Süleyman Çelebi vefatının 600. yılında anıldı

Osmangazi El Yetişek Merkezi aracılığıyla, Süleyman Çelebi’nin vefatının 600. yılı dolaysıyla izlence düzenledi.

Vesiletü’n -Necat (Mevlid-i Mukaddes), yazarı Süleyman Çelebi’yi Muradiye Minval Binasında anma programına çok sayıda kursiyer ve davetli katıldı.

Programın açım konuşmasını işleyen kurum müdürü Mehmet Köse, “Süleyman Çelebi bu topraklarda yetişen, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in sevgisini sunma veciz aynı şekilde gönüllere nakşeden bir gönül eridir. 2022 yılının, UNESCO 41. Genel Konferans kararıyla ülkemizin önerisi Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Kuzey Makedonya, Romanya ile Ukrayna’nın desteğiyle Süleyman Çelebi’nin Vefatının 600. Sene Dönümü adına anma ve tebrik programına alınmış olması mutluluk vericidir.” ifadelerini kullandı.

Mehmet Köse, Süleyman Çelebi’nin, 1409 yılında kaleme aldığı Mevlid-i Lahut eserinde işlediği konuları, ayet ve hadislerle kurnazlıkla desteklemesinden anlaşılmakta olduğunu vurgulayarak, “Süleyman Çelebi’nin Mevlid-i Şerif’i 1409 yılında Bursa’da kaleme almış, büyük ayrımsız aşkla Hz. Peygamber’in sevgisini ötme edecek ve onun hayatının bazı bölümlerini içine algı şekilde geliştirerek eserini tamamlamıştır.” diyerek konuştu.

Sade benzeri Türki ile merkum olan eserde, fikir, vukuf ve duyguların haddinden fazla sanatkarane bire bir üslüpla anlatıldığını tamlayan Köse, Süleyman Çelebi’nin ifadelerine, dini heyecanına tutkun yerine gelişip zenginleşmiş ve ona dönemin çizgisini aşan ferdî ve artistik hususi tıpkısı üslüp kazandırdığını aktardı.

Programa katılan kursiyer ve davetlilere Mevlid şerbeti ikram edildi.

Share: