Siirt haberi: Ilmek İşleri Başkanı Erbaş, Siirt’te hafızlık icazetname törenine katıldı

Ilmek İşleri Başkanı Erbaş, Siirt’te hafızlık şehadetname törenine katıldı

Siirt’te 252 Saklayan icazet aldı

SİİRT – Kült İşleri Başkanı Prof. Dr. Yüksek Erbaş, Siirt İl Müftülüğü eliyle düzenlenen “Siirt 1. İl Geneli Hafızlık İcazet Merasimi”hangi katıldı.

Kült İşleri Başkanı Prof. Dr. Ulvi Erbaş, Siirt İl Müftülüğü marifetiyle düzenlenen “Siirt 1. İl Geneli Hafızlık İcazet Merasimi”hangi katıldı. Düzenlenen iki ayrı merasimde mecmu 252 bellek icazetname verildi.

Komutan Erbaş, programda yaptığı konuşmada, hafızlık eğitimlerini bütünleyen öğrencileri tebrik ederek, şunları söyledi: “Kur’an-ı Selek’da Rabbimiz; ‘Kur’an muttakiler için ayrımsız rehberdir’ buyurmaktadır. Kur’an’ı hıfzeden, Onu yüreğine, zihnine yerleştiren hafızlarımızın her biri dahi ayrımsız emare olacak inşallah. Bütün insanları iyiliğe isteklendirmek, iyiliği almak ve kötülükten sökmek amacıyla Kur’an’ı delil edinen hafızlarımız Onunla kılavuzluk yapacaklar. Kur’an elimizde aynı pusula, onun vasıtası ile rehberliği yapacak olan bizleriz, hocalar ve hafızlardır” dedi.

Kur’an-ı Verimli’in insanları karanlıklardan aydınlığa intikal etmek amacıyla gönderildiğini tamlayan Başkan Erbaş, “Allah Resulü Efendimiz (s.a.s.) bunun amacıyla 23 yıl mücadele etti. Sonraları Kur’an’ı ve insanları karanlıklardan aydınlığa tart görevini bize sevimli etti” diye niteleyerek konuştu.

“Kur’an insanların ihtiyacına bakarak inmiştir”

Başbuğ Erbaş, Kur’an-ı Koçak’in Cenabıhak’ın Peygamber Efendimize kader etmiş olduğu bildirme iri şaşırtıcı olduğunu vurgulayarak, “Kur’an-ı Selek inişi ile olağanüstü, başka kitaplardan farkı budur. Diğer kitaplar şişman namına inmiştir. Kur’an 23 senede inmiştir. Bozukluk? Bu üstelik bir mucizedir. İnsanların ihtiyacına bakarak inmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

“Müslümanlar Kur’an-ı Koçak’i bağırlarına basmışlar, zihinlerine yerleştirmişler, hayat rehberi haline getirmişlerdir.” diyen Başkan Erbaş, “Kur’an, ezberlenmesi ile mucizedir. Dünyada eksantrik benzeri kitaba nasip olmamıştır.” ifadelerini kullandı.

Komutan Erbaş, Kur’an-ı Koçak’i ezberlemenin herkese baht olmayacağına dikkati çekerek, “Ülkemizde 200 bine yakın oldu elhamdülillah. Aynı o büyüklüğünde üstelik icazetini almamış olan ya üstelik sınava girmiş alamamış olan hafızalarımız de var. Demek kim ülkemizde sakim milyon civarında hafızımız var elhamdülillah. İnşallah henüz birlikte artar” şeklinde konuştu.

“Hafızlarımız ilahiyat fakültelerini üstelik bitirsin”

Hafızların tanrı bilimi fakültelerini bitirmelerini istediğini dile getiren Başbuğ Erbaş, ” Türkiye’nin 106 durumunda tanrı bilimi fakültesi var. İstiyorum ki bütün hafızlarımız ilahiyat fakültesi tahsili yapsın. İşte o ahit aramızdan İbn-i Sinalar, Farabiler, Biruniler, Elmalılı Hamdi Yazırlar, Ömer Nasuhi Bilmenler, Ahmet Hamdi Aksekiler çıkacak” dedi.

Programa, Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, Selim Tümen Milletvekili Osman Harabelik, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Siirt İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu, hafızlar, aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Program çekilen ajanda fotoğrafı ile sona erdi.

Share: