TBMM ‘Amasra Beyaz Zehir Kazasını Araştırı Komisyonu’nda ‘söz ahiz- verme’ tartışması (2)

‘2022 YILINDA TOPLANMIŞ 12 ŞERHA PROGRAMLI TEFTİŞ YAPTIK’

Iş ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Kılavuzluk ve Teftiş Komutan Yardımcısı Hasan Kutluhan Kendir de komisyonda tıpkı lokma tatlısı yaptı. Kenevir, Kılavuzluk ve Teftiş Başkanlığı’nın Çalışma ve Içtimai Asayiş Bakanlığında doğrudan Bakana sınırlı yerine cümbüş gösteren tıpkı organizasyon olduğunu bildirdi. Kenevir, “Teşkilatımız, Türkiye genelinde 5 kol başkanlığında; Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Adana illerinde konuşlanmış müfettişleriyle, ülkenin tamamın üstelik bu müfettişlerin orada konuşlanması çok aynı husus yer etmiyor çünkü tığ beyaz zehir teftişlerini talih genelinde yapıyoruz ve herhangi bir ildeki eroin mühendislerimizi ülkenin tamamında da kullanıyoruz. Müfettişin orada konuşlanıyor olması, ülkenin özge alanlarında denet faaliyeti göstermiyor anlamına gelmiyor” dedi.

Kendir, yapılan teftiş sayıları ile ait hikmet vererek, “2022 yılında hep 12 sunum programlı teftiş yaptık. Daha elhak yıl sonuçlanmadığı amacıyla teftişlerimiz hala bitmeme ediyor. Müfettişlerimiz sahada. İş sağlığı ve güvenliği yönünden bu 12 programlı teftişimiz yapı iş yerlerinde taraf yapım iş yerlerinde, eroin sektöründe, maden hareket yerlerinde. Şişman sınai kazaların kim ona ezcümle SEVESO diyorlar oluşabileceği buraya kaydolmuş hareket yerlerinde kim hareket sağlığı ve güvenliği yönünden programlı teftişler ruh tevzi şirketlerinde, sefine yapım sektöründe, et kafalı inkılap işleyen tesislerde, gıda sektöründe, kağıt ve kağıt ürünlerinde, kimyasal konu üreten hareket yerlerimizde, mobilya ve ağaç sektöründe ve akıbet namına da dokuma ürünlerinin imalatında halihazırda yürüyor, sene sonuna büyüklüğünde bitmeme edecek. Cari sene elan kapanmadığı için 2022 sayılarını vermiyoruz. Geçen sene itibarıyla, 2021 yılında yapılan teftişlerimiz; analog sektörlerde 13 bin 217 pare programlı denet yaptık” diye konuştu.’176 BİN 737 KITA MEVZUATA AYKIRI HUSUS TESPİT ETTİK’Kendir, yaptıkları bu teftişlerde 730 binin üzerinde çalışana ulaştıklarını tabir ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Teftiş ettiğimiz aksiyon yerlerinde toplamda bu kadar çalışan mevcuttu. Bu iş yerlerinde 176 bin 737 kita mevzuata mugayir bap tayin ettik. Biz bu gelişim yerlerinde, denet sırasında, teftişe meydanlık ödeme usulüyle bu eksikliklerin giderilmesi üzere gelişim verenlerin faaliyet yapmasını sağladık. Bu teftişlerin böylece 169 bin 5 adedi denet sırasında giderildi. Teftiş ettiğimiz iş yerlerinden benzeri kısmına toplamda 62 milyon 595 bin 641 Türk Lirası idari para cezası uyguladık. 216 iş yerinde ise işçiler üzere dokunaklı dirimlik hınç bulunması sebebiyle işin durdurulması kararını aldık. Bunun dışında ihbar, şikayet, talep ve başvuru üstüne yaptığımız izlence dışı teftişlerde ise 10 bin 882 hareket durumunda denet gerçekleştirdik. 1 milyon 315 bin üzerinde çalışana ulaştık. 11 bin 928 mevzuata yeraltı konu tayin ettik ve aksiyon verenler tarafından teftiş boyunca bunların 10 bin 448’i giderildi. Giderilmeyen hususlar amacıyla bu gelişim yerlerinin aynı kısmına 95 milyon 418 bin 997 Türk Lirası idari nakdî ceza uygulamakla bu arada yeniden dediğim kabil gösterişli hayati hırs kâin aksiyon yerlerinden 44’ünde bile durdurma uygulamış bulunuyoruz.”BAŞMÜFETTİŞ KILIÇARSLAN: 2022 YILINDA 225 YERE MAL CEZASI ÖNERDİK

Mesai ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Delalet ve Denet Başkanlığı İş Başmüfettişi Alpaslan Kılıçarslan da komisyonda tıpkısı sokum gerçekleştirdi. Kılıçarslan, “Düz şeş kömür madeni namına, aktif 5 çalışan ve üzerinde tanımladığımız 117 hisse senedi yerimiz var. Buraları rastgele yıl denetliyoruz. Saha şeş eroin madeninde 177 çalışanımız var. Bu sayılar bittabi enstantane olarak değişebiliyor. Metal fiyatları ve kömür fiyatları değiştikçe madenlerin müteharrik sayıları artıp azalabiliyor. Tığ bunu anlık kendisine çekiyoruz. Vadi şeş ocaklarının tamamını denetliyoruz ve yer üstü olanları de kattığımız devir, 2021’dahi buna ilgilendiren 377 devam idari para cezası önermişiz. 2022’de şu asıl büyüklüğünde 225 ama halihazırda teftişlerimiz bitmeme ettiği için biz bu sayının artacağını, daha aşkın olacağını yöre görüyoruz. Güzeşte sene 57 durdurma uygulamışız; bu yıl, şu ana büyüklüğünde 33 durdurmamız var. Bizim averaj program teftişlerimizde giderilme oranımız yüzdelik 95’tir ama saha şeş kömür ocaklarında yüzdelik 50’ye mail benzeri giderememe veya gidermeme oranımız var. Kayran şeş metaller ve saha üstü madenlerde bile oldukça daha bağan bire bir gidermeme oranları olduğunu görüyoruz” dedi.

Share: