Son dakika haberleri | Samsun’da “5. Arsıulusal 15. Millî Esenlik ve Hastane İdaresi Kongresi” başladı

Samsun’üstelik planlı Il ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) familya sahipliğinde “5. Arsıulusal 15. Millî Sağlık ve Hastane İdaresi Kongresi”nin açılışı yapıldı.

Vali Zülkif Dağlı, OMÜ Atatürk Kurultay Merkezi’ndeki kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, sağlık alanında planlı çalışmaların haddinden fazla eke olduğunu, esenlik kenti Samsun’a hemen belde illerden değil, ev dışından da hastaların geldiğini söyledi.

Sağlıkta momentum konusuna birlikte değinen Dağlı, “Hastaneler ve esenlik sistemimiz etken bire bir uzviyet sayılır. Çalışanlarımızın, karşısındaki birey amacıyla empati yapması, can kuşu halini anlaması, marazlı ve pestil yakınlarının üstelik doktorları ve çalışanları bereketli tıpkısı şekilde anlaması mefret ayrımsız etkenimizdir. Aykırı zihin olmadığı antlaşma sağlıkta takat kadar hiç istemediğimiz olayları görmekteyiz.” dedi.

Samsun’birlikte yalnız OMÜ değil, 17 heybet hastanesi, 8 ayrımlı hususi şifahane, 2 ayrımlı darülfünun hastanesi ile sektöre alnaç verdiklerini dile getiren Görgüsüz, “Biz, sağlık alanında mıntıka ili sayılırız ve yaklaşık 6-7 ilimiz afiyet alanında tamamen Samsun’a, özellikle OMÜ’ye gelmekte. Tokat, Sivas, Giresun, Sinop, Amasya, Trabzon ve mekân illerimizden züğürt nakli yapılıyor.” diye konuştu.

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Ağır Ünal ise böyle tıpkı kongreye sülale sahipliği yapmaktan sonuç mertebe mutlu olduklarını belirtti.

Zor, “Pandemide sağlığın hangi kadar koskocaman olduğunu ayırt ettik. Yeniden sağ esen müteallik yatırımın, sağ esen ilişkin eğitimin sağlıkla müteallik özellikle teknolojinin ne büyüklüğünde kullanılması gerektiğini öğrendik. Sadece teknoloji kullanımı değil, zamanın akıbet adım altın olduğunu benzeri posta daha öğrendik. Yani sağlık yönetiminde ahit sonuç aşama altın. Dolayısıyla sağlıkla alakalı eğitimler dahi son aşama altın. Bu nedenle bu kongreyi ve bu kabil etkinlikleri önemsiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dünyada ve Türkiye’de ortaya sâdır gelişmeleri ve sorunları bilimsel aynı göz açısıyla ele kabul etmek, kıymetlendirmek ve çözüm önerileri getirebilmek üzere düzenlenen, çevrim içi olarak üstelik katılımın sağlandığı kongreye 8 ülkeden haber insanları katılıyor.

15 Ekim’e kadar bitmeme edecek kongrede devre içi poster ve bildiri sunumları dahi gerçekleştirilecek.

Share: