‘Şifalı’ diyerek içilen akarsu keder daha çok

Rize İl Esenlik Müdürlüğü Umum Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’nca Andon’daki çermik suyundan analiz için 7 Haziran 2022 tarihinde alınan numune, çermik suyunu içmece suyu kendisine tüketenlerin adeta kanseri ayağına çağırdığını ortaya çıkardı.

Dünya Esenlik Örgütü’nün (DSÖ) içmece suyunda izin verdiği arsenik hat ölçüsü 10 mikrogram/litre iken Trabzon Umum Sağlığı Laboratuvarı’nda analiz edilen Rize’nin Andon adına aşina Küçükçayır köyündeki kaplıca suyunda arsenik oranı 27 bitirme çok; 273,43 mikrogram/litre adına ölçüldü.

Ayrımsız hakikat suyunda 250 mikrogram/litre olması müstelzim sülfat oranı 496,37, sodyum oranı ise 200 mikrogram/litre olması gerekirken, 373,12, manganez oranı ise 50 olması müstelzim yerde 624,17 mikrogram/litre daha çok.

Andon ılıca suyunda bunaltıcı materyallerin çıkması nedeniyle İl Keyif Müdürlüğü yoluyla suyun bulunduğu alana içilmemesi yönünde uyaran tablo asıldı.

BÖBREK KANSERİNE KEZ AÇIYORMUŞ

DSÖ’ye göre arsenik içmece sularındaki en yoğun kimyevi olan sıçanotu kansorejen bastırık taşıyor.

Böbrek taşı için birlikte kulaktan duyma sözlerle sürekli kaynak edilen Andon içme suyunda fazlasıyla bulunan Sıçanotu maddesinin mesane ve akciğer kanseri açısından risk oluşturduğu ve bu madde ayrıca ten ve böbrek kanserlerine dahi etmen olabiliyor.

Bunların yanında önsezi huy sisteminde, hatır ve asap sisteminde münasebetsiz etkileri olan maddeyi barındıran su ise her ahit yüzlerce vatandaşın ilkin böbrek rahatsızlığı görünmek amacıyla taş hafifletmek için alelhusus tercih ediliyor.

KÖYDEKİ BİR DİĞER ILICADAN DE CAMEKÂN ALINDI

Bahis hakkında açıklamada kâin Küçükçayır Köyü Muhtarı Recep Büyük Çil, İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin yaptığı ölçümlerde suda faziletkâr oranda zırnık tespit edildiğinden banko tüketilmemesi gerektiğini belirttiklerini rapor etti.

Yetkililerin akarsu çözümleme raporunu kendisine de vererek vatandaşların suyu içme suyu namına kullanmamaları amacıyla ihtar tabelası astıklarını kaydetti.

Kocabaşı Çil, köydeki sair kaynaktaki ılıca suyundan de takdir amacıyla örnek alındığını ve analiz sonucunu beklediklerini kaydetti.

 

Share: