Şimal Kore, nükleer silahla dünyaya saha okudu: Ülkemizin savunması üzere olmazsa imkânsız

Konfedere Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Güney Kore’yi ziyaret ederek, BM’nin Kuzey Kore’nin çekirdeksel silahlardan tamamen arındırılmasına yönelik kararlılığını yinelemesinin ardından, Pyongyang’dan konuya ilgilendiren izah geldi. Yıldız Kore’nin Uluslararası Örgütlerinden Mesul Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ki Akıbet Gyong yaptığı açıklamada, Guterres’in sözlerini “BM’deki görevinin yükümlülüklerine marjinal ve bitaraflık ve hakkaniyetten akıbet paye ırak” adına nitelendirdi. “BM genel sekreterinin mukannen benzeri ülkenin hükümetinden buyuru irade yahut kabul etmemesi ve yalnızca BM’ye cebin mesul olan uluslararası bir çıkışlı yerine konumuna beis verebilecek rastgele eylemde bulunmaktan kaçınması gerekir” denilen açıklamada, “ESIR ve ona kapalı güçler tarafından empoze edilen neymiş mecmu nükleer silahsızlanma, tek taraflı ayrımsız silahsızlanmayı kâm ettiği için Kuzey Kore’nin egemenliğine müteveccih ayrımsız ihlaldir ve BM Genel Sekreteri Guterres ihtimal da Şimal Kore’nin bunu tavizsiz olarak, tamamen reddettiğini dolgunca bilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

KORKUTAN ÇEKIRDEKSEL SİLAH AÇIKLAMASI

Açıklamada, “Yıldız Kore ile MEMLUK arasındaki çatışmanın tarihi, dünyanın sunma nazik çekirdeksel silahlı gücü ve dünyanın yegâne çekirdeksel suçlusu olan MEMLUK’nin yasadışı ve hasmane politikasından vazgeçmediği sürece Kore yarımadasında sürekli hazar ve istikrarın asla sağlanamayacağını göstermektedir. Yıldız Kore’nin nükleer silahlara erişimi, devletinin ve halkının güvenliğini beklemek ve ÇAKER’nin hasmane politikasından ve çekirdeksel tehdit ve şantajından mutlak gelişimini çıkarmak amacıyla olmazsa olamaz tıpkısı seçimdir” denildi.

“ATEŞE KÖRÜKLE GİTMEMEYİ TAVSİYE EDİYORUZ”

BM’nin “uluslararası adaleti ve buyuru eşitliğini faaliyetlerinin ana ilkesi adına kaldırmak zorunda olduğu” vurgulanan açıklamada, Guterres’in ise bu organın başı adına “uluslararası ilişkilerde seçme ant adaleti, tarafsızlığı ve nesnelliği koruması gerektiği” kaydedildi. Izah, “Umumi Kâtip Guterres’e ateşe körükle müracaat etmek niteliğindeki korkulu meze ve davranışlarda bulunurken tetik olmasını, bunun yerine Kore yarımadasındaki son adım ağırbaşlı sorunun çözümüne koruyucu olacak adımlar atmasını referans ediyoruz” ifadeleri ile akıbet buldu.Share: