Staj Sigortası Mağdurları Kadıköy’de.

FAHRETTİN ÖZTÜRK

Staj Sigortası Mağdurları, zaman Kadıköy’de “Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz üzere” sloganıyla matbuat açıklaması yaptı. Matbuat açıklamasına Emeklilikte Hoşnutluk Takılanlar Federasyonu Başkanı Arzu Boran Özüpak dahi katıldı. Özüpak, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar yerine ne büyüklüğünde fer bir yoldan geldiğimizi, yolumuzdan seçme kalem hakaretlerle, algılarla pes etmemiz istenildi. Biz, kulaklarımızı tıkadık, ‘haklıyız’ dedik, ‘kazanılmış hakkımızı istiyoruz’ dedik. Çok değil, seçimden geçmiş haklarımıza kavuşacağız. Bir parmak bal sürülsün, posta yürünsün istemiyoruz. İnandığınız davada rastgele cins algılarla üzerimize gelinecek amma pes etmeyerek asla vazgeçmememiz gerekiyor” dedi.

Staj Sigortası Mağdurları Teavün Dayanışma Eğitim Bilimi ve Kültür Derneği (SSM) tarafından, zaman İstanbul Kadıköy’da, “Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için” sloganıyla basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya, EYT Federasyonu Başkanı Gönül Boran Özüpak birlikte katıldı.

Türkiye’nin ayrımlı illerinden gelerek Kadıköy Rıhtımda toplanan kalabalık, “Stajyer burada Vedat Âlim nerede”, “Bilim Adamı incizap”, “Duy bizi Ankara”, “Vur vur inlesin, Ankara dinlesin”, “Direne direne kazanacağız” ve “Yaşasın gururlu mücadelemiz” sloganları attı.

“SAYIN BAKANA GÖRE BEYNINDE MAĞDURİYET YOKMUŞ”

SSM Başkanı Ferhat Salman, okuduğu matbuat açıklamasında şunları söyledi:

“Staj mağduriyeti ocakçı faziletkâr olup geçim derdi çekmeyenlerin değil, şahsen geçinmeye uğraşan insanların mağduriyetidir. Gerçi sayın bakanımıza göre beyninde benzeri kıygınlık yokmuş. en üst verdiği demeçte ‘Onlar kıygın değiller, kıygınlık lafını kullanamazlar’ diyor. Oldu sayın bakanım ne diyelim kendimize? Çalışkan çalışmamız, sanayide verdiğimiz emeğimiz, döktüğümüz ter yok sayılıyor. Hangi diyelim kendimize ‘mutlu’ diyelim. Memnun oldunuz mu?

HAL GETİREN PARTİNİN YANINDAYIZ: EYT ile ilişkin öyle ya dahi böyle bir hal getirildi, ama stajla ilgili bir emek olmadığı üzere ağızsız kalınarak konunun eğin örtülüyor. Şunun cümle farkına varsın bu ansambl artık 5-10 kişi değil. Bir Nice ilde özlük gruplarını kurdu, büyüdü ve hakkını almadan susacak üzere değil. Şimdi bütün benzeri ağızdan diyoruz kim kim yanımızdaysa onun yanındayız. Staj mağdurunun partisi yok. ve eskimemiş sloganımız ‘Çöz Stajı Hıyanet Oyumuzu.’ Biz staj mağdurları diyoruz ki, bu aşamadan sonradan tek siyasal partinin seçme vaadi olmayacağız. Bu sorunun yarın çözülmesi, benzeri bölüm geç çözüldüğünü gösterir. Staj mağduriyetine çözüm getiren partinin yanındayız. Bizlerin ve elbet ailelerimizin oylarının yönünü bu mağduriyetin çözümü belirleyecektir. Staj mağduriyeti zaman değilse erte elbet çözülecektir. Ancak bizler bu mağduriyeti hala yaşamamıza sebep olanları üstelik bu sorunu çözenleri bile unutmayacağız.”

“RASTGELE TÜR ALGILARLA ÜZERİMİZE GELİNECEK BİLİYORUZ AMMA PES ETMEMEMİZ GEREKİYOR”

EYT Federasyonu Başkanı Heves Boran Özüpak kendilerinin birlikte güç ayrımsız yoldan geldiklerini ve herhangi bir nev taşlama ve algılarla pes etmelerinin istendiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Sizlerin üstelik desteği ile ‘Duy bizi Ankara’ denildi zaman burada. Emeklilikte Hoşnutluk Takılanlar namına ne kadar derman tıpkısı yoldan geldiğimizi, yolumuzdan temas kalem hakaretlerle, algılarla pes etmemiz istenildi. Meğerse tığ ne yaptık, kulaklarımızı tıkadık, ‘Haklıyız’ dedik, ‘Kazanılmış hakkımızı istiyoruz’ dedik. ve haddinden fazla değil, seçimden öncesine bile Resmi Gazete’bile yayınlanıp, haklarımıza kavuşacağız. Onu bile milimi milimine isteyenleriz. Tıpkı inç bal sürülsün, öğün yürünsün istemiyoruz. Sizlerden şurası isteyeceğim; inandığınız davadan, staj ve çırak mağduru olup üstelik değme tip algılarla üzerimize gelinecek biliyoruz. Amma pes etmemekle, ayrımsız bilcümle olup da ‘hakkımızı istiyoruz’ demekle, hepimizin varız, biriz, birlikteyiz ve buradayızdan katiyen vazgeçmemiz gerekiyor.”

Share: