Sükûnet paraşütçülerinin yeni gözdesi: Muallak Tepesi

Çorum’un Günü Geçmiş ilçesinde bulunan Asık Tepesi rahat paraşütü tutkunlarının kullanılmamış gözdesi oldu. Ağustos Galibiyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen paraşüt şenliğine sporcu ve vatandaşlar aheste ilgi gösterdi.

Son yılların arz pop tabiat sporlarından olan yamaç paraşütü, Çorum’da üstelik gelişmeye bitmeme ediyor. Çorum’un Bayat ilçesi, iklimi ve fiziksel şartlarıyla karşı paraşütünde çekim merkezi olma amacında ilerliyor. İlçede, Bayat Kaymakamlığı ve Günü Geçmiş Belediyesi aracılığıyla 30 Ağustos Galibiyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde planlı paraşüt şenliği dokunaklı bent gördü. Çorum Pervaz Kulübü koordinesinde gerçekleştirilen etkinlikte Samsun, Amasya, Tokat ve Yozgat’tan ilçeye mevrut sporcular, ilçeyi kuş bakışı gören tepeden kalkış yaparak gökyüzünde Türk bayrağı açıp eylem yaptı.

“Asık Tepesi sükûnet paraşütüne çok akıllıca benzeri alan”

Günü Geçmiş’ın Türkiye’nin bilcümle illerinden sporcuların rahatlık paraşütü amacıyla geleceği tıpkısı forma olacağını söyleyen Bayat Belediye Reisi Ekrem Ünlü, Asık Tepesinin şimal rüzgarlarının esas ve final noktası olduğu amacıyla paraşütçüler üzere vaz geçilmez olduğunu belirterek, “Muallak Tepesi makam paraşütüne haddinden fazla uygun tıpkısı alan. Burası antrparantez mufassal duruluk uçuşları zarfında akıllıca. Daha önceki buradan benzeri sporcumuz kalkış yaparak Konya’ya büyüklüğünde uçuş gerçekleştirdi ve Türkiye rekoru kırdı. Muallak Tepesinde yapacağımız düzenlemelerle haddinden fazla henüz açık katılımlı, arsıulusal etkinlikler düzenleyebileceğiz. Takkadak Günü Geçmiş ve Çorum’dan değil, Türkiye’nin bütün illerinden sporcularımızın geleceği aynı model olmayı planlıyoruz. Bu sayede ilçemizin tanıtımına birlikte ulama sağlayacağız” dedi.

“Bayat katıksız güzelliklerinin yanı sıra tarihi güzelliklere da topluluk”

Günü Geçmiş’ın doğal güzellikleri hakkında bile bilgiler veren Ünlü, “Erinç paraşütü veya özge etkinlikler üzere mevrut misafirlerimiz Kuşçaçimen yaylasında dahi kamp yapabilirler. Mesire alanında pikniğini yapabilirler. Aileleriyle sunturlu ayrımsız aktarılma geçirebilirler. Bayat natürel güzelliklerinin beraberinde tarihi güzelliklere birlikte cemaat. Derekutuğun bölgesinde binlerce yıllık madenler bulunuyor”

” Şanlıurfa’nın Göbeklitepesi varsa bizimde Derekutuğun madenlerimiz var”

“Şanlıurfa’nın Göbeklitepe’si varsa bizim Şanlıurfa’dan elan sakat geçmişe erbap olan Derekutuğun madenlerimiz var” diyen Başbuğ Ünlü, “Burada çıkarılan kızıl ve bakırlar İpek yolu aracılığıyla Samsun limanından dünyaya küşade. Antrparantez buradan çıkarılan madenler dünyanın yeryüzü bozuk imparatorluklarından Hititlerin başkenti Hattuşa ve Alacahöyük kentinde işleyerek âdemiyet tarihine cephe vermişler. İlçemiz katıksız ve coğrafi örtüsüyle natürel güzelliklere topluluk. Kuşçaçimen yaylasında zafran yetişiyor. Kızılırmak havzasında flamingo kuşlarımız konaklıyor. Eksiksiz halkımızı buraya çağırma ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

“Bayat doğa sporlarında yüce benzeri potansiyele sahip”

Günü Geçmiş Kaymakamı Yunus Emre Bozkurtoğlu da Bayat’ın keşfedilmemiş güzelliklere sahip olduğunu belirterek, “Asık Tepesi ön paraşütü sporları için flaş mekanlardan birisi. Karatepe yaylamız natür sporları ve kamp merkezleri noktasında kebir tıpkısı potansiyele topluluk” diyerek konuştu.

“Bilcümle natür tutkunlarını buraya bekliyoruz”

Hitit Sanat ve Natür Sporları Kulübü üyesi Kasıt Özrüzgar, güzelce bire bir etkinliğe imza atıldığını belirterek, “İlk yerine kamp etkinliğine katıldık. Bütün benzeri yaylası var. Demin rahatlık paraşütü etkinliğine katılıyoruz. Cemi tabiat tutkunlarını buraya bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Nurcan Salman ise ilk kez gönül rahatlığı paraşütünü deneyimleyeceğini belirterek, bu fırsatı sunan Günü Geçmiş Kaymakamlığı ve Bayat Belediyesi’ne teşekkürname etti. – ÇORUM

Share: