Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi, Çorum’da şişman açılış töreninde konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişçi, “Hamdolsun hububata vermiş olduğumuz alelhusus buğdaya vermiş olduğumuz ton başına 7 bin 450 teklik üzere güzelce bire bir fiyatla üreticilerimizin yüzü gülmüştür.” dedi.

Icra Vekili Kirişçi, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Çorum Kadeş Hazar Meydanı’nda düzenlenen şişko küşat töreninde yaptığı konuşmada, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Mart 2022 tarihinde kendisini Ekincilik ve Orman Bakanı olarak görevlendirdiğini hatırlattı.

Üreticilerin yemeden içmeden kendileri için üretmekle kalmayıp tıpkısı zamanda bu ülkenin insanlarının da ihtiyaçlarını durdurmak amacıyla ürettiğine bel eden Bakan Kirişçi, “Üreticilerimiz, cefakar ve temas hangi kayıt olursa olsun bu üretim faaliyetlerini sürdüren, bu ülkenin eren vatandaşlarının eke bir bölümünü oluşturmaktadır. Çorum birlikte bire bir ekincilik memleketi. Tarım ile ait yerine Çorum’bile çokça adamakıllı hizmetlerimiz var. Bu hizmetlerimizi yetiştirici kardeşlerimiz bu yıl da başarılı şekilde sürdürmektedir. Buğday, arpa, günebakan, akdarı bu bölgenin cesim bitkileridir. Hamdolsun hububata vermiş olduğumuz özellikle buğdaya vermiş olduğumuz titrem başına 7 bin 450 lira gibi iyicene bir fiyatla üreticilerimizin yüzü gülmüştür. Biz üreticimizin beraberinde olduğumuzu her miftah ile gösterdik, göstermeye birlikte devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Nazır Kirişçi, 2002 yılında Çorum’dahi tarımsal destekler noktasında 30,8 milyon Türk lirası kabilinden destekler verilirken 2021 yılı sonu itibariyle bu rakamın 329 milyon Türk Lirası’na çıktığını belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Yani 10 itmam 2002’dekinin üzerine eklenmiştir. Bunu yapan ki? Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Bunu türe fail Çorumlu üreticilerimiz üretmeye devam ettikçe biz dahi üreticilerimiz bu destekleri artırarak bitmeme ettireceğiz. ‘Bu ülkede yetiştirici üretmiyor, bu ülkede dikici üretmiyor’ diyen o yalanın sert alasını söyleyenler var. 2002 yılında hükümet namına hisse senedi başına geldiğimizde o devir Türkiye’nin nüfusu 65 milyondu. Zaman Türkiye’nin nüfusu 84 milyon. Üzerine bilcümle 19 milyon bakir şahıs ekleme durumdadır. O ahit üreten maraba 65 milyon amacıyla üretirken zaman 84 milyon üzere üretiyor, yani üretmeye bitmeme ediyor. 2002 yılında ülkemizi mülakat eden seyyah sayısı çabucak 15 milyon idi. Bu pandemi öncesinde 52 milyonlara dayandı, yani gezgin sayısı birlikte 3 mezuniyet arttı. Evet bu gelen turistlere yediklerini ve içtiklerini üreten ki? Bu ülkenin aziz ve eli öpülesi üreticileri. Demin utanmadan, yüzlü yüzlü, ‘Bu ülkede üretim bulunmayan, bu ülkede üretim yapılmıyor’ deniliyor. Bunların tek sözüne saygınlık etmemek lazım. 65 milyonu geri doyuran zaman 84 milyona hamiş nüfusu doyurmaya devam eden sizlersiniz, bu ülkenin ermiş üreticileridir.”

“Tarımla ait yerine söyledikleri yalanların çıktı hiçbir geçerliliği yoktur”

Salgında kaslı ülkelerin raflarının boş kaldığını ifade eden Vekil Kirişçi, “Bu talih, ensesi kalın ve gelişmiş diye niteleyerek aşina ülkelerle mukayese edildiğinde dünyada pandemi yaşandı. Pandemi yaşandığında rafları boşalan o sanki ensesi kalın ülkeleri televizyon ekranlarından izledik. Tamam bu ülkede aynı ürünün yokluğu yaşandı mı? Yararlı. Elhamdülillah hep ürünlerimizden yeteri büyüklüğünde raflarımızda bulundu ve bulunmaya devam ediyor. Türkiye, elden kendini doyuran tıpkı devlet değil, tıpkısı zamanda 25 milyar doları bulan ihracatı ile üstelik yetersiz dışındaki insanları birlikte doyuran aynı ülkedir. Demin bunu nereye koyacağız? Bu tamam 2002 yılında zirai dış satım hangi kadardı, vakit kaybetmeden 3,5 bilyon dolardı. Deminden ihracatımızı artırmış mıyız? Evet. Üretimimizi artırmış mıyız? Peki. Zat insanlarımızın nüfusu kalık, onları doyurmaya devam ediyor muyuz? Tamam. Tarımla ilgili adına söyledikleri yalanların imdi tek geçerliliği yoktur. en son olarak yaptığımız hangi oldu? Vücut Benzen Kurumu vasıtasıyla küçükbaş efsanevi etinde yüzde 25 indirime gittik.” ifadelerini kullandı.

Reisicumhur Erdoğan’ın eski dönüş DSİ’nin şişko küşat töreninde Ekincilik Yüreklilik Kooperatifleri yoluyla et başta kalkmak için sağlam çokça üründe indirime gidileceğini açıkladığını hatırlatan Vekil Kirişçi, şunları kaydetti:

“Bu evire çevire oldu mu? Peki. İnşallah fazlasını yapacağız, çünkü bu muazzez milletimiz bunu ziyadesi ile türe ediyor. Soylu Erki sıkıntılar bulunmayan mu? Tabiatıyla var. Dünyada birlikte var, tığ birlikte üstelik var. Pahalılık namevcut mu? Dünyada da var bizde bile var. Ama şunu unutmayalım, bütün bunları dikkate alarak kendi vatandaşının huzurunu mutluluğunu, aşını ve işini gözeten ayrımsız Cumhurbaşkanımız var. Ihtimal dahi tarihinin en bağan rakamına indi aylaklık rakamı. Yüzde 10’lar düzeyine geriledi. İşsizlikle ilgili bile bu alanda dokuz canlı haddinden fazla atılan hamle varken benim Çorumlu hemşehrilerim öz aralarında muhakkak 2023’ü kanaat etmeliler. 2023’ün kritik öneme haiz benzeri seçim olduğunu katiyetle birbirleri ile değerlendirmelidir. Bu intihap Sayın Cumhurbaşkanımızın benzeri kişisel meselesi ve seçimi değildir. Yeniden benzeri şekilde bu milletvekillerimizin, belediye başkanlarımızın seçimleriyle ilgili ayrımsız mesele değildir. Benim sizlerden istirhamım bu seçimin ülkemizin geleceği yerine bir kritik intihap olduğunu sürekli hatırınızda tutmanız ve siyasal parti kendisine, YANLIŞSIZ Öğür adına, Halk İttifakı kendisine bu çalışmalarımızı bu yönde sürdürmemizdir.”

Share: