SÖZCÜ’nün haberi Divan gündeminde

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde üniversiteyi methal sınavıyla ait hemen Ilmek Öğretimi Umumi Müdürlüğü tıpkısı istimara yaptı. Müdürlük, darülfünun sınavında ilk 100’e İmam Dil Cambazı Lisesi’nden çıkışlı olan 57 öğrencinin girdiğini açıkladı ve farklı liselerin imtihan sonuçlarını ise zar etmedi. SÖZCÜ, bu değerlendirmeyi 12 Ağustos Cuma Namazı haset kamuoyuna duyurdu. CHP Ankara Saylav Tasavvur Ferman, bu haberimizi istifham önergesi yaparak Divan gündemine taşıdı. Ferman, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e şu soruları yöneltti:

DİĞER LİSELER ILLET BAŞARISIZ?

– Kült Öğretimi Umumi Müdürlüğü, nagehan ayrımlı puan türünde sükse gösteren İmam Hatip Lisesi öğrencilerini pattadak çok el sayarak mı sayımlama hazırlamıştır?

– İmam Dil Cambazı Liseleri’nde meri icraat böylesine aynı başarı getiriyor ise bu çalışmaların değişik meslek türlerinde dahi uygulanması tartışılmış mıdır?

– Din Öğretimi Umumi Müdürlüğü ne buyuru yahut müsaade ile YKS sonuç verilerini paylaşmakta, sair müdürlükler ise illet bu bilgileri paylaşamamaktadır?

– İHL öğrencileri, YKS’bile Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı kadar muvaffakiyet gösterdiyse bu başarının sırrı nedir?

– İHL’lerin aksine gayrı ekol türlerindeki öğrenciler illet sınavda muvaffakiyet gösterememiştir?

Share: