Siirt’te bıttım hasadı başladı! Sabık yıl 300 teklik olan değer bu sene 500 liraya yükselecek

Siirt merkeze sınırlı Bağtepe köyünde yıllardır çiftçilik yapan Ahmet Yeşildağ, ilişki sahipleri üzere majör bire bir gelir olan bıttım (çıtlık) ürününün toplanmaya başladığını söyledi. Siirt’e güzeşte yıl bağırsak piyasada 300 liraya satılan bıttımın kilogram fiyatının, bu sene ürünün bir iki olmasından kontekst ile 400 ile 500 lirayı bulabileceği belirtildi.

“NIŞANE HADDINDEN FAZLA AMA İÇİ YERSIZ”

Bıttım ağaçlarında rekoltede yaşanan ürün kaybından çevre fiyatların artacağını dile getiren Yeşildağ, “Yıllardır çiftçilik yapıyoruz ego, babam, amcam, ailem dedemden mütezayit bu işi şimdiye kadar yapıyoruz Allah’a şükürler olsun. Bu sene bıttım hasadına başladık. Bıttımlar bu sene çokça artağan maşallah amma içi hepsi boş. Geçen yıl bıttımlar 300 liraydı, bu yıl 400 lirayı bulması bekleniyor. Yayin çok ama derme çatma hepsinin. Ne gelirse Tanrı bereket versin” dedi.

“İNCELEYİP ÇİFTÇİLERİMİZLE ÇALIŞACAĞIZ”

Bölgede en çok bıttım ağaçlarının bulunduğu bahçelerde eser incelemelerine bitmeme ettiklerini dile getiren Ziraat Mühendisi Hedef Kuyumcu, dallarda semere tutumunun aşkın olduğunu ancak iç dolumunun düşük olduğunu söyledi. Bandaj ve bahçelerde incelemelere devam ettiklerini ve çiftçileri her konuda bilgilendirdiklerini tamlayan Kuyumcu, “Siirt merkeze tutkun Bağtepe Mahallesindeyiz. Burada bıttım hasadına başlandı. Çiftçilerimiz gösterişli bir şekilde hasadını sürdürüyor. Hasadımızla ilgilendiren şunları söyleyebiliriz; kâr tutumu iyi olmasına karşın içi balaban çap de abes bundan sonra. Hasat süresince yaptığımız incelemelerde çiftçilerimize brifing çalışmaları yapılacak. Herkese çoğalan kazançlar dilerim” diye niteleyerek konuştu.

Share: