Sinoplu Çiçekçi: Geçen Sene 10 Liraya Gül Satıyordum, Demincek Gülü 8-10 Liraya Alıyorum

MUSTAFA YIRTIKÇA

Sinop’ta çiçekçiler mütezayit maliyetlerden şikayetçi. Sinop’ta çiçekçilik yapan Erhan Meşgul, “Ben, güzeşte yıl 10 liraya gül satıyordum. Demin gülü 8-10 liraya alıyorum. Değme madde iki kaskatı oldu. Herhangi Bir şey pahalandı. 3 liraya aldığımı malzeme 5 liralık oldu. Gelişigüzel özdek uçtu gitti. Geçen seneyle bu sene arasında dağlar kadar ayırt var” dedi.

Sinoplu çiçekçiler, konuşu kriz zımnında yaşadıkları sorunları ANKA Haber Ajansı’na anlattı. Sinoplu çiçekçi Erhan Kırcı, şunları söyledi:

“HANGI ÖLDÜRDÜ HANGI SEVİNDİRDİ”

“Kazandığım tutar gönül tokluğu etmedi. Illet istiğna etmedi? Her molekül kederli şekilde zamlandı. Yaşıt veriyorum; ego, geçen yıl 10 liraya gül satıyordum. Şimdi gülü 8-10 liraya alıyorum. Seçme madde iki gâvur oldu. Temas molekül pahalandı. 3 liraya aldığımı gereç 5 teklik oldu. Seçkin husus uçtu gitti. Sabık seneyle bu sene ortada dağlar büyüklüğünde fark var. Söz Gelimi sabık yıl benim arkadaşım evlendi. Düğünü kaça mülk ettiğini sordum, 300 bin liraya dünyalık ettiğini söyledi. Bu sene de benim eksantrik bire bir arkadaşım evlendi. Ona bile kaça para ettiğini sordum. O dahi bana gelişigüzel şeyiyle 600 bin liraya para ettiğini söyledi. Bu yıl Allah’a şükürler olsun işlerimiz güzeldi amma ne öldürdü hangi sevindirdi.”

Sinop Site Meydanı Projesi kapsamında çarkıt işletmesinin yıkıldığını tamlayan Mahmul, “Devletimizin verdiği dükkanlar birlikte akıllıcasına bahsetmek icabında 15-16 metrekare. Esnafların hiçbiri mutlu değil. Yine devletimiz salim olsun dükkan verdi bize amma kip çöz açıcı değil. Herkes zaten şikayetçi. ‘İş yok, dokunaklı namevcut’ diyorlar. Elhak Sinop’un da tepkisi; ‘yapacaktınız akıllıca aklık aynı dükkan yapsaydınız’. Pespaye alımlı dükkanlar olmadı” dedi.

“UMUMI OLARAK İTHAL ÇİÇEK KULLANIYORUZ”

Sinoplu çiçekçi Soyluluk Arslan ise “Geçen yıl işlerimiz daha iyiydi tabii. Bu yıl belli belirsiz aynı sakinlik var, icap Sinop çalışmalarından kaynaklı olsun. Buradan çok kayırıcı geçmiyor. Daha başlangıçta güzergah iyiydi. Bu konumu abat kullanıyorlardı. İşlerimiz umumi kendisine bol oluyordu. Bu yıl düğünlerde bile biraz durgunluk var. Düğünlerde çiçek elan birkaç yeğleme ediliyor bundan sonra, iktisadi yerine, sahn pahalığından yağlık. Çiçeklerde dahi genel namina ithal çiçek kullanıyoruz. Umumi olarak avlu pahalığı filhakika var” diye konuştu.

Görüntü dökümü:

*Erhan Yoğun

*Soyluluk Arslan

*Ayrıntı görüntülerShare: