Sonuç Zaman | Zevk zengini Dereli, turizmde ivme kazandı

Giresun’un Dereli ilçesi, firuze renkte gölleri, travertenleri ve yaylalarıyla havza turizminde civar plana çıkıyor.

Kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta yer alan, ladin ve köknar ormanlarını barındıran yaylalarıyla doğaseverleri cezbeden Dereli, akıbet yıllarda Mavigöl, Göksu travertenleri ve Kuzalan Şelalesi kadar turizm destinasyonlarıyla yöre plana çıktı.

Kuzalan Zevk Parkı içerisinde Göksu Deresi’nde büyüklü küçüklü dört gölden oluşan Mavigöl, haziran ayından itibaren turkuaz renkte akıyor. Yaz sezonunda Mavigöl’e, ziyaretçiler sargı gösteriyor. Beğeni parkı içerisinde Taşpınar Deresi’nde kestirmece 20 metreden Aksu Deresi’ne dökülen Kuzalan Şelalesi üstelik demet görüyor.

Mineralli suyun aktığı beyaz taşlar ve firuze renkli göletlerden oluşan Göksu travertenleri birlikte bu mevsim yerli ve yabancı turistler yoluyla ülfet edildi. Teras şeklinde haddinden fazla sayıda göletten oluşan travertenlerin yanı sıra geniş ladin ormanları ve çayırlarla kaplı Kubbe ve Kulakkaya yaylaları ile Koçkayası Gusto Parkı de varlık veren ortamıyla doğaseverlerin yol uğrağı noktası arasında.

20 Ağustos 2020’da meydana gelen selde balaban hasar düz ve ihtişam aracılığıyla yeniden düz yazı edilen Dereli, gelecek yıllarda turizmle kalkınmayı hedefliyor.

Dereli Belediye Başkanı Zeki Şenlikoğlu, AA muhabirine, ilçede kestirmece 30 yıldır turizmde yöre planda olan Kümbet ve Kulakkaya yaylalarına Mavigöl ve Göksu travertenleri üzere turizm destinasyonlarının birlikte eklendiğini söyledi.

Bu sezon Giresun Valiliği’nin girişimleriyle oluşturulan Göksu travertenlerinin civar plana çıktığını nâkil Şenlikoğlu, “Şu ana kadar Göksu travertenleri 100 bine mümasil ziyaretçi aldı, her Cumartesi ve Aksata dolup taşıyor.” dedi.

Şenlikoğlu, Mavigöl ve Kuzalan Tabiat Parkı’nın da güç ziyaretçi aldığını rapor ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlçemizde bu yaz döneminde alelhusus Ramazan Bayramı’ndan bu yana turistlerin ve gurbetçilerin gelmesiyle 500 bin kişinin üzerinde turizm hareketi oluştu. Kalabalık-Giresun Havalimanı’nın hizmette olması ve Giresun-Dereli karaca amacında yapılan icraat bu turizm hareketinde çok öncü oldu. Eğribel Tüneli ve Giresun-Dereli kişmiri yolunun tamamlanmasıyla bu akıntı çok henüz katlanacaktır. Sivas, Kayseri, Erzincan ve Adana bölgelerinden gelen ziyaretçi sayısı üstelik ulaşım yatırımlarının tamamlanmasıyla artacaktır.”

“Konaklamalı ağılayacağımız konuk sayısı üstelik artacak”

Turizmin ilçede bir numara kavil kapısı olacağını dile getiren Şenlikoğlu, “Eskimemiş yapılan otellerimiz de var, girişimcileri bile tebrik kartı ediyoruz. İnşallah birkaç sene içerisinde açılacak oteller daha var. Sonunda konaklamalı ağılayacağımız misafir sayısı da artacak, Dereli ve Giresun ekonomisine katkısı olacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Şenlikoğlu, ilçenin güz ve şita mevsiminin de ayrı ayrımsız güzelliği olduğunu belirterek, bu dönemde dahi çok sayıda ziyaretçinin ilçeyi ziyaret edeceğini aktardı.

Sel felaketinin arkası sıra azamet marifetiyle ilçe merkezinin yeniden mensur edildiğini anımsatan Şenlikoğlu, “İlçenin fiziki durumu ağız ağıza değişti. Bakir aksiyon yerlerinin faaliyete geçmesiyle bura cazibe merkezi olacak. Uray adına avrat ve tüvana girişimciler ile turizme müteveccih çalışmalar yapmayı planlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Koçkayası Gusto Parkı’nda elektrik gösteren otelin müdürü Durmuş Coşkun dahi mayıs ayından eylül sonuna kadar yüzdelik 90 doluluk oranıyla çalıştıklarını belirtti.

Kubbe Yaylası’nın Şarki Karadeniz’in kullanılmamış artmış alanlarından biri olduğuna meni fail Ateşin, “İnsanların keşfetme duygusu daha de arttı. Giresun turizmde serencam dönemde ivme kazandı. Bunda Mavigöl ve Göksu travertenlerinin da etkisi var, orası yerli ve ecnebi seyyah calip tıpkısı nahiye. Kümbet Yaylası insanların durak noktası ergin durumda. Bu bölgeler turizme çokça yardım sağladı.” dedi.

Coşkun, yaz turizmini çok dolgunca geçirdiklerine değinerek, şita turizminde birlikte yer gani seviyelerde ilerleyeceklerini, beklentinin efdal olduğunu kaydetti.

Share: