Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: “Dünyada eşine rastlanılmamış bire bir deprem”

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen asrın felaketinde yaralar sarılıyor. Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu; Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişçi ile birlikte facia eş güdüm merkezinde Adıyaman’daki çalışmaları kamuoyuna açıkladı.

Yaşanan depremin diğer depremlerle kıyas edilemeyecek, hafife alınamayacak ayrımsız sarsıntı olduğuna özen çekici fail Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Bu depremi bakanım da belirtti. Sıradan bizim başka depremlerle karşılaştırma etmemiz bu depremi hafife almamız anlamına geldi. Zira bu hareket asrın depremi yerine de anlatım ediliyor amma takkadak Türkiye’deki bire bir asırdan bahsetmiyoruz. Dünyada da eşine rastlanılmamış belki üstelik benzeri deprem. Bu yönü itibariyle biraz hususu bilgilerinize arz etmek istiyorum. Gece sabaha alın Pazarcık merkezli başlıyor. Ondan umum 9 saat sonradan ikinci ayrı bire bir depremde on ilimiz sonraları buna Elazığ’ı da ekledik. Bundan etkileniyor. Bu yönü itibariyle 103 bin kilometre karelik tıpkı alandan söz ediyoruz. Türkiye nüfusunun da yüzde 17’sine istikbal eden 13,5 milyon nüfusluk alandan bahsediyoruz. Türkiye üretimine katkıda mevcut coğrafyadan bahsediyoruz. İhracat işleyen coğrafyadan saraka ediyoruz. Vekillik yerine bizi de ayrıca tarımsal üretim konusuyla makro tıpkı coğrafya. Heybetli ayrımsız 11 ülke. Birbirine yandaki olan iller bunlar. Normalde bu tür olaylarda dakikasında komşu acilen yetişir. Ama yetişmesini beklediğiniz komşunun dahi bir depremden etkilendiğini dikkate aldığınızda bu özge depremlerden bu manada ayrışmıştır. 500 kilometre uzunluğunda tıpkı fay kırığından küçümseme ediyoruz. 7 kilometrelik az çok sığ denilebilecek bir depremden bahsediyoruz. Bütün bunların hepsini bire bir araya getirdiğimizde bu deprem Türkiye içi olduğu büyüklüğünde uluslararası dünya amacıyla de asrın depremidir. Sınırı dahi aşan bir depremdir. Bunu birlikte alelhusus bilmekte üstünlük var. Çünkü Suriye ilkin atılmak amacıyla devamındaki ülkelerde birlikte etkisini göstermiş olan depremdir. Bu yönü itibariyle önemlidir. Hep birimlerimiz bakanlıklarımız bunlar yoz kısık tıpkı şekilde çalışıyorlar. Koordineli tıpkı şekilde çalışıyorlar. Tanrı bir daha ihtiyaç duyurmasın ama Türkiye’nin özellikle bu zümre afat sonrası kurumsal kapasitesi alışılmamış dip düzeyde. Bütün kurumlarımızda bu konuda muayyen bir mükemmeliyet var. Fakat afetin boyutu nazik. Bu balaban boyuta üstelik haddinden fazla şükür belki bire bir Hatay’ımızdan kısmen ayrıştırabiliriz. Çünkü şu anda Hatay’ımız tıpkısı numaralı toprak. Kahramanmaraş iki numaralı ve üç numara namına Adıyaman’ı adına görebiliriz. Bu manada bu depremi bu şekilde değerlendirmekte kazanım var” diye niteleyerek konuştu.

“Adıyaman’a 218,2 milyon lira bindi”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 11 ilin birlikte Adıyaman’a vereceği destekleri açıklayan Nazır Vahit Kirişci şöyle devam etti: “Biz vekâlet yerine üretimin aksamaması, üretimle ilişkin herhangi bir zincirde ilenme olmamasını vatandaşlarımızın bilhassa de kırsalda üretim özne vatandaşlarımızın istihsal faaliyetlerini sürdürebilme anlamında hükûmet toplantısı sonrası Cumhurbaşkanımızın açıklamaları oldu. Bu çerçevede özellikle motorin ve matbu desteğini biz 2022 mahsulü ayni namına vermeyi kararlaştırmıştık. Ancak bu yaşanılan acıklı hadiseden muhit 11 ilimiz üzere bunu nakdiye çevirdik. 2,8 bilyon liralık bu ödemeyi dahi hemencek bu ay sonuna büyüklüğünde yapmış ve gerçekleştirmiş olacağız. Gene Cumhurbaşkanımızın kamuoyu ile duyurusunu paylaştığı tıpkı gayrı konu üstelik bizim dikici anahtar sistemlerimiz var bilindik. Burada eser güncelleme işlemleri yapılmakta. Bu normalde Küçük Ay ayının sonuna kadar süresi vardı. Bunu dahi üç mahiye OHAL’in bitimi olan 8 Mayıs’a kadar uzatmış bulunuyoruz. Üçüncü kısmı normalde 1 almanak çevrim içerisinde zamanı geldikçe verilen hayvancılıkla ait desteklerimiz var ki bunun üstelik tutarı 530 milyon lira. Bu desteği bile süratle Küçük Ay ayının sonuna büyüklüğünde ifa konusunda 11 ilimiz üzere değişmeyen almış bulunmaktayız. Akıbet kendisine da bu bağlamda söyleyebileceğimiz eke bire bir hamle. Üreticilerimizi, çiftçilerimizi yedirmek adına. Yine cesim aynı girişim 11 ilimizde 185 bin işletmeye 2 milyon büyükbaş için 9 milyon küçükbaş hayvan amacıyla 1,5 bilyon teklik yem desteğini sağlamış bulunuyoruz. Bu minvalde Adıyaman’daki üreticilerimiz süt basılmış desteği, 530 milyon teklik hayvancılık ve 1,5 bilyon liralık ağızotu desteğinden toplamda alacakları nasip 218,2 milyon liradır. Bunlar Gücük Ay sonuna kadar inşallah üreticilerimizin adına esbak olacak. Bizim de genişlik azından üreticilerimize bu manada tıpkısı katkımız olsun istiyoruz ki üretimlerini aksatmadan sürdürebilmeleri amacıyla. Bir değişik cesim laf Yerey Mahsulleri Ofisi’nin lazım hububat, gerekse bakliyat konusunda her köken ve kota ayrımı yapmaksızın ve çizgi koymaksızın bu alımları gerçekleştireceğini afişe etmek istiyorum. Vekâlet yerine 5 bin araba ve takım, bir uçağımız, iki birlikte helikopterimiz, 13 bin 912 personelimizle bunlar birlikte sahada nazik aynı fedakârlık ile tıpkı ayrıksı kurumlarımızın çabalarında olduğu kadar 13 günden beri bu kardeşlerimiz de bu çalışmalarını sürdürmeye devam etmekteler. Depremlerden etkilenen illere bağımlı kim faaliyet kesintileri oldu. Ilkin ısınmayla ilişik problemler oldu. Bu problemleri girmek namına olumlu manada ulama çıkarmak amacıyla odun tahsisinde bulunduk. 28 bin 142 ton odun bu illerimize menşur durumda. 2 bin 734 hayvan çadırı besicilerimize dağıtılmış bulunmaktadır. Ten ve benzin kurumumuz aracılığıyla 4 bin 100 titrem benzen toplanmıştır. 9 bin 160 titrem bölgedeki üreticilerimize verilmiştir.”

“Müstevli hastalıklarla ilgilendiren 265 takım, 7 binin üzerinde denetimi gece gündüz gerçekleştirmektedir”

Afat sonrası müstevli hastalıkların gündeme geldiğini hatırlatan Vekil Vahit Kirişci, besin denetimlerine ilişkin bile açıklamalarına şöyle devam etti:

“Hoppadak insanlarımızın besin ihtiyaçlarını, beslenme ihtiyaçları değil giyinme ve özge ihtiyaçlarını bile bakanlığımız yardım sağlamaya çalışmıştır. Yeniden bakanlığımız bünyesinde DKMP uhdesinde olan iyesiz hayvanlarla ilişkin baytar, keyif hizmetleri başta oluşmak amacıyla söz gelişi 45.5 titrem abla dağıtımı da bu çerçevede gerçekleştirilmiştir. Böyle zamanlarda hıfzıssıhha konusu öne kazanç. Salgın emraz de genellikle böyle dönemlerin sonrasında gündeme sağlık. Bu salgın hastalıkların birlikte mehabetli bölümü tüketmiş olduğumuz gıdalardan, içmiş olduğumuz sıvılardan gibi. Bu çerçevede de bizim 265 memur ekibimiz, bilirkişi personelimiz 7 binin üstünde gıda denetimlerini gece gündüz ve selis bir şekilde gerçekleştirmektedir. Et Benzen Kurumumuz var. Onlar deri dağıtımı kavurma gibi ihtiyaçları karşılarken TMO un özellikle başlamak üzere öz görev alanındaki konulardan ayrı namına de gayr ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürmektedir. OGM’nin orman dağıtımı gerçekleştiriyor. Çaykur de Rize’den kalkıp buralarda ayrımsız bardak birlikte olsa yunak öz ikramı üzere onlar üstelik şişman tıpkısı çabanın içerisindedir.”

“10 titrem bayat savuşturmak hayvanlara ağızotu namına değerlendiriliyor”

Birgül Tuncay’ın depresyon altında katil olan kocabaş hayvanıyla ait konuşan Icra Vekili Birim Kirişci, hayvanlara ilişik yapılan çalışmaları birlikte şöyle tamamladı:

“Adıyaman özeline geldiğimizde biz burada yıkılan ahır, ağıl ve öldürme olan hayvanat konusunda öncelikle çalışmalar yürüttük. Karye yollarının açılmasıyla gelişigüzel Iblağ ve Altyapı Bakanımıza bile bu manada müteşekkiriz. Zir bina, erişim imkanı olmadığı antlaşma bizim hizmetlerimiz de doğal yerine aksıyordu. Bu çerçevede yıkılan ahır sayısının bin 401’e ulaştığını arkadaşlarımız tayin etmiş durumda. Temizlik olan büyükbaş hayvan sayısı iki bin 54, küçükbaş hayvan sayısı üstelik 16 bin 905’e yükselmiştir. 559 kanatlı temizlik ergin, 957 sili kovanı de bu süreçte hasar görmüştür. 43 büyükbaş, 774 küçükbaş hayvan bunlar birlikte öldürme oldukları üzere gömülmüştür. Bunların değme şekilde şu anda eş sağlığına veya belde sağlığına aynı münasebetsiz etkileri üstelik söz konusu değildir. Ama erişmemiz, ulaşmamız gereken ahırlar ve ağıllar olduğunu da alelhusus ifşa etmek istiyorum. Biz 4 bin 958 hayvancılık işletmesine büyükbaş ve küçükbaş efsanevi yemi gelmek için toplamda bin 824 titrem yemi Adıyaman ilimize dağıtmış bulunuyoruz. Hayvan çadırı dağıtımı noktasında bile 433 işletmeye 433 sayı hayvan çadırı dağıtımı gerçekleştirilmiştir. 4 karye ve 41 işletmede 208 büyükbaş, 636 küçükbaş afiyet taraması işlenmiş 41 hayvana tedavi hizmeti verilmiştir. Azık denetimi büyüklük genelinde 11 ilde olduğu kadar burada da yapılmıştır. 13 takım 26 gıda arama görevlisiyle el ve ilçelerde denetimler yapılmıştır. Toplanan savuşturmak sayısı 10 ton tüketilemeyen bayat paketlemek. Bu da mefret. Zira bizim müşvik halkımız gönderiyor amma gönderdiklerinin tıpkısı kısmını tüketemediğimiz amacıyla bayatlıyor. Arkadaşlarımız hayvanlara ağızotu noktasında bunu değerlendiriyor. Geri Hizmet çalışmalarda bile 400 kilo cilt aşevlerine dağıtılmış bulunmaktadır. Cilt Benzin Kombinasında büyükbaş ve küçükbaş hayvanları satın alarak kesime göndermiştir. Vatandaşımızın bu konuda birlikte rahatlaması bu şekilde sağlanmıştır. Tarım Orman İl Müdürlüğü namına kullandığımız çatı yoğun hasarlı kuzuluk geldiği için tezelden konteynır mekanlar oluşturulmuş burada müteharrik personel amacıyla Bu manada vekillik yerine dahi mesul olan İl Müdürlüğü personeli üzere 60 sayı hayat çadırı kurulumu gerçekleştirilmiştir. Bakanlıklarımızın yükünü azaltmak için katkılarımızı sürdüreceğiz. Bakanlığımız ağır sıklet çalışıyor. Birgül Tuncay kardeşimizin yaşamasını istediği yıkkın ayrımsız ahırdan kurtarılan ineğinin daha sonradan emrihak ettiğini bilgisini aldık. Ama onun yaşadığını öğrenen Birgül Tuncay’ı biliyorum şu anda birlikte kaybettiğinden âlem üzüntüsü var. Ama genişlik azından bu çalışmalara üstelik Dardağan köyünde meydana mevrut görüngü. Bakanlığımız personeli bu alanlarda de layenkati desteklerini sürdürmektedir.”

Depremin büyüklüğünün altını çizen Nazır Adil Karaismailoğlu de “Bugün depremin üzerinden birlik 13 periyot geçti. Yeryüzü iri üzüntümüz acımız kayıplarımız. Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılarımızla ilişkin ongun gelişmeler ve bizi sevindiren gelişmeler oluyor. Devletimizin bilcümle kurumları milletimizin vermiş olduğu güçle bilcümle kurumlar seferberlik halinde savaş verdiler vermeye devam ediyorlar. Alıngan süreçti. İlk günden itibaren sağduyulu şekilde kontrol kurtarma çalışmalarını yapmamıza, bu alıngan çalışmalarımız sonucunda çökme altından binlerce vatandaşımızı sağ çıkartmak bu kadar yanık işler içerisinde bizi ayrımsız nebze olsun sevindirdi. Zaman itibaren Adıyaman’birlikte arama istirdat çalışmaları tamamlanmıştır” dedi. – ADIYAMAN

Share: