Söğütlü derenin mineralli kumlarında onma arıyorlar

Söğütlü derenin mineralli kumlarında şifa arıyorlar

ERZURUM – Erzurum’un Oltu ilçesinde mevcut Söğütlü dereye gelen vatandaşlar, baran sularının volkanik dağdan getirmiş olduğu mineralli kumlarda iflah arıyor. Vatandaşlar, mafsal ağrılarından romatizma hastalıklarından ayrılmak için kum banyosu yaptıklarını söylüyor.

Oltulu Dr. İbrahim Hakkı Maraba, hastalarına 45 seans kumda cağ yapmalarını başvuru ediyor. Dr. İbrahim Hakkı Ekinci, “Volkanik tıpkısı dağın eteğindeki deredeki kumlar mineral, çıpa ve eskişehir taşı açısından çokça varlıklı. Özel tıpkısı dere. Bu derenin kumlarının mütenevvi hastalıkları tedavi edici düzenleyici etkisinin beraberinde sağlığa dahi çokça sakil katkıları var. Özellikle volkanik keskin olan Kırdağ’ın eteğindeki Söğütlü dere. Buradaki kumlara mıknatısı tuttuk mu dayanılmaz derecede metal toplanıyor, çıpa toplanıyor. O yüzden bu dereyi öneriyorum kum banyosu üzere yani sağlık sorunlarına çözüm arayan herkese öneriyorum” dedi.

Kocaeli’den memleketine mevrut Sezgin Polat, “Daha geçmiş duymuştum bu deredeki kumların ayaklardaki romatizmayı iyileştirdiğini duymuştum. İki dönem aralıklarla üç seanstır geliyorum inanın çokça müfit, bu kum banyosunu ikilemek lazım buraya gelen ve Oltulu arkadaşlara tavsiye mektubu ediyorum, gerçekli kum banyosu yapsınlar diyorum” şeklinde konuştu.

Share: