Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana mevrut eroin kazasının parçalanmamış yönleriyle araştırılarak, eş kazaların önüne geçilmesine yönelik önlemlerin belirlenmesi için kurulan Sedir Araştırı Komisyonunun çalışma takvimine ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Komisyonun, TBMM Genel Kurulunda alınan kararla bütün partilerin kuma önergesiyle kurulduğunu anımsatan Kader, kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yakınlarına baş sağlığı diledi.

Kazanın nedenlerinin belirlenmesinde ve araştırılmasında siyaset üstü ve nesnel değerlerle akıntı edeceklerini belirten Felek, “Amasra’üstelik madenin bulunduğu yere gideceğiz. Aynı hane madenleri, özellikle taş kömürüyle dayalı madenleri durumunda inceleyeceğiz. Hem amme gelgel ve kuruluşları, ilişkin, ilişkin ve münasebetli bilcümle kuruluşlarla toplanacağız. Onları nida edeceğiz, komisyonda dinleyeceğiz.” diye konuştu.

Yıldız, yaklaşık 3 aylık iş yürüteceklerini, gerekirse 1 aylık seçenek isteyeceklerini tabir etti.

“Araştırı Komisyonunun sonuçlarının, TBMM’da kanuncu düzenlemelere ana olacak tarzda ışık tutacağı kanaatindeyiz.” diyen Yıldız, komisyonun ilk toplantısında 17 milletvekilinin konuştuğunu, benzer kaygıları, hedefleri dile getirdiğini aktardı.

Akademisyenleri, özel sektörden, kamudan ilişkin, ilişkili hep kuruluşlardan yetkilileri komisyona çağırma edeceklerini anlatan Şans, “İyi tıpkısı düzentileme programı yaptık, kazanın nedenine hakikat manada inecek tarzda tıpkı iş yapacağız.” bilgisini paylaştı.

Mahkeme Kararı ve yürütmenin işinin değişik olduğuna meni fail Yıldız, “Onların alanına müdahale tabiatıyla kim söz konusu olmaz, olanaksız. Yargının bağımsız milletvekili şekilde değişmeyen vermesine gölge düşürecek temas alfabe ve müşavere tabii ki olmayacak. Bu sorumluluğumuzun bilincindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Baht, milletvekillerinin önceki toplantıda yaptığı konuşmaları serencam rütbe olumlu bulduğunu belirterek, “Onlar dahi yardım bağışlamak üzere ceht harcama edeceklerini söylediler. Hep bu arada dolgunca tıpkısı faaliyet ortaya koyacağımız kanaatindeyim. Hedefimiz biricik. Keskin üzerinden yöntem yapılmaz, yapılamaz. Hiçbir şekilde buna yeltenmeyiz zaten. Burada gelişigüzel tümen düşünmüyorsunuz. gelişigüzel partinin daha ötesinde, bu fariza henüz ön plana çıkıyor. Bunu yöre plana alacağız.” diye konuştu.

“Aileleri bile dinleyeceğiz”

Muhalefetin, hayatını kaybeden madencilerin ailelerinin bile komisyonda dinlenmesi talebine değinen Felek, “Amaçlarımız, hedeflerimiz beyninde var. Amma aileleri buraya haykırmak doğru olmaz. Tığ ailelerinin yanına gideceğiz. Şahsen evlerine gideceğiz, tıpkı defa daha taziyede bulunacağız.” dedi.

İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesinde yaralı madencileri, ayrıca hayatını kaybeden madencilerin yakınlarını görüşme ettiğini hatırlatan Yıldız, “Encümen kendisine üstelik bunu yapacağız. TTK’nın ilgilendiren bilcümle birimleriyle bu manada görüşeceğiz. Bizim aynı hükümranlık, suçlama edici cümlemiz olmaz. Yani biz o makamda değiliz. O yüzden tığ araştırmamızı yapacağız, hem birlikte ailelerimizle tıpkı arada olacağız. Tabiatıyla kim onları birlikte dinleyeceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Komisyon Başkanı Taner Nasip, şöyle devam etti:

“Amasra’daki beyaz zehir kazasının arkası sıra devletin reflekslerinin, reaksiyonlarının çok acul olduğunu bire bir defa daha gördük. Bu, elbette ki kazanın üzerinde yapılacak yorumlar amacıyla değişik düşüntülü cümleleri bile getiriyor ama ambulans uçaklarıyla, orada yapılan yardımlarla, AFAD’ın, UMKE’nin, alelhusus tahlisiye ekibinin bu konuda profesyonelleşen çalışmalarını şahsen gördük. Sayın Cumhurbaşkanı’mızdan tutun bakanlarımıza ve bilcümle ilgili arkadaşlarımıza varıncaya kadar değme biri bizzat görüngü mahallinde bulundular ve oradan direktiflerini, talimatlarını verdiler.”

Share: