Son zaman haberi: Lütfü Kavga: “14 Bin 500 Rençper Ailemiz Var. Gücümüzün Yettiğince Hem Ekimine Destek Veriyoruz Hem dahi Ürünlerini Teknolojiyle Buluşturup, Satışına…

Bilgi: Tamer Ardıl Erşin – Kamera: Kemal Sevindirici

Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Lütfü Cenk, “Ekip biçemeyen ailelere beş altı de olsa 3-5 dönüm arazisi olanlara evlat desteği veriyoruz. Matbu desteği yapıyoruz. Fide desteği veriyoruz ve alım garantili ekim yaptırıyoruz. Malını satamazsan biz alacağız diyerek bir iştirak kurduk, 70 ortaklı. Altında kooperatifler var, onun altında birlikte 14 bin 500 fellah ailemiz var. Bunlara biz, gücümüzün yettiğince hem ekimine destek veriyoruz hem üstelik ürünlerinin teknolojiyle buluşturup ondan sonraları bunu satışına yardım sağlıyoruz” dedi.

CHP’nin Sivas’ta düzenlediği Şehremaneti Başkanları Çalıştayı sürüyor. SIMURG Bilgi Ajansı’na konuşan Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Çarpışma, belediye adına  yaptıkları projelere ait şunları söyledi:

“Özellikle kırsal kesimdeki inşalar, bir iki tarlası bahçesi olup bile bunu grup biçemeyenler haddinden fazla verimsiz bire bir zamanda malını mülkünü satıp birlikte şehre göçen insanlarda de çok yetersizlik var. Bizim Hatay’dahi averaj 75 bin eş, zaruret sınırının da altında. Yani yardıma eksikli aileler. İşte tığ, bunlara gücümüzün yettiğince hem yakacak, he besin yardımı, kırtasiye yardımı, giysi yardımı kadar birçok yardımı yapıyoruz. Amma biz anne kırsalda kol biçemeyen ailelere birkaç dahi olsa 3-5 dönüm arazisi olanlara evlat desteği veriyoruz. Gübre desteği yapıyoruz. Fide desteği veriyoruz ve gurur güvenceli teşrinievvel yaptırıyoruz. Malını satamazsan biz alacağız diye niteleyerek bir müşareket kurduk, 70 ortaklı. Altında kooperatifler var, onun altında bile 14 bin 500 dikici ailemiz var. Bunlara biz, gücümüzün yettiğince hem ekimine destek veriyoruz hem dahi ürünlerinin teknolojiyle buluşturup ondan bilahare bunu satışına yardım sağlıyoruz. Alelhusus Dubai’ye, Almaya’ya ihracatlarımız başladı. İnşallah imdi proses içerisinde bile bunu yapmaya devam edeceğiz. Çiftçilerin yer haddinden fazla yük duyduğu şey, girdi masraflarının çok faziletkâr olması. Mazottur, benzindir, tohumdur, gübredir, elektriktir, merhem kaplamak zorundalar. Kül bunlara baktığınız devir, çoğu ant insanlar girdi masraflarını, ürettiği ürünü satarken çıkartamıyor. Bu de onlar üzere balaban bire bir mâni. Tığ bu nedenle çekicilik garantili sözleşme yapıyoruz. Satamayan ailelere. Anca olunca dahi çok rahat tıpkı şekilde üretime ulama sağlayıp, yer azından yılda 2 defa kitap alma imkanları oluyor. Çünkü Hatay’üstelik yaz mevsimi ayrıntılı olduğu amacıyla iki nöbet insanlar üretim yapabiliyor. Bu bile onların ailesine bütçesine katkı sağlıyor.”

“HATAY, ADANA, MERSİN’DE KUYUMCULUKTA BILDIRME İLERİ ŞU ANDA SIĞINMACILAR”

Hatay’daki sığınmacıların hayat koşullarına değinen Çekişme; şu değerlendirmeyi yaptı:

“Mevrut sığınmacılara, Avrupa Birliği’nden bile bindi geliyor. Türlü vakıflardan Mürekkep Milletler’den, sayın Cumhurbaşkanımız bile ’40, 50 bilyon dolar’ verdiğini söylüyor. Çözme hakeza olunca aynı da onlar kendileri çalışıyor. Çok geçim sıkıntısı çektiklerini düşünmüyorum. geçim sıkıntısı esas bizim insanımızda. Çünkü bizim insanımız sağlığına, gıdasına, barınmasına, temas şeyine servet fayrap etmek zorunda. Bunun amacıyla dahi çalışma zorunda amma çalışmak üzere da değme ant istediği şekilde karnını doyuracak, bütün ihtiyaçlarını giderecek maddi idrak elde edemiyor. Amma sığınmacıların haricen gelen aynı kaynağı var. Sağlıktır, aylık bağlantısıdır… Gelirleri olduğu üzere tıpkı bile mesai imkanları var. Ucuza çalışabiliyor. Birçok idrak vermeden esnaflık yapabiliyor. Kuma olup inşaat işine girebiliyor. Örneğin Hatay, Adana, Mersin’dahi asıl kuyumculukta sunma müstakbel şu anda sığınmacılar.”

“75 BİN AİLEYE ZARURET SINIRININ DE ALTINDA”

Hatay’daki yurttaşların yoksulluğuna dikkat calip Cidal, “75 bin aile kıtipiyoz birlikte meskenet sınırının da altında. İhtiyaçlı aileler. Amma hepsine bizim öyle süper destek ita gücümüz namevcut. Çünkü bakım birlikte açmak ve yapılması gereken rutin hizmetleri da beğenmek zorundasınız. Eksiksiz bunlarla birlikte ihtiyaç sahiplerine bindi yüklemek zorundasınız. Hassaten taşımacılık sistemi bizde süratle kolaylıkla kâffesi özeldir. Ben alelhusus belediyeyi sokmadım. Çünkü çokça minibüsçü, otobüsçü esnafı vardı. Buraya dahi bindi veriyorsunuz zira mazot maliyetleri almış başını gitmiş durumda. Alelhusus 65 gözyaşı üzerindeki, züğürt olanlar, müft binen insanların parasını de karşılamak amacıyla hükümet biraz devletin kaynaklarından destek veriyor ama ev. Şehremaneti kendisine de yöneltmek zorunda kalıyorsunuz. Zira onlar artık nakliyat sisteminin yükünü kaldıramaz oluyorlar. Çözme böyle olunca onlara birlikte destek vermeniz gerekir. Destek alması gereken kesimler Türkiye’üstelik yavaş yavaş artıyor. Bu da oldukça üstelik fakirlik, kisirlik anlamında ati hesabına bizi düşündüren yer şanlı sorunlardan bire bir tanesi” diye niteleyerek konuştu.

Share: