Siirt bilgelik… Siirt’te bıttım toplanmaya başlandı

Siirt merkeze vabeste Fersaf, Halenze ve İkizbağlar köylerinde bıttım (çitlembik) toplanmaya başlandı.

Siirt merkeze bağlı Bağtepe köyünde yıllardır çiftçilik yapan Ahmet Yeşildağ, bent sahipleri amacıyla eke tıpkı dirimlik olan bıttım ürününün toplanmaya başladığını söyledi. Siirt’e güzeşte sene iç piyasada 300 liraya satılan bıttımın kilo fiyatının, bu sene ürünün az olmasından etraf ile 400 ile 500 lirayı bulabileceği belirtildi. Bıttım ağaçlarında rekoltede yaşanan verim kaybından dünya fiyatların artacağını dile getiren Yeşildağ, “Yıllardır rençperlik yapıyoruz ben, babam, amcam, ailem dedemden kalan bu işi şimdiye büyüklüğünde yapıyoruz Cenabıhak’a şükürler olsun. Bu yıl bıttım hasadına başladık. Bıttımlar bu sene çok fazlalaşan maşallah ama içi hepsi boş. Sabık sene bıttımlar 300 liraydı, bu yıl 400 lirayı bulması bekleniyor. Kitap çokça amma ikinci sınıf hepsinin. Hangi gelirse Allah artağanlık versin” dedi.

Bölgede yeryüzü çok bıttım ağaçlarının bulunduğu bahçelerde yapıt incelemelerine devam ettiklerini dile getiren Tarım Mühendisi Tasavvur Kuyumcu, dallarda sonuç tutumunun çok olduğunu fakat çöz dolumunun bağan olduğunu söyledi.

Bağ ve bahçelerde incelemelere devam ettiklerini ve çiftçileri seçme konuda bilgilendirdiklerini tamlayan Cevahirci, “Siirt merkeze kapalı Bağtepe Mahallesindeyiz. Burada bıttım hasadına başlandı. Çiftçilerimiz bati tıpkı şekilde hasadını sürdürüyor. Hasadımızla ilgili şunları söyleyebiliriz; meyve tutumu dolgunca olmasına karşın içi balaban izzet birlikte gereksiz artık. Hasat süresince yaptığımız incelemelerde çiftçilerimize brifing çalışmaları yapılacak. Herkese çoğalan kazançlar dilerim” diye niteleyerek konuştu. – SİİRT

Share: