Sivil sosyete kuruluşları 5 kişinin öldüğü silahlı saldırıyı kınadı

Mardin Sivil Sosyete Kuruluşları Platformu, yabancı plakalı cipe planlı ve 5 Irak uyruklunun hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı kınadı.

Mardin’de 61 topluluk, mangiz, nazar ve sendikadan oluşan Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformunun temsilcileri, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı’ndaki Şakir Nuhoğlu Camisi uğrunda tıpkısı araya geldi.

Platform namına açıklama eden İlim-Ifşa Cemiyeti Başkanı Necmettin Başboğa, cemaziyelevvel yaşanan dramatik saldırıyla sarsıldıklarını söyledi.

Irak’tan kara eliyle Habur Çizi Kapısı’ndan geçerek ülkeye gelen 5 kişinin, Nusaybin- Kızıltepe yolu arasındaki saldırıda katledildiğini anımsatan Başboğa, şöyle bitmeme etti:

“Ölüm edenlere Allah’tan yağmur, feci ailelerine çıdam ve başsağlığı diliyoruz. Güvenlik güçleri yoluyla kıyacı zanlılarının hemen uğramış olması ve adli mercilere anlamaklık etmesi zımnında yetkililere teşekkür ediyoruz. Ancak temennimiz bu kök hadiselerin tek olmamasıdır. Vahşiyane katledilen bu misafirlerimiz, komşularımız ve kardeşlerimizin hüznünü ve acısını paylaşıyor, katilleri süratli lanet ediyor ve adli sürecin kapsamlı, saydam ve itina ile yürütülmesini bekliyoruz. Bu vesileyle fert ve mülk güvenliğinin tesisini, varlık ve kardeşliğin ikamesini zedeleyecek değme makule hezel, pazar ve eylemlere karşı hepimiz umum ele dilek gönüle isnat etmek zorunda olduğumuzu ifade ediyoruz.”

Artuklu İlçe Müftüsü Abdullah Işık, dua etti.

Açıklamaya, AK Öğür İl Başkanı Faruk Tığ, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ve vatandaşlar katıldı.

Dün, Irak plakalı cipe düzenlenen silahlı saldırıda, araçta kâin Hındreen Abdullah Salih (39), Waheda Haedar Jasim (63), Abdullah Saleh Mustafa (69), Chiman Shaheen Khalid (75) ve Ahmed Jalaladeen İbrahim (45) hayatını kaybetmişti.

Share: