Sular altında kalacak olan Yusufeli’nde çıkmaz hayvanları birlikte taşınıyor

Sular altında kalacak olan Yusufeli’nde sokak hayvanları birlikte taşınıyor

ARTVİN Yusufeli Barajı nedeniyle su altında kalacak olan Artvin’in Yusufeli ilçesinde dallı güllü çıkmaz hayvanları, gönüllüler vasıtasıyla güvenli alanlara taşınmaya başlandı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üzerinde yapımı tamamlandığında tümsekli baraj sınıfında 275 metreyle Türkiye’nin bir numara, dünyanın beşinci yer efdal barajı olacak Yusufeli Barajı 22 Teşrinisani Salı haset akarsu tutulmaya başlanacak. İlçe merkezinin baraj suları altında kalacak olması nedeniyle, yıpranmamış iskân namına taşınmalar devam ederken, gönüllü efsanevi dostları iyesiz çıkmaz köpek ve kedilerini emin alanlara taşımaya başladı. Artvin Merkezli Hayvanları Doğayı İnsanları Siper ve Yaşatma Derneği (HAYDİKO), Doğa Dulda Milli Parklar personeli ve gönüllülerin kayran aldığı çalışmada Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin etkili olmasıyla beraber sular altında kalacak olan bölgede sayıları kısaca bin civarı olan sahipsiz sokak hayvanlarını bakir ilçe merkezi ve çevresine taşınıyor. Gönüller, önce kendisine gebe, mânialı, çocuk ve parasız sokak hayvanları taşırken, tamlık hayvanların taşınması ve kısırlaştırılması ise kısaca 6 kamer sürecek. Araçlarına koydukları hayvanları güvenli bölgelere çıkartarak hizmet ve tedavilerini da ihmal etmiyorlar.

“İlk akarsu basan bölgedeki hayvanları boşaltma ediyoruz”

HAYDİKO Artvin Derneği Umumi Heyet üyesi Mısır Yasemini Yılmayan yaptığı açıklamada “Buraya Yusufeli barajının çalışkan olmasıyla gelişigüzel sular altında kalacak olan yerleşim yerleri, köyler ve şantiyelerdeki hayvanları tahliye yazar henüz emniyetli alanlara taşımak için geldik. Kısaca bin sahipsiz pisik ve kapik olduğu tespitini yaptık. 22 Kasım tarihinde baraj sular kapandığı zaman ilk ilk su basacak olan yerler başta olmak eksiksiz bölgesi kısaca şeş mahiye sürçte boşaltacağız. Emniyetli alanlara tahliye edip kısırlaştırmayla dirim alanlarını oluşturup Yusufeli gönüllerine teyit edeceğiz. Artvin Valiliği, Yusufeli Belediyesi, Mehabet Akarsu İşleri 26. Mıntıka Müdürlüğü, İl Hususi İdaresi, Doğa Siper ve Milli Parklar Ofis Müdürlüğü ve bazı özel sekter temsilcilerinin desteğiyle bu süreci yönetiyoruz” dedi.

Share: