TAZELENME ÜNİVERSİTESİNDE DUYGULANDIRAN İLK MEZUNİYET

Akdeniz Üniversitesi’nde 60+ Tazelenme Üniversitesi önce çevrim öğrencilerinin tekmil töreni gerçekleştirildi. 167 tazelenme öğrencisi 60 yaşından sonradan mezun olma heyecanı yaşadı. Hayatını kaybeden öğrencilerin muvaffakiyet belgeleri yakınlarına ikram edilirken salonda his yoğun anlar yaşandı.

Akdeniz Üniversitesi’nde 60+ Tazelenme Üniversitesi I. Aktarılma Intaç Töreni ve I. Arsıulusal 60+ Tazelenme Üniversitesi ve Gerontoloji Bölümü Mektepli Kongresi gerçekleştirildi. Atatürk Konuşma Salonu’nda gerçekleştirilen törene Keyif Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aygen Yılmaz, Yaşlılık Çalışmaları Araştırma ve Aplikasyon Biçim Müdürü (YAÇUMER) ve Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, Antalya Büyükşehir Belediyesi Buğulanmış Hizmetleri Idarehane Müdürü Etem Sardoğan, Familya ve Içtimai Hizmetler İl Müdür Muavini Eşref Edip Ekmen, Akdeniz Üniversitesi talim üyeleri ve tazelenme öğrencilerinin yanında Eskişehir Rum Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tazelenme öğrencileri ve koordinatörleri katıldı.Yapılan törenle 167 tazelenme öğrencisi çıkışlı oldu.

ÖĞRENMENİN YAŞI OLMADIĞINI GÖSTERDİLER

Tören konuşmalarını ayırmak amacıyla YAÇUMER Müdürü ve Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, eğitimin para boyu bitmeme ettiği anlayışıyla 2016 yılında çıktıkları 60+ Tazelenme Üniversitesinin önce nesil mezunlarını verdiğini söyledi. Prof. Dr. Tufan, 2016 yılında başlayıp 2020 yılında mezun olan öğrenciler üzere mezuniyet törenini pandemi cihetiyle rötarlı namına bugün düzenlediklerini belirtti. Mezun olan öğrencileri kutlama fail Prof. Dr. İsmail Tufan ‘İlk batın mezunlarımız öğrenmenin yaşı olmadığını, mevcudiyet boyu bitmeme ettiğini gençlere anlatırken bunun deneyimini bizzat işleyen geçmiş nesil olduğunu üstelik giderek gururla anlatacaklar dedi.

TÜRKİYE’YE DENK OLDU

Tazelenme Üniversitesinin içtimai sıklet projesi yerine başlayıp henüz bilahare ululuk marifetiyle üstlenen tek proje olduğunu tabir eden Prof. Dr. İsmail Tufan, ‘Tazelenme Üniversitesini 2020 yılında Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’na devrettikten sonra 7 üniversitede elan Tazelenme Üniversitesi ofisleri kuruldu. Fahri ibret veren hocalarımız ve benim için bundan henüz güzel tıpkısı husus olamazdı. Azim ve fedakarlıkla sulayıp yeşerttiğimiz bu fidana devletimizin topluluk çıkması bizim üzere yer şişman ödüldür diyerek konuştu.

NORVEÇ’TEN GÖNÜLLÜ ÖĞRETİM ÜYESİ

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümüne Norveçli mihman akademisyen adına mevrut Prof. Dr. Esas Sofie Helvik, 60+ neslin tıpkı temsilcisi yerine bu etkinlikte olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Akdeniz Tazelenme Üniversitesi öğrencileri ile tanışmış olmaktan ve programa katılmaktan ortalık bahtlı hissettiğini söyleyen Müderris Helvik, dirim boyu öğrenmenin ve kendini geliştirmenin kocaman olduğuna değinerek mezunları tebrik etti.

KEPLERİNİ FIRLATTILAR

Açılış konuşmalarının peşi sıra tekmil törenine geçildi. Törende 60+ Tazelenme Üniversitesi bildirme çok yaş almış birinci mektepli İzzettin Gökalp’a başarı belgesi Prof. Dr. Aygen Yılmaz aracılığıyla, yer çokça gözyaşı almış ikinci öğrenci Hamdi Oktay Tutçuoğlu’na muvaffakiyet belgesi Prof. Dr. İsmail Tufan eliyle, en haddinden fazla gözyaşı almış üçüncü mektepli Mine Vural’a ise başarı belgesi Afiyet Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nilüfer Korkmaz Yaylagül marifetiyle takdim edildi. Kül tazelenme öğrencileri başarı belgelerini aldıktan sonra bütün alay malay sahnede keplerini havaya fırlatarak mezuniyeti kutladı.

DUYGULANDIRAN ANLAR

Törende 60+ Tazelenme Üniversitesi 2016-2020 yılı devir öğrencileri arasında hayatını kaybeden öğrenciler dahi anıldı. Prof. Dr. İsmail Tufan, kaybettikleri öğrencilerin muvaffakiyet belgelerini yakınlarına arz ederken salonda önsezi komple anlar yaşandı. Prof. Dr. Tufan, kaybettikleri öğrencilerinin ermiş hatıralarını sonsuza büyüklüğünde yaşatacaklarının sözünü verdi.

Törende ayrıca Antalya Cesamet Konservatuvarı müzik bölümü öğrencileri Miyat Nurbergen flavta ve Dameli Nurbergen piyano ile dinleyenlere müzik ziyafeti sundu.

Share: